Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - NOVINKY - PŘÍRUSTKY - VÍTÁME LODĚNKY HLUBINNÉ!

Vítáme loděnky hlubinné!

 

Loděnka hlubinná – starší než dinosauři
 
Plzeňská zoo chová nově 5 jedinců v expozici Svět v podzemí v akváriu spolu s ostrorepy. Jedenkrát týdně dostávají krmení.
 
Bývá známa i jako loděnka nautilus
 
 
Žije nejvíce v Indopacifické oblasti a v západní části Tichého oceánu, ve volném moři do hloubky půl kilometru až 700 m.Loděnky jsou hlavonožci, kteří se objevili už na konci kambria, což je zhruba před 500 000 000 lety.V současné době je známo 6 druhů. Tělo má symetrické,v spirálně stočené schránce.Kolem úst mají 90 krátkých ramen, což je u hlavonožců neobvyklé.Dutiny nebo komůrky, které má loděnka fungují jako tlakové komory, ty jí umožňují vertikální pohyb,protože jsou plné plynu a tekutiny,Když chce loděnka vstoupat nebo klesat vypustí tekutinu ven a naopak.Živí se rybami a korýši.
 
Dosahuje rozměrů do 25, maximálně 30 cm.
 
Ve starém Řecku byla schránka loděnky považována za symbol dokonalosti. Ulita se dá popsat matematicky jako logaritmická spirála.
 
Jsou velmi často součástí jídelničku v přímořských státech. Zvýšený lov má na svědomí úbytek většiny populací. Kvůli jejich schránkám je jich ročně po celém světě zabito neskutečné množství. V Nové Kaledonii bylo během dvou let zabito více jak 10 000 loděnek!
 
Loděnky v Plzni přivítala spolu s ředitelem zoo ing. Trávníčkem členka Rady města Plzně paní Irena Rottová.

Zebra

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI