Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Chřástalové se vydali do zimovišť

Počátkem září začalo pro ornitology sledující život samců chřástala polního jedno ze zásadních období celého společného česko – německého výzkumného projektu
satelitní telemetrie. Projekt je realizován za finanční podpory Programu přeshraniční spolupráce CÍL 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007-2013. Nositelem projektu je Zoologická a botanická zahrada města Plzně a LBV Cham, vedlejším partnerem je Plzeňský kraj.
Všichni čtyři samci označení satelitními vysílačkami po více než dvou měsících strávených ve svých biotopech na loukách v západních Čechách počali projevovat migrační aktivitu. Samec IVAN opustil své hnízdiště poblíž sv. Anny u obce Žebráky na Tachovsku 7. září. Po krátké zastávce u Mělníka odlétl do Maďarska, poté přišla jeho pozice z družice NOAA z Rumunska a nyní jeho signál zachytil satelit v Řecku, poblíž tureckých hranic. Šumavští samci ze stejné louky na Srní opustili své úkryty v ruderálním porostu na okraji obce postupně. KAREL odletěl již 19. srpna a prvá vyhodnotitelná lokace přišla také z Maďarska, z oblasti Balatonu. Samec se zdržoval dle přicházejících dat stále na stejném stanovišti, proto se část týmu pod vedením RNDr. Peškeho jej vydala zaměřit přímo v terénu. Karel byl 7. září nalezen téměř na břehu jezera poblíž městečka Balatonfüzfö. Ještě této noci však Maďarsko opustil a nyní po zastávce poblíž Mekky se zastavil v Sudánu. Také Jakub po odletu ze Srní počátkem září se krátce zastavil v Maďarsku a nyní je od 29. září již blíže svým tradičním zimovištím a vysílá ze zavlažovaných polí v jižním Sudánu. Poslední HEINRICH se po potulce z Chamu přes Mariánské Lázně usadil u Vodního Újezda na Plzeňsku. Odtud se vydal také v prvém týdnu v září na migrační cestu a souřadnice opět ukazovaly oblast v Maďarsku. To byla příležitost pro získání dalších poznatků o migraci chřástalů polních, proto se ornitologové v době vysílání signálu za Heinrichem vypravili a poblíž města Keckemet jej 14. září lokalizovali na neobdělávaných polích. Celý projekt vstupuje do závěrečných měsíců svého tříletého období a ornitologové doufají, že se jim podaří nahlédnout ještě více do obdivuhodné migrace a dalších tajemství biologie těchto zajímavých ptáků. Hnízdní sezóna 2014 ornitology potěšila vyšší početností zjištěných volajících samců na všech sledovaných lokalitách v západních Čechách. Nyní všichni doufají, že samci chřástalů označení vysílačkami svou dalekou cestu do jihovýchodní Afriky přežijí a na jaře se vrátí zpět na své české, či bavorské louky.

Ing. Jiří Vlček, vedoucí projektu


Situace ze dne 5.10. 2014

Zatím stále dobré zprávy....
Ptáci jsou v jižním Súdánu viz mapa. Hodně rekordních dat přinesl dnes Ivan!
Ať jim to vydrží!
Luboš

 Lokace 9.10.

Ahoj,
podle dnesnich lokaci jen drobne zmeny v jiznim Sudanu. Shora Jakub, Ivan a Karel.
L.

Lokace 12.10.

Ahoj, 

ptaci se na cas zastavili, jen Jakub jakoby hledal okolo.

L.

Jakub

Ivan

Karel 

 Lokace 16.10.

Ptaci jseou hlaseni na svych dosavadnich mistech. Mozna se ale porouchal vysilac Karla. Psal jsem na MTV i Argos. Uvidime, co reknou.
L.

Lokace 18.10.

Ahoj,
ptaci na svych lokacich bez zmeny. Bohuzel se zda, ze se Karlova vysilacka zblaznila, vysila daleko dele, huste a opakovani je castejsi. Podle odpovedi z Argosu a Microwave je to asi zavada casovace ve vysilaci. Rychle se vybiji, ale snad i tak jeste pojede. Musime doufat.
L.

Lokace 29.10.
Ptaci zatim zustavaji na puvodnich mistech v Sudanu. Karlova vysilacka je porouchana (pipa kazdych 8 vterin) a pracuje na spodni hranici napeti a prestavky vznikaji jen tehdy, kdyz je vybita. Kez by to alespon takto vydrzelo ...

Lokace 3.10.

Ahoj,
Ivan se posunul do Jizniho Sudanu, Jakub zustal na sve miste, ale Karel mlci od 28. Jeho vysilac se porouchal a zbesile bez prestani vysilal na hranici vybiti. Neni vylouceno, ze se po nabiti znovu ozve.
Lubos

Lokace 5.11.

Ahoj,
je tu uplnek a ptaci postoupili. Ivan (modra) a Jakub (zluta) jen 60 km od sebe. Bohuzel Karel (hvezdicka) od 28.10. mlci.
Lubos

Lokace 8.11.

Nazdar,
Karel skutecne jiz dlouho mlci - zde slo o zavadu casovani na vysilaci, ktery vysila bez prestavky, ale doufal jsem, ze by mohl po kazdem dobiti vydrzet. Tak nam zbyvaji 2 ptaci. Ivan zustal na svem miste, ale Jakub se opet trochu posunul na jih. V teto oblasti Jizniho Sudanu to vypada na prirodni savanu, bohuzel primo v miste neni resoluce snimku dobra. Ale hned vedle si muzeme udelat pri vybornem rozliseni lepsi usudek. Mnozstvi linii (pesinek?) a kruhove svetle plochy (prumer 14m, vypadaji jako vyslapane leky antilop-pakonu?) pripominaji situaci v prekvapive dobre zazverene reservaci (blizko je BomaNP), i kdyz primo tady neni zadna vyznacena a muze to byt i neco jineho. Lidske osady tam nejsou videt. Je to jen asi 400 km od etiopske reky Omo, kde jsem pred casem byl. Tehdy, bylo to ale v unoru, tam zimovaly nebo protahovaly (sta)tisice ptaku ruznych druhu vcetne bahnaku.
Lubos


Lokace 26.11.

Prave tuto noc preletel Jakub rovnik do Keni.


L.

Lokace 30.11.

Jakub still flies south! Today in Zambie.
Lubomir

Lokace 3.12.

Nove pozice Jakuba a Ivana.
L.

 Lokace 22.12.

Zdravím
a posílám dnešní mapku Ivana. Zbyl už bohužel jako jediný vysílající. Dnes je na zastávce v Zambii. Na mapce je barevnými body vyznačen i jeho přelet během minulého ON v noci 19. právě do tohoto státu, možná tehdy dolétl až do této zastávky. Přeji příjemné Svátky.
Luboš


Lokace 29.12. 2014

Zdravím!
Tak tady v Zambii tráví náš Ivan konec roku. Jistě má o trochu tepleji než my. Ale pořád máme lépe než má teď tento zimující raroh v Tibetu.
Příjemného Silvestra přeje
Luboš

Lokace 31.12. 2014

Zdravím!
Ivan se dnes v noci posunul o 100 km jižněji. Je stále uprostřed Zambie nedaleko hranic NP Luangwa.
Příjemného Silvestra přeje
Luboš

 Lokace 4.1.2015

Ivan je v Zambii v oblasti chrastalich zimovist. Necekane popoletl trochu zpatky, i kdyz do navratu zbyvaji jeste 4 mesice....
L.

Lokace 6.1.

Zdá se, že se už usadil nedaleko Luangwa South NP.  L.

   

Lokace 11.1.

Zatim v pohode jen 1km od hlavni silnice a zeleznice z Lusaky.
L.

Lokace 13.1.

Posun Ivana o dalsich 40 km na jih.
L.

Lokace 15.1.

Zdá se, že není se svým zimovištěm úplně spokojen a přesunuje se....
L.

 

Lokace 22. 1.

Zdá se být v kondici na tomto krásném místě v zemědělské krajině Zambie mezi skalami.
Luboš


 

 Lokace 25.1.

Zdravím,
Ivan v Zambii slétl z 1500m n. m. přes sráz (je to jakési boční pokračování Afrického Riftu) přímo k řece Luagwa (cca 500m n. m.) do NP. Vypravil jsem se tam pomocí internetu a posílám mozaiku informací a fotek. Je tam teď uprostřed období dešťů (graf dole z nejbližšího města), a tak to musí být dost zelené oproti fotkám (fotky lvů jsem nekopíroval).
Dodatečně jsem si vymapoval i Jakuba, který se někam tam také blížil, než náhle skončil.
Luboš

   

Lokace 23.2.

Stále OK v cípu Lusangwy, která se zdá dost zemědělsky využitá.
L.

Lokace 10.3.

Ahoj,
Ivan zustava na svem oblibenem mistev Zambii ve V rohu Lusandwa Forest Reserve, ktera je obydlena a v teto oblasti je nazyvana i "Lusandwa Nativ Reserve".
Mapka jak putoval na zimovisti prilozena.
Drzme palce.
Lubos

Lokace 13.3.

Stále v kondici na svém zimovišti.
L.

 Lokace 17.3.

Ivan

Stale se drzi....

L.

Lokace 26.3.

Ivan stale v kondici a na svem miste.
L.

Lokace 8.4.

Dnesni lokace stale v Lusandwa Native Reserve.
L.

Lokace 11.4.

Stale vysila v pohode z Lusandwy v Zambii. Uz je rekordman - Eda skoncil 7.4.

L.

Lokace 13.4.

Dnes v noci Ivan stále v pohodě na místě.
L.

Lokace15.4.

I dnes v pohode na svem miste v Zambii...
L.

Lokace 18.4.
Ahoj,
s napetim jsem zalogoval jeste ted v noci, kdy jsem predpokladal prvni nove lokace. Ivan ale stale zustava v pohode na zimovisti. Tak snad az priste v pondeli rano...
L.

Lokace 20.4.
Ahoj,
od noci jsem logoval a nic, coz vzbuzovalo obavy, az z posledni hodiny prisla lokace dotvrzujici, ze je Ivan stale na zimovisti.
L.

Lokace 23.4.

Bohužel, Ivan se včera neozval....
L.

Lokace 24.4.

Tak přeci jen došla lokace. Snad vše OK! L.

PS: Německý vysílač se ozval jedním pípnutím. Zřejmě vzdali snahu vytvořit vlastní program (k čemuž jsem se jim snažil nedávno pomoci) a bude to stále na účtu u nás...

Lokace 27.4.

Ahoj Jířo,
Ivan se bohužel znovu neozval. Minule se zpozdilo vysilani necekane o den, protoze mel minimum energie. Muze to byt pricina i ted, ale je to spise jen nadeje...Proc tak najednou poprve energie chybi?

Přeci jen přišlo dnes jediné pípnutí, bylo velmi malé napětí, ale mraky tam moc nejsou, spíše až pak nad rovníkem, tak nevím.

 

L.

Lokace 28.4.

Zdravím,
Ivan se ozval, ale...už jsem pochopil o co se u jeho problémů jedná. Závada vysílače stejná jako u Karla! Je stále vybitý, protože vysílá každých 10 sekund! Karel to vydržel jen pár dní. Ivan se zatím posunul o 600 km na sever. Kolik nám ještě stihne ukázat? Možná máme dobrou šanci uspět s reklamací, kdyř je to na více kusech a zvláště pokud by se Ivan vrátil a dal se odchytit.
Luboš

Lokace 30.4.

Ahoj, byla tam chybicka, stejnou zavadu mel Karel. Jeste pro poteseni posilam cerstvou mapku navratu, jak vypada k dnesku. Data ridka, ale i tak - nic takoveho doposud nikdo nemel...
L.Lokace 4.5.

Jiz 3 dny na stejnem miste v zemedelske krajine Tanzanie jizne od Serengetti. Stale funguje byt blbe...
L.

Lokace 6.5.

Ivan stále v Tanzánii.

Lokace 7.5.

Stale vysila a stale tam...
L.

Lokace 11.5.

Zdravim!
1) Ivan stale v Tanzanii.Ale funguje!
2) Nikdo nepamatuje poust tak zelenou (ted uz zloutnouci) jako letos. Plochy vsech moznych kytek a trav a hlavne nasich klasickych vysokych bodlaku (to by si stehlici dali...)
3) Muze jeden rok nahradit a vratit celkovou devastaci? Ale opravdu tu jsou tisicihlava hejna stepokuru a kolegove zlokalizovali 310 hnizd dropu! Neuveritelne po tom marasmu poslednich let.Stacilo zaprset v zime.
S pozdravem
Lubos

 

 

 Lokace 13.5.

Ahoj!
Ivan stale celkem slusne vysila - porad ze Serengeti u Kilimi. Takto tam podle nejblizsi fotky ma prostreno....tak se nedivim...
Pulnocni teplota 33st ukazuje, ze je snad OK.
Lubos

PS: a jeste jednu odtud...pred rokem tu opravdu bylo jen kameni...

 

Lokace 15.5.


Po dlouhé přestávce konečně Ivan vylétl ze Serengeti. Musel začít už včerejší noc. Ulétl jen asi celkem 300 km na sever a za poslední noc letěl průměrně jen 20km/h.
L.

Lokace 18.5.

Ivan ma sanci doletet a bylo by dobre predem do jeho mista nastavit zaznam - jeste se musim podivat jak ON casove vyjde. Kazdopadne se zkuste zamyslet jak zdokumentovat/dolozit/vyuzit prilet, kdyby se vratil a navic na sve misto.
Ale muze se stat vsechno.
Prubezne budu informovat.
Lubos

Lokace 19.5.

Od minula se neposunul. Uvidime.
L.

Lokace 24.5.


Dnesni noc popoletl do severni Etiopie, asi 600km. Tak se zda, ze priletime z Afriky asi spolu, pokud zpet nebudu drive.
L.

Lokace 26.5.

Ivan se dnes rano ohlasil od Rudeho more zhruba proti Mekce. Tam je to vyschla pustina, snad to zvladne. Udelal jen slabych 800 km za 2 dny. Takhle budu driv doma i ja...
Lubos

PS: Dnes rano krouzilo okolo nasi veze u Errachidie mozna vic jak 500 rorysu (zrejme nasich) a po asi 30 min odletli. Jeste soucast tahu asi nejakych co hnizdi severne.

Lokace 2.6. 2015

Od 28.5. je stale i tuto noc v zavlazovane oblasti saudske pouste. Asi je tam v pohode, ale snad uz vyrazi...
Primou carou je to domu 3200km, tedy minimalne 4 dny respektive noci (spise o 1 vice).
L.

Lokace 9.6.

S napetim ocekavana lokace z teto noci lezi v jiznim Turecku 100km vychodne od Sangliurfy. Dosud nejvychodnejsi doklad. Tu krajinu trochu znám - vsude obrovske plantaze pistacii, ale tady to vypada vice na suchou step. Jakoby smeroval na Kavkaz a pak Rusko....
L.


Lokace 11.6.

Ivan pokracoval v naznacenem smeru a jeho sice rozhazene a nekvalitni lokace jednoznacne ukazuji na Kavkaz. To vyvolava mnoho jednoduchych otazek:- je to reprezentativni jedinec?; - fidelita, tedy vernost k hnizdisti je u vetsiny druhu velka a chrastalove ji postradaji(?), coz by vysvetlovalo malo retrapu; - byl tak velky, protoze patril k jine (kontinentalni) "forme" a do Zebraku se "zatoulal"?
L.

Nova a kvalitnejsi lokace ukazuje Ivana jeste ve vychodnim Turecku. Porad ma moznost zahnout na zapad.

L. 

Leguán

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI