Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - PŘÍRUSTKY - PRVNÍ PŘÍRŮSTEK ROKU 2015 - DVOJČATA TAMARÍNA ŽLUTORUKÉHO

První přírůstek roku 2015 - dvojčata tamarína žlutorukého

Prvním přírůstkem roku jsou mláďata tamarína žlutorukého, drápkaté opičky. Symbolicky jde o první mláďata v novém pavilonu Amazonie, otevřeném v rámci projektu Stopy člověka v přírodě.

 

V plzeňské zoo se množí tento druh dlouhodobě.

 

Žluté až zlaté „rukavice“ přinesly do jejich vědeckého názvu bájného krále Midase, který měnil předměty po dotyku ve zlato.

 

Tamarín žlutoruký (Saguinus midas) je černě zbarvený s mramorovaným hřbetem, konce končetin jsou žluté až oranžové. Vypadá, jako by nosil botičky a rukavice. Dosahuje hmotnosti až 665 g (samice v průměru 430 g, samci 585 g), délky do 28 cm, jeho ocásek měří až 44 cm. Žije severně od Amazonky od Surinamu po sv. Brazílii. Žije běžně v nížinných i horských pralesích. Na rozdíl od ostatních tamarínů tvoří malé skupinky do 6 zvířat. Živí se hlavně semeny a doplňkově hmyzem. Je považovaný za výborného skokana, údajně skáče z výšky až 15 m na zem.

Po březosti dlouhé 140 – 168 dní se rodí obvykle 1- 2 mláďata, která pohlavně dospívají ve věku 20 měsíců. Hlavní díl péče o mláďata má samec.

V lidské péči  jde o zvířata náročná na chov, musí mít velmi pestrou stravu, rozloženou na několik chodů během dne. Noc tráví rádi v budkách.

Ryba

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI