Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - PŘÍRUSTKY - FOSA POPRVÉ V PLZNI!

Fosa poprvé v Plzni!

 

Krajní expozici v tropickém pavilonu Z osídlil nový nájemník. Jmenuje se David a je to fosa madgaskarská.   Fosa je nyní řazena do čeledi „šelmy madagaskarské“ (Eupleridae) spolu s galídiemi (plzeňská zoo chová 2 druhy, jako jediná v ČR), pucholy a fanalokou. I v původním pojetí byla v rámci jednotné čeledi cibetkovití pro své odlišnosti často vyčleňována do samostatné podčeledi. Vzhledově má blíže kočkám než další zástupkyně její čeledi. Je největší šelmou Madagaskaru. Fosa váží až 7-12, vzácně až 14 kg. Tyto šelmy jsou známy svou relativní dlouhověkostí (17 let v přírodě a až 30 v zoo). Jde o živočichy s noční aktivitou mívá 2-4 mláďata; obývá lesy, žije samotářsky, mezi její kořist patří i lemuři, kteří ovšem nejsou její hlavní potravou.
   Od poloviny 80. let ji začala, jako první v tuzemsku,  chovat královédvorská zoo, která ji rozmnožila jako 5. na světě, přidala se i ústecká zoo s 1 odchovem a později olomoucká zoologická zahrada. Pro milovníky zoo to byla podobná událost, jako například chov varanů komodských či okapi. Není bez zajímavosti, že čeští milovníci zoo, sdružení do Středoevropské asociace přátel zoo (CEAF), nazvali svůj informační zpravodaj díky oblibě tohoto zvířete jménem Fosák.
Čtrnáctiletý samec David samec přicestoval do Plzně z ústecké zoo. Narodil se 14.6.1997 ve Dvoře Králové rodičům Alfě a Jimmovi.  Představuje 3. generaci fos, narozených v lidské péči. Jediné další dvě fosy v ČR jsou nyní k vidění v Olomouci.
Evropský záchranný program (EEP) pro ně vede Zoo Duisburg v SRN. První odchov v lidské péči se podařil až v roce 1974 ve Francii. V Evropě je nyní chová cca 25 zoo.

Irbis horský

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI