Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - AKCE - VYHÁNĚNÍ ZIMY 2016

Vyhánění zimy 2016

 

POJĎTE VYHNAT V NEDĚLI 28. ÚNORA
VE 14. HOD. ZIMU Z PLZEŇSKÉ KOTLINY!
Plzeňská veřejnost by měla vědět, že letos skončí ve zdejší kotlině zima tuto neděli 28. února. Její vyhánění začne ve 14 hodin před 7. základní školou v sídlišti Vinice. Přítomné přivítá starosta prvního městského obvodu Miroslav Brabec. Zde je také od 13,45 hod. i hlavní seřadiště rozpustilého maškarního průvodu. Ten přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně (průchod zdarma), Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici, aby zde oznámil náměstkyni primátora města Plzně Evě Herinkové, že zima je už z Plzně pro letošní rok vyhnána.
První zastávka průvodu bude tradičně na statku Lüftnerka, kde si přítomní připomenou pohanský zvyk - setnutí hlavy líného kohouta, „jemuž se za vinu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě topí ve tmě, neboť pozdě kokrhá“. Také se zde odehraje souboj mezi posledními zarputilými stoupenci zimy a příznivci Jaromila VII. Poté pod jeho vedením průvod vyjde k místu zapálení a utopení Morany u Kalikovského mlýna. Jaromil VII. zde v cca 15,30 hod. pronese řeč plnou touhy po jaru a rovněž zde vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. 
Pořadatelé věří, že vyhánění zimy bude hojně podpořeno obyvatelstvem Plzně a jejího okolí, které se také zúčastní maškarního průvodu a obohatí ho především tradičními maskami - jakými jsou např. bába s nůší, různá zvířátka, šafář, dráb, žebrák a další. Pivovarský koňský povoz poveze i letos něco pro osvěžení a zahřátí. O správné veselí se postarají harmonikář a zejména pro tu příležitost vytvořené hudební uskupení PŘÁTELÉ ZOO.
Na poslední zastávce - před radnicí (cca 16 hod.) - bude skutečnost, že zima je už mrtvá, pro jistotu ještě ztvrzena jejím pohřbením do rakve. Odpoledne ukončí pojídání koblih na čas pod názvem Plzeňský koblížek o koblížkového krále a prince.
Vyhánění zimy z plzeňského dolíku se stalo již tradicí spojenou s koncem února. Letos se bude konat už po 13.
 
 

Irbis horský

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI