Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - PŘÍRUSTKY - NOVÝ LEV - MATÝSEK ČILI MAREK

Nový lev - Matýsek čili Marek

 

Lev berberský – Matýsek
 
Nový dvouletý přírůstek ze Zoo Olomouc dorazil do Plzně 13.6. 2012. Hned 27. června bude mít 2. narozeniny. Nový partner pro Lekyshu.
 
 
Tento africký poddruh lva přežil své vyhynutí díky shodě okolností v menažérii marockých králů. V zoologických zahradách je chován výjimečně.
Lev berberský je jedním z poddruhů lva pustinného. Obýval hory severní Afriky a byla pro něj typická hustší a delší srst. Dlouho se myslelo, že je již vyhubený (jako např. lev kapský či perský), ale před lety vyšlo najevo, že je chován ve zvěřinci marockého krále. Později se dostali do několika zoo, kde se množí. Nesou však příznaky křížení s jinými poddruhy. Lvi se v lidské péči dožívají 13 - 20 let. V ČR potkáte lvy berberské v ZOO Olomouc, kde se množí a v ZOO Hodonín . V minulosti byl úspěšně rozmnožen i v ZOO Dvůr Králové n. L a Brno.
Volná přírodní venkovní expozice má rozlohu 850 m2, stavěla se od počátku roku 2002 a je ohraničena šestimetrovým vodním příkopem a el. ohradníkem. Lvi v ní naleznou stromy, kameny i keře a také vyvýšené vyhlídky. Chov lvů byl v plzeňské zoo přerušen v roce 2000 úhynem posledního hybridního samce “Paši”.
 
Z berberských lvů v Plzni dosud žili:
 
Samice Zuoina (čti Zvina) pochází z Maroka, od 2.5. 2002, nyní v Zoo Montpellier ve Francii
 
Vilém (od roku 2002, uhynul v červnu 2012) a Lekysha – Blanka, která se narodila 30.6.2005 v zoo Neuwied (SRN), přijela v roce 2007.

Ryba

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI