Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - NOVINKY - TŘI VARANI PO DVOU LETECH

Tři varani po dvou letech

Po dvou letech tři modří varani

 

Dne 21.4. 2004 dorazil do Zoo Plzeň pár zajímavých stromových pralesních varanů druhu Varanus macraei. Tento nádherný a vzácný varan je světle modrý s černým síťováním. Byl popsán teprve v roce 2001 a patří do rodiny varana smaragdového. Je o něm známo zatím málo a v lidské péči je chován sporadicky. Jeho nejčastější název je varan modrý.

Pravděpodobně nejvzácnějším přírůstkem plzeňské zoo roku 2006 se stala jejich první dvě mláďata, která přišla na svět v listopadu 2006.  Tento odchov varana modrého, v přírodě žijícího na ostrově Batanta na Nové Guineji, vnímáme jako velký chovatelský úspěch. Není nám totiž známo, že by se předtím někde v zoo podařil, kromě jediného případu ve Velké Británii. Tam však mláďata do půl roku uhynula. I my jsme  zaznamenali tuto neblahou zkušenost, kdy nám jedno z mláďat v lednu 2007 uhynulo. Není jednoduché malé varánky odchovat a první půlrok bývá kritický. Přeživší mládě je však podle dostupných informací, pravděpodobně možné považovat za první odchov v zoo světa, k prvnímu odchovu v lidské péči (mimo zoo) došlo již roku 2002.

Dosud se u nás do květně 2017 narodilo (vylíhlo) celkem 52 mladých, ale ne všechna byla odchována. Do roku 2010 byla všechna potomky zakládajícího rodičovského páru. Mláďata z posledních let jsou druhou generací v chovu, u nás narozená samice (*2007) je matkou převážné většiny z nich a kolínský odchov, samec - táta. Do reprodukce se také zapojily 2 další plzeňské samičky (*2009, 2010). Naše odchovy putovaly např. do Kolína, Curychu, Halle, Varšavy, Ostravy, Vídně, Záhřebu, Bojnice… Fanouškovský web www.zootierliste.de uvádí nyní 38 institucí v Evropě, které je chovají.

 

Letos přišlo na svět jedno mládě 9.5. a další dvě hned 11.5. po zhruba půlroční inkubaci (vajíčka byla z listopadu 2016). Zatím žijí v chovatelském zázemí, v exzpozici je dospělá samička z plzeňského odchovu.

 

Rys

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI