Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

May Day 2015

Letošní kampaň je o světových pólech, o rozmanitých druzích tam žijících a o hrozbách, které je přímo ovlivňují. Kampaň je zaměřena na KAŽDÉHO Z NÁS, na to, jak malé změny v našem chování mohou polárním druhům A NEJEN JIM, pomoci. Přední zoo a akvária celé Evropy (cca 340 institucí) budou prostřednictvím Evropské asociace zoo a akvárií (EAZA) společně s Arktickým akčním týmem (Arctic Action Team - AAT) a dalšími partnery zvyšovat povědomí a stimulovat změnu chování ve prospěch zachování biodiverzity na obou pólech. Mohou oslovit více jak 140 miliónů lidí ročně.

Cíl kampaně: Zachování biodiverzity na obou světových pólech

Letos se zaměříme na oceány a moře od pólu k pólu a živočišné druhy tam žijící. Podíváme se na čistotu moří a na důsledky znečišťování. Moře a oceány jsou největším souvislým životním prostředím na Zemi. Pokrývají přibližně 71% zemského povrchu. Člověk žije u moře už po tisíciletí. Dnes však žijeme v jiné době, jinak smýšlíme a máme odlišné hodnoty. Původní úcta člověka před nekonečným mořem a jeho tajemstvím zmizela a člověk začal moře a mořské pobřeží všestranně využívat. Slouží mu jako zdroj potravy, surovin, transportní cesty pro zboží, odpadní jímka průmyslových společností, prostor pro zotavení, sportovní aktivitu, oddech i jako operační prostor pro systémy dalekonosných zbraní. Oceány čelí hrozbě masového vymírání druhů. Vědci z Mezinárodního programu stavu oceánů (IPSO) a Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) uvedli, že k masovému vymírání může dojít brzo a velký počet druhů může vyhnout během jedné lidské generace. Zejména jsou nyní v nebezpečí korálové útesy, v nichž je život nejbohatší. Právě ty ohrožuje okyselování a oteplování i znečištění moří a nadměrný rybolov stejně jako mechanické poškozování korálů.

Opět velice děkujeme stálým partnerů, kteří se podíleli na vlastních projektech a také získali finanční hotovost, kterou poskytli pro účely veřejné sbírky. Z letošní veřejné sbírky budou podpořeny 2 projekty - Talarak na Filipínách a Latifi v Íránu.

 

aktér

téma

příspěvek

celkem

ZŠ Zbiroh

Konec doby klecové + želvy

2.500,-

 

ZŠ a MŠ Město

Touškov

Medvěd lední

2.000,-

 

ZŠ Škvorec

-

Třebohostice

Mrož lední

1.308,-+1,5euro

 

ZŠ a MŠ Gen. Pattona

Dýšina

Kosatka dravá

1.501,-

 

ZŠ a MŠ Spálené

Poříčí

Tuleň obecný

803,-

 

ČSOP Spálené Poříčí

Kril

1.652,-+2euro

 

Gymnázium Plzeň,

Mikulášské nám.

Mořské želvy

1.739,-

 

21. ZŠ Plzeň

Korálové útesy

600,-

 

Lukostřelci

-

720,-

 

Faunus o.s.

Výtvarné tvoření

-

 

ZOO

Znečištění moří

1.005,-

 

Scient

CenterTechmania

Interaktivní

světlo

-

 

Živá velryba

Hlavní interaktivní program

-

12.279,-+3,5euro

 

Ryba

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI