Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - PŘÍRUSTKY - NOVÝ PLZEŇSKÝ HROŠÍK SE JMENUJE LEIPI

Nový plzeňský hrošík se jmenuje Leipi

 

Nový plzeňský hrošík se jmenuje Leipi
 
Narodil se 5.8.1985 v Zoo Lipsko (Leipzig) v Německu, do Plzně dorazil v noci ze středy 11.1. na čtvrtek 12. ledna 2012 ze zoo v Rotterdamu. Má zde nahradit samečka Ramba, který bohužel v září 2011 uhynul na zástavu střev. Doufejme, že i zde bude platit pravidlo „do třetice všeho dobrého“. První sameček Quido, byl v Plzni pouze zapůjčen z olomoucké zoo a Rambo potomka nestihl. 
Pro letošek to ještě není poslední import hrošíků do Plzně, na jaro je plánováno přivezení další samičky s mládětem. Aspoň na chvíli tedy budou v plzeňské zoo spolu s domácí samičkou Pompe i 4 hrošíci naráz.
Leipi je chovný samec, měl od roku 1989 řadu potomků!
 
 
Populace ve volné přírodě čítá pravděpodobně na 5000 jedinců, stav trvale klesá! V jeho případě je kromě úbytku přirozených stanovišť důležitým faktorem i velmi obtížné sledování stavu populace v přírodě – žije skrytým způsobem a zoologové nemají dostatečný přehled.
Hrošík je zapsán v Mezinárodní Červené knize IUCN v kategorii „zranitelný“ - vulnerable.
Mezinárodní plemenná kniha byla založena v roce 1975 a vede ji švýcarská zoo v Basileji. V té bylo do roku 2004 odchováno rekordních 73 mláďat. Plemenná kniha eviduje všechny žijící jedince, v případě hrošíka liberijského to bylo k 31.12.2004 303 exemplářů. Z téměř 1 000 porodů hrošíků v zoologických zahradách do roku 2004 přišla na svět dvojčata pouze 9x.
Hrošíci se dožívají cca 35 let. V Evropě je nyní chová kolem 60 zoo. Podle registračního programu ISIS se za poslední rok narodilo 6 mláďat. 

Lemur kata

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI