Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - PŘÍRUSTKY - V PLZNI SE VYLÍHLO JIŽ 105 TUČŇÁKŮ! V ROCE 2012 JICH BYLO 13.

V Plzni se vylíhlo již 105 tučňáků! V roce 2012 jich bylo 13.

 

Tučňáci v ZOO Plzeň

Myšlenkou chovat tučňáky se plzeňská zoologická zahrada začala zabývat až v polovině 90. let. Do té doby měly v ČR s těmito zajímavými ptáky úspěšné chovatelské zkušenosti pouze Zoo Praha a Liberec. Později se prakticky ve stejnou dobu přidaly zahrady ve Zlíně, Plzni a Jihlavě (ta již nechová). Jediným druhem tučňáka (ze 17 existujících), který nyní v ČR uvidíte, je jihoamerický tučňák Humboldtův.
Chov nakonec začíná v roce 1997 s prvními čtyřmi ptáky ze Zoo Frankfurt nad Mohanem v zajímavé přírodní expozici adaptované účelně a vkusně v okolí bývalé nádrže na ozdobné ryby a vodní želvy v centru zahrady nedaleko tropického pavilonu „Z“. Z nich ještě jeden pár žije a samci je 28 let! To už v  zoo přibyl chovný pár z pražské zahrady Max a Ema. Výběh se obešel bez pavilonu a jakékoliv budovy vůbec. Poté, co tučňáci nesouhlasili s bydlením v dřevěných boudičkách, vybudovali jim pracovníci zoo podle zahraničních modelů i přírodního vzoru hnízdní nory, které se osvědčily. Jako jištění před predátory i možným útěkem se objevil hned od začátku elektrický ohradník na hranici expozice. Postupně se rozšířila plocha výběhu, počet hnízdních nor už nyní vyšplhal na 8. Do stejného výběhu byli postupně vypuštěni i další ptáci z Jižní Ameriky – kachny patagonské (vlasaté) a husice. Pánem jezírka jsou jasně tučňáci. Vodu je nutné cca jednou týdně měnit (středa), aby se zabránilo případným nemocím. V zimě cirkuluje, aby nezamrzla a tučňáci mohli stále plavat.
Brzy po příjezdu se tučňáci zařadili mezi hlavní atrakce zahrady, jejich krmení se ustálilo na pravidelných časech a nyní je v sezóně denně v 15 00 hod. komentováno pro návštěvníky pomocí reproduktoru.
První odchov se podařil roku 1999. Mláďata od roku 2003 jsou již druhou generací odchovávanou ve zdejší zoo. V roce 2008 se vylíhla třetí generace – mláďata mláďat našich prvních mláďat.
Ke krmení jsou používáni sledi. Každý pták jich při dvou denních krmeních zhltá 5-8, rodiče krmící mláďata i dvakrát více. To znamená pro celé hejno opatřit celkem asi 400 kg ryb na měsíc. Tučňáci jsou vždy nejméně čtvrthodinku před krmením pěkně nervózní a proto je dvakrát do roka překvapí změna letního a zimního času a tím i posunutí krmení o jednu hodinu. Nejprve přepadnou ošetřovatele přímo u vrátek a první ryby spolykají hned u nich, poté chytají další v jezírku. Hnízdící matky obchází ošetřovatel vždy přímo v norách. Na mláďátko se vždy čeká asi 40 dní po snesení vajíček.
   Tučňáci obývají v 17 druzích prakticky všechny světadíly jižní polokoule a tudíž se nesetkají s ledním medvědem, nežijí pouze v mrazivém podnebí, kdo patří mezi jejich nepřátele atp. Tučňák Humboldtův patří také mezi více než 40 druhů zvířat chovaných v plzeňské ZOO, pro které je vedený tzv. Evropský záchranný program EEP.
   Protože chov se v plzeňské zoo dosti daří, bylo možné již vícekrát  mladé ptáky poskytovat dalším zoologickým zahradám. Nová posila – 3 samice ze zoo Lešná – Zlín (2007) – hned se zapojily do reprodukce.
Dosud bylo do Plzně přivezeno 9 různých tučňáků, první 4 v roce 1997; a odchovy se daří od roku 1999.
 
●V Zoo Plzeň nyní žije 52 tučňáků - 21 samců, 28 samic a 3 mláďata s neurčeným pohlavím (21,28,3)
● Celkem se v Plzni vylíhlo už 105 mláďat (30,45,30), odchováno bylo zhruba ¾ z nich
● Do jiných zoo jsme v rámci EEP poslali 25 ptáků - 8,17
 
● Letos se v Plzni vylíhlo 13 tučňáků – 3,7,3   NEJMLADŠÍ 2 MLÁĎATA V JEDNÉ HNÍZDNÍ NOŘE JSOU STARÁ 6 NEDĚL

Zebra

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI