Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Karel dostal vysílač

Při druhé kontrole monitoringu chřástalů polních na vybraných půdních blocích NP a CHKO Šumava v oblasti cca – Svatá Kateřina, Nýrsko, Dešenice, Strážov, Javorná, Hartmanice, Srní byl standardně prováděn popis biotopu, hospodaření, při odchytech kroužkování samců a biometrie. Na kulturních loukách u obce Srní byl instalován satelitní vysílač samci, který byl vypuštěn zpět v místě odchytu se jménem Karel.

KAREL, č. vysílače 128728, kroužek H148325, lokalita č. 36, Srní, CHKO Šumava
Vypuštěn 5. 7. 2014, ráno
Křídlo: 140 mm; ocas: 48 mm; zobák: 23 mm, tarzus: 48 mm; váha: 165g
Teplota: 17°C, odchycen v 1:30 h., zataženo, déšť, přilétal, ozýval se, světlá duhovka, -90°

Přítomen: Ing. Jiří Vlček, Ing. Tomáš Peš, Jiřina Pešová, RNDr. Lubomír Peške, Mgr. Karel Brož, Bc. František Příbrský, Bc. Lucie Čiřmářová, Mgr. Richard Viduna, Lucie Pešová, Jakub Novák.

Lokace 7.7.
Ahoj,
mame prvni vysledky. Jakub ma 2 lokace, Karel zatim zadnou, byt trochu vysilal. Predpoved:
Ivan (27) bude vysilat 9.7. od 1:00.
Jakub (29) by mel vysilat 9.7. od 13 a 11.7. od 20.
Karel (28) ba mel vysilat 8.7. od 6 a 10.7. od 13.
Je to zatim velmi predbezne - zvlaste u novych ten druhy termin.
Lubos

Lokace 15.7.
Ahoj,
Karel28 se dnes v noci rozpipal a ma (podobne jako Jakub29) temer maximalni napeti. To je p pocatecnich problemech dobra zprava. Oba maji posledni lokace v okoli Srni.
L.

Fotodokumentace: Mgr. Karel Brož

      

14.7.

Kontrola vysílání dle odhadu timingu (samec Karel) na loukách kolem Srní

Přítomen: Ing. Jiří Vlček, Václav Strolený

V době přítomnosti (21.30 – 24 hod.) nebylo zachyceno žádné vysílání, na louce vypuštění Karla a Jakuba byli zjištěni v 22 hod. 2 pravidelně volající samci. První v místě odchytu Jakuba aktivně reagoval na provokaci a byla zkontrolována vysílačka na vzdálenost 50 cm. Další samec byl odchycen cca 150 m vlevo. Třetí samec byl odchycen vpravo na louce za cestou směrem ke kanálu. Všichni aktivně reagovali na nahrávku. Po odchycení druhého samce se začal sporadicky ozývat další samec přesně v místě vypuštění Karla. Tento samec nebyl vizuálně kontrolován. Během kontroly se v blízkosti ozývali od Starého Srní do Srní další dva samci. Celkem bylo slyšeno: 5 samců odchyceno, kroužkováni byli 2 samci.

Sledování v termínu: 29. 7. – 2. 8. 2014
Lokalita: Srní, okres Klatovy
Přítomen: Jiří Vlček, Václav Strolený, Lubomír Peške

Bylo prováděno systematické sledování obou samců v době vysílání na loukách, kde se zdržují. Zaměřováním na dvě antény byl sledován pohyb po 15 min. a vyhodnocována aktivita po celé vysílání. Zároveň po celou dobu byla umístěna náběhová past a fotopast v místech stabilního pohybu ptáků. Nebyl odchycen žádný pták, na fotopast byl zachycen pouze jeden druh ptáka – bramborníček hnědý. Zároveň byly vyhodnocovány záznamy pořizované na statický záznam v penzionu Efekt. Při zaměřování byly sledovány další druhy na loukách, kde se chřástali zdržují. Nekosené louky využívají jako potravní biotop – bramborníček hnědý, ťuhýk obecný, cvrčilka zelená, žluna zelená.
Žádný ze samců se již sám ani na provokaci neozývá.

        

Termín: 17. 8. 7 hod. – 13 hod.
Lokalita: Srní, okres Klatovy
Přítomen: Jiří Vlček
Lokalizace samce Karla rotační anténou v neposečené části louky. Převaha hustých kopřiv, schnoucí kerblík. Samec se po celou dobu lokací zdržoval nedaleko cesty poblíž keře bezinek v porostu kopřivy dvoudomé.
Kontrola fotopasti – bez záznamu. Opětovné uložení fotopasti
Stažení dat ze záznamu uloženého na Srní.
Vypracoval: Jiří Vlček


Foto: nalezení usmrceného mladého chřástala polního na louce v místech výskytu obou samců s vysílači

 

Lokace 20. 8.

S radostí i překvapením vám oznamuji že se s námi rozloučil náš milý Karel a vydal se ve stopách ostatních (i když poněkud dříve) ze Srní do Maďarska. Ostatní zatím zůstávají.

L.


Luboš

Lokace 23.8.

Nepospicha. Za 2 dny jen 165 km.

L.

Lokace 25. 8.
Necekane se vratil o 100km na breh Balatonu.
L.

 

25.8.
Timing:

Lokace 27.8.

Ptaci zustavaji na svych mistech. Karel stale u severniho cipu Balatonu.

Tak jsem jeste vyrobil pohyby Karla u Balatonu respektive souhrn jeho lokaci. Ta nejlepsi je vpravo, mozna tedy neni v "rakosi", ale na poli vedle. Nejlepe asi tam zajet k overeni....kdo se hlasi? Bude vysilat v nedeli odpoledne.
L.

Timing 28.8.

Nove predpovedi (na samem konci projektu jsem to jeste zdokonalil....) L.

Timing 30.8.

Tady je predpoved na tyden....kdyby jste se nekdo chystal nahravat.

L.

Lokace z terénu - Karel u Balatonu

Termín: 7. 9. 2014
Lokalita: Balatonfüzfö, Maďarsko
Přítomen: Jiří Vlček, Luboš Peške, Richard Viduna
Na základě pravidelných lokací vysílače samce Karla bylo zřejmé, že samec se již 2 týdny po odletu ze Srní zdržuje v oblasti poblíž jezera Balaton. Podle souřadnic byla nalezena lokalita na severním břehu jezera a v době vysílání od 15 hod. cca do 20hod. byla prováděna ze 2 rotačních antén lokalizace Karla. Samec byl zaměřen aktuálně v hustém porostu vysokých trav na bývalých zemědělských pozemcích cca 200 m od Balatonu, cca 300 m od frekventované silnice a okraje městečka Balatonfüzfö. Porost lze charakterizovat jako agrární lada s převahou škardy, třtiny křovištní, celíku, ostružiníku s vtroušeným šípkem …Porost byl téměř neprostupný, vysoký místy až 1,20 cm. Byla zde zřejmá přítomnost divokých prasat. Bylo slunečné počasí, teplo kolem 25 st.C
Samec se během zaměřování nepohyboval, lokace byly prováděny do soumraku, zároveň byl proveden záznam.
Vypracoval: Jiří Vlček

       

Lokace 10.9.

Karel přes noc letěl a byl naposled v Bulharsku blízko u Turecka (27km).

L.

Lokace 14.9.

Karel je skoro u Mekky! Minule nebyl a tak udelal za 4 dny cca 2000km. Ostatni v Madarsku.


L.

Lokace 17.9.

Ahoj, Karel je 350km pred Eritrei v Sudanu, Jakub nemel novou lokaci a Ivan s Heinem stale v Madarsku.
L.

lokace 22.9.

Ahoj vsichni,
vcera jsem monitorovali s Richardem Heina v Madarsku. Byl nalezen na zarostle pasece mezi mladymi akaty. Rano jsme sice zkusili Ivana, ale byl fuc. Posilam mapku, jak se presunul. Ma tam 12 km behem dne za +3h, coz se zda byt realny rozdil a znamenalo by to pozvolny posun i za dne. Jakub my byt az vecer. Karel stale v Sudanu.

L:

Lokace 24.9.

Ahoj,
Jakub se neozval - naposled 18. v Rumunsku, Karel stale v jiznim Sudanu, Ivan v Recku, Hein v marjance v Madarsku.
L.


Lokace 29.9.

Hein se bohuzel uz 2x neozval. Naposled mel lokaci u Keckemetu, kde jsme byli. Ivan vypada dobre v Recku u hranic Bul/Tur. Eduv vysilac stale vysila zbesile z Keni. Karel je asi OK v j.Sudanu u Eritrei. Asi nejlepe ja na tom Jakub v zavlazovane oblasti j. Sudanu (mapa).
L.

Lokace 3.10.

Ahoj,
posilam soucasne polohy. V techto dnech doslo k dalsim posunum. Hein (oranzova) - jiz dlouho mlci, to potvrzuje konec v Madarsku. Jakub (cervena) a Karel (zelena) v j. Sudanu. Oba maji zajimavou trasu pres SA. Ivan (modra) doletl do delty Nilu, snad unikne psum a sitim. Edova vysilacka je stale aktivni v Tsavo.
Lubos

 

Lokace 5.10.

Zatím stále dobré zprávy....
Ptáci jsou v jižním Súdánu viz mapa. Hodně rekordních dat přinesl dnes Ivan!
Ať jim to vydrží!
Luboš

 

Lokace 9.10.

Ahoj,
podle dnesnich lokaci jen drobne zmeny v jiznim Sudanu. Shora Jakub, Ivan a Karel.
L.

Lokace 12.10.

Ahoj,
ptaci se na cas zastavili, jen Jakub jakoby hledal okolo.
L.

Lokace 18.10.

Ahoj,
ptaci na svych lokacich bez zmeny. Bohuzel se zda, ze se Karlova vysilacka zblaznila, vysila daleko dele, huste a opakovani je castejsi. Podle odpovedi z Argosu a Microwave je to asi zavada casovace ve vysilaci. Rychle se vybiji, ale snad i tak jeste pojede. Musime doufat.
L.

Lokace 3.11.

Karel mlci od 28. Jeho vysilac se porouchal a zbesile bez prestani vysilal na hranici vybiti. Neni vylouceno, ze se po nabiti znovu ozve.

Lokace 5.11.

Ahoj,
je tu uplnek a ptaci postoupili. Ivan (modra) a Jakub (zluta) jen 60 km od sebe. Bohuzel Karel (hvezdicka) od 28.10. mlci.
Lubos

Lokace 8.11.

Nazdar,
Karel skutecne jiz dlouho mlci - zde slo o zavadu casovani na vysilaci, ktery vysila bez prestavky, ale doufal jsem, ze by mohl po kazdem dobiti vydrzet. Tak nam zbyvaji 2 ptaci. Ivan zustal na svem miste, ale Jakub se opet trochu posunul na jih. V teto oblasti Jizniho Sudanu to vypada na prirodni savanu, bohuzel primo v miste neni resoluce snimku dobra. Ale hned vedle si muzeme udelat pri vybornem rozliseni lepsi usudek. Mnozstvi linii (pesinek?) a kruhove svetle plochy (prumer 14m, vypadaji jako vyslapane leky antilop-pakonu?) pripominaji situaci v prekvapive dobre zazverene reservaci (blizko je BomaNP), i kdyz primo tady neni zadna vyznacena a muze to byt i neco jineho. Lidske osady tam nejsou videt. Je to jen asi 400 km od etiopske reky Omo, kde jsem pred casem byl. Tehdy, bylo to ale v unoru, tam zimovaly nebo protahovaly (sta)tisice ptaku ruznych druhu vcetne bahnaku.
Lubos

Leguán

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI