Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Norbert dostal VHF vysílač

Koncem loňského roku zakoupila Zoologická a botanická zahrada pro projekt Ochrana chřástala polního v Plzeňském kraji čtyři VHF vysílače. Velikostně jsou podobné těm, které byly instalovány samcům chřástalů v loňském roce. Liší je jen v technických možnostech, nevysílají přes satelitní družici Noaa. Jejich signál je možné zachytit pouze pozemním zaměřením přímo v místě výskytu sledovaného jedince s použitím přijímače. První takový vysílač dostal samec pojmenovaný Norbert.

Samec Norbert byl odchycen v noci z 12. na 13. 6. na vlhké louce u Žebráků. Shodou okolností se jedná o půdní blok místního zemědělce, Holanďana, p.Frederika van Everdingena, který zde hospodaří. Je to jeden z mála hospodářů, kteří se snaží řídit své zemědělské záměry v souladu s nařízeními Agentury ochrany přírody. O monitoring chřástalů polních se aktivně zajímá a byl také se svými přáteli u nasazování VHF vysílače. Instalace probíhala na jeho farmě, z důvodu bezpečnosti a s ohledem na možná rizika spojená s nasazováním "batůžku" na záda Norberta v uzavřené místnosti, odbornou rukou ji provedl RNDr. Lubomír Peške. Norbert byl po instalaci vysílače opět vypuštěn na svou lokalitu. Nyní už jen netrpělivě čekáme na návrat samce Ivana, který se velice pomalu vrací ze svého zimoviště v Africe.

  

Jen pro připomenutí:

Ivan byl odchycen na stejné lokalitě u Žebráků v noci z 20.6. 2014, kdy mu byl na záda instalován satelitní vysílač. Této lokalitě zůstal věrný až do svého odletu na zimoviště. Na migrační trasu vyrazil 10.9. přes Rakousko či Rumunsko (povolená nepřesnost měření). Následovalo Řecko, delta Nilu, jižní Súdán a o Vánocích už pobýval v Národních parcích Zambie, kde zůstal po celou dobu svého zimování. Začátkem května se pomalu vydává na cestu zpět. Evropské jaro je mocný magnet. Nejprve byl zaznamenán v Tanzánii, kde pár dní relaxoval v NP Serengeti. Patnáctého května pokračuje v tahu. Ale celkem se loudá. Ulétl jen asi celkem 300 km na sever a průměrně jen 20km/h. Další posun byl zaznamenán 26.5., kdy v noci popolétl do severní Etiopie, asi 600km. Znovu se ozývá od Rudého moře, zhruba proti Mekce. Uletěl jen slabých 800 km za 2 dny. V noci na 29.5. spal Ivan hluboko v KSA, v zavlažované oblasti saudské pouště, urazil tak zhruba 1600 km. To mu přímou čarou "domů" zbývalo jen 3200km (asi 4-5 nocí). Sedmého června jej lokalizujeme z Íráku poblíž Jordánské hranice. Následovalo jižní Turecko, 100km východně od Sangliurfy. Jakoby směřoval na Kavkaz a pak Rusko ... Pokračování vypadá směrem na Kavkaz. Ozval se z Bulharska a 22.6. se Ivan se patrně natrvalo usadil na políčkách v Bosně...Vrátí se ještě do Českého lesa?

Zebra

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI