Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - OCHRANA PŘÍRODY - VLASTNÍ PROJEKTY - DOMA ZA HUMNY - OCHRANA CHŘÁSTALA POLNÍHO V PLZEŇSKÉM KRAJI - IVAN SE POMALU VRACÍ ZE ZIMOVIŠTĚ V AFRICE, DO ČECH SE MU NECHCE

Ivan se pomalu vrací ze zimoviště v Africe, do Čech se mu nechce

S napětím očekáváme návrat samce chřástala polního (Crex crex) jménem Ivan ze zimoviště, jenž zimní období strávil v především v Zambii. Od 3.května se velice pomalu přesouvá nejprve do Tanzanie, do zemědělské krajiny, kde setrval několik dní nedaleko NP Serengeti. Jeho tah probíhá neobvykle pomalu. Zatímco už od 23. května zoologové monitorují samce chřástalů polních na vymezených půdních blocích v Česku (CHKO Český les, CHKO Slavkovský les a NP a CHKO Šumava), Ivan se do návratu na vlhké louky u sv. Anny u Žebráků v CHKO Český les moc nehrne.

Lokace 4.6.

Ahoj vsichni!
Ivan zase ted potvrdil stejnou polohu v KSA. Prekvapuje vysoka teplota 45st, ale uz jsme to podobne meli pres poledne i jinde a jindy.
Lubos

PS: Zaznamnik na zvuk je dobre naprogramovat na 3 osmihodinove casti dne, aby pokryl celou dobu (nebo jen na noc v nekolika castech v rezimu "kazdy den"). Zapnout a on zacne. Problemem je, ze zacne, az nastane cas nejblizsiho nastaveneho zacatku, tedy zaznam nebezi od doby, co to tam clovek do terenu da, pokud zrovna nebude cas zacatku nekdy blizko, ale pozdeji. Jinymi slovy je dobre to nastavit na noc (treba od 19 do 1 a od 1 do 7 a dat to tam a zapnout jiz pred 19 hodinou).

Zdá se, že si pro letošní rok Ivan vybral spíše východní směr, což nepotvrzuje běžné chování chřástalích samců a sledovanou věrnost území (fidelita). Zatímco první přilétivši samci na naše území již bojují o samice a snaží se rozmnožovat, Ivan teprve pomalu přilétá na sever. Podle lokace, která dorazila 9. června, kdy se Ivan nacházel v jižním Turecku, 100km východně od Sanqliurfy, můžeme předpokládat jeho směr na Kavkaz a pak do Ruska (RNDr. Lubomír Peške).

V noci z 12. na 13. června byl na stejné louce u sv. Anny u Žebráků odchycen další velký samec, Norbert, kterému byl nainstalován malý VHF vysílač (173.228 LSB) z důvodu sledování jednotlivých možných interakcí. Pokud by se Ivan přeci jen vrátil a byl věrný své loňské letní destinaci, bylo by zajímavé sledovat chování těchto dvou silných jedinců v jedné lokalitě.

 

Tento malý VHF vysílač je možné zaměřovat pouze pozemně s příslušně nastaveným přijímačem.

 

Samec Norbert odchycen v noci z 12. na 13. 6. na vlhké louce u Žebráků. Shodou okolností se jedná o půdní blok místního zemědělce, Holanďana, p.Frederika van Everdingena, který zde hospodaří. Je to jeden z mála hospodářů, kteří se snaží řídit své zemědělské záměry v souladu s nařízeními Agentury ochrany přírody. O monitoring chřástalů polních se aktivně zajímá a byl také se svými přáteli u nasazování VHF vysílače. Instalace probíhala na jeho farmě, z důvodu bezpečnosti a s ohledem na možná rizika spojená s nasazováním "batůžku" na záda Norberta v uzavřené místnosti, odbornou rukou ji provedl RNDr. Lubomír Peške. 

Lokace Ivan 15.6.

Lokace Norberta 19.6. 2015

Zdravím!
Tak jsem včera odpoledne až do půlnoci sledoval nového chřástala s vhf. Konečně tak, jak jsem si to představoval: záznam aktivity+hlasu. Usadil se u cesty pod vrcholem, někde tam, kde byl Ivan (a videl jsem ho popoletět) po posekání, ale na druhé straně. Takže i když občas pršelo, v autě bylo dobře. Křičel ještě po půlnoci, když jsem odjížděl. Jako jediný široko daleko. Ale po setmění spal a utichl, už jsem balil a asi jsem ho mohl "vzbudit", tak jsem ještě zůstal. Udělal jsem takovou malou předběžnou analýzu. Luboš

PS: Ivan bude zítra (doufám)...

 

 Ivan je v Bosně!

Lokace 22.6. 2015

Ivan se patrně natrvalo usadil na políčkách v Bosně (mapa).
L.

 Lokace 24.6.

Po case se zase posunul. 150 km na zapad k Banja Luce...
L.

 Lokace 26.6.

a jsem v Italii v predhuri Alp...
L.

Lokace 27.6.

Mapka lokaci Ivana z dnesni noci. Neletel. "Domu" je to 300 km, ale ma na sever hlavni hreben Alp...
L.

Lokace 29.6.

Stale v Alpach...
Lokace jsou rozptylene.
L.

Lokace 1.7.

Ivan nam asi definitivne zakotvil na alpskych lukach v Italii.


L.

Lokace 7.7.

Ivan potvrzen nepresnymi lokacemi v Italii.
L.

Lokace 13.7.

Crex „Ivan“ confirmed in the same place in Italy tonight.
Lubomir

Lokace 17.7.

Hi,
Our birds still stay in the same areas. From Panoramio I collected some representative photos showing what kind of landscape they use there. It is quite different in comparison with our sites:
Ivan 27: Alps - San Pietro di Cadore (the yellow pin is today's LC1) Lubo 30: Serbia - Beljanica Mts Regards Lubomir

Lokace 27.7.

Zdravim,
Ivan se ozval po 4 dnech (zcela vynechal ON) a lokace jsou asi 28 km zapadne. Spadaji do vysokohorskeho terenu s minimem vegetace, proto se jevi nespolehlive a je treba pockat na dalsi, ktere by potvrdily, ze se posunul.

L.

Lokace 28.7.

Hi Markus and All,
Both birds remain generally in same places: Dolomit Alps and Beljanica in Serbia. However, new locations of Lubo are situated a bit (app 10 and 20 km) east, but this is probalbly in the error range.
Regards
Lubomir

Lokace 10.8.

Stále na svém místě. LubošLokace19.8.

Hello All,
Ivan is still in Dolomites where we located him on the 17th in this place (see photo).
Lubomir

ZA IVANEM V ALPÁCH

Chřástal Ivan se usadil na léto v Alpách, proto se dne 17. srpna 2015 část monitorovacího týmu vydala za ním. Zde je monitorovací zpráva.

  

Lokace 2.9.

On the 28th we received last coordinates of both birds. Nothing later.
It was time when probably both birds were moving south: Ivan to the Po (Pád) lowland and Lubo to Monte Negro.
Lubomir

Ivan, souhrnná zpráva

Rys

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI