Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - AKVA TERA - ŽIVOT V AKVA-TERA - PROBĚHL SLAVNOSTNÍ KŘEST PRVNÍCH TŘÍ ŽELV PAPRSČITÝCH!

Proběhl slavnostní křest prvních tří želv paprsčitých!

 

Premiérová 3 mláďata želvy paprsčité se vylíhla v expozici Akva Tera plzeňské zoo. Pro chovatele jde o 17. rozmnožený druh želvy a velký chovatelský úspěch.
 
Na svět přišla v září. První se vylíhla 12.9.
 
Inkubace trvala ve dvou případech 220 dní, s podchlazením, které imitovalo podmínky na Madagaskaru, v jednom případě 185 dní.
 
Jedno z mláďat se v dohledné době objeví v expozici.
 
Kmotry se stali:
 
FARAH - náměstkyně primátora města Plzně Bc. Eva Herinková
EMMA – náměstek primátora města Plzně Martin Zrzavecký
Tvrďák – Jiří Kuthan, člen rady MP
 
 
V naší zoologické zahradě chované želvy paprsčité, byly zabaveny pašerákům, na odchov se čekalo 12 let. Jejich krásný vzhled a lov pro maso přivedl želvy paprsčité na okraj vyhubení. Tento druh dorůstá délky 40 cm.
Želva paprsčitá obývá pouze suché křovinaté porosty JZ Madagaskaru. Živí se listy, výhonky, rostlinnou potravou. Jsou známy svojí dlouhověkostí.
Nápadný vzhled zádového krunýře (karapaxu) ohrožuje tuto madagaskarskou želvu více než jiné druhy. Poptávka totiž vyvolává větší snahu pytláků po nelegálním odchytu tohoto zajímavého druhu.
V Mezinárodní Červené knize je v kategorii CR – kriticky ohrožený, je pro ně vedena Evropská plemenná kniha ESB. V Evropě ji chová okolo 60 zoo.
 
V plzeňské zoo jsou chovány jak ve specializovaném madagaskarském pavilonu, tak v expozici Akva Tera, hned naproti návštěvnickému vstupu. Celkem zoo chová více než 30 jedinců.
 

Jeřáb Královský

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI