Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - PŘÍRUSTKY - POPRVÉ SE ROZMNOŽILY LAMY VIKUŇA

Poprvé se rozmnožily lamy vikuňa

 

   Nejvzácnější lamy v plzeňské zoo konečně přivedly na svět mláďata. Obě samice původem ze zlínské zoo mají dcery. Narodily se 23.6. a 8.7. Ve společném výběhu jihoamerické pampy s kapybarami a nandu tak běhá drobotina.
Vikuňa je v ČR souvisle chována teprve od roku 1998, zatím ji má 5 zoo. V plzeňské zoo jsou chovány od počátku podzimu 2008 dvě samice ze Zoo Zlín a později je doplnil samec z německé zoo v Hannoveru. Jde o nejvzácnější formu lamy, pro kterou je veden Evropský záchranný program EEP. Ve jeho rámci je chová necelá šedesátka evropských zoo.
   V Plzni žily od 50. let lamy krotké, v 80. letech je vystřídal divoký druh lama guanako. Oba se úspěšně množily. Chovatelé by tedy rádi navázali na úspěšný chov i s tímto  druhem lamy.
  S příchodem Španělů začalo nemilosrdné vybíjení tohoto druhu pro kůži, maso a vlnu. Vikuně byly téměř vyhubeny. V roce 1965 žilo v jihoamerických horách jen 6 000 z původních 400 000 vikuní. Vytlačoval je také chov dobytka do stále nehostinnějších končin. V poslední chvíli zachránilo vikuně vyhlášení několika rezervací a přísný zákaz lovu. Dnes už v přírodě údajně žije na 80 000 těchto zvířat. V zoologických zahradách nejsou příliš často k vidění, jsou náročnější na chov než lamy guanako nebo domácí lamy.

Zebra

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI