Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - OCHRANA PŘÍRODY - VLASTNÍ PROJEKTY - VENKU ZA HRANICEMI - FILIPÍNY, NEGROS, PANAY - AKCE ZOO A BZ NA PODPORU ZÁCHRANNÉHO CENTRA TALARAK 2012

Akce ZOO a BZ na podporu Záchranného centra Talarak 2012

 

Na podporu Záchranného centra Talarak uspořádalo Faunus o. s. Liberec Veřejnou sbírku na území České republiky od 30. března do 31. prosince 2012. Zaregistrována je u Krajského úřadu Libereckého kraje, KULK 16486/2012. Všechny finance získané při akcích byly postupně ukládány na sbírkový účet č. 107-1922300207/0100. Faunus o. s. zajišťuje přeposílání sbírkových peněz do Záchranného centra Talarak.
 

Měsíc
Den
 
Akce
 
ÚNOR
6. 2.
Konference pro učitele
Jak pomoci ohrožené přírodě přímo v místě ohrožení?
(Thajsko, Vietnam očima ředitele J. Trávníčka, práce v Záchranné stanici Cikananga očima ošetřovatele Aleše Zíky, představení kampaně EAZA, Jiřina Pešová, Záchranné centrum Talarak a telemost přes Skype se zakladatelem Pavlem Hospodářským, zvířata chovaná v ZOO a BZ z oblasti JV Asie v podání M. Vobruby, aktivní zapojení veřejnosti v ČR, výzva Jiřiny Pešové)
BŘEZEN
9. 3.
Natáčení spotu ke kampani
BŘEZEN
31. 3.
Den vzácných ptáků
Zahájení malých informativních akcí na podporu kampaně. Ptáci na Filipínách plní podobnou úlohu jako ptáci našich lesů. Akce byla zaměřena na seznámení se s ptačími druhy Filipín ve srovnání s našimi domácími druhy. Interaktivní úlohu plnilo vyrábění ptáků z papíru a peří.
DUBEN
20. 4.
Návštěva filipínské velvyslankyně Evelyn D. Austria Garcia a zástupců ASEAN v ZOO a BZ
Kampaň přijela podpořit také filipínská velvyslankyně v Praze, darovala 15 000 Kč. Přítomni byli zástupci ASEAN z Thajska, Indonésie, Malajsie a Vietnamu. Společná návštěva vzbudila potěšení a zájem o práci československých zahrad, které se ochranou JV Asie zabývají.
 
 
DUBEN
 
21. 4.
 Negroské jaro
Ostrov Negros leží v tajfunovém pásu západního Tichomoří, ve skupině visajanských ostrovů. Klima je zde tropické, tzn. že se zde střídá období sucha s obdobím velkých srážek. Velmi často zde dochází k zemětřesením. Akce je zaměřena na srovnání průběhu jarních měsíců v Evropě a na Filipínách. Intraktivní činností je poznávání evropské jarní flory a seznámení se s typickými filipínskými druhy. Doplňkem je vyrábění květů z korálků a papírů či malování na obličej.
KVĚTEN
1.    5.
ASIJSKÝ MAY DAY
Hlavní akce kampaně za účasti spřátelených škol, organizací a nadšenců
V areálu zahrady vzniklo celkem 16 stanovišť s bohatou náplní. Školy si připravily plakáty a výrobky s ohroženými druhy JV Asie. Návštěvníkům tak šířily poselství kampaně. Malovalo se, vyrábělo, soutěžilo, tančilo, rybařilo, vznikla také filipínská škola, česaly se netradiční účesy, prováděly se pokusy s rýží a prodávaly se nejrůznější drobnosti. Návštěvníky také čekala samoobslužná soutěžní stezka s názvem Hledá se saola. Kampaň mediálně podpořilo rádio Samson a aktivně známý písničkář Jaroslav Samson Lenk.
 
KVĚTEN
26. 5.
Květy pro Filipíny
Malá akce vzpudila povědomí o téměř odlesněném ostrově Negros. Zbytky porostů jsou však stále domovem spousty druhů rostlin, z těch kvetoucích pak především orchidejí. Vyráběly se květy z korálků a barevných papírů, ale především byl zájem o malování květinových vzorů na obličej.
ČERVEN
9. 6.
Zvuky z džungle
Akce měla vzbudit pozornost na prožitky v přírodě. Připraveny byly jednotlivé hlasy jak filipínských, tak evropských druhů zvířat k poznávání a porovnávání. Rovnice je jednoduchá. Nebudou –li přirozené biotopy, nebude co vnímat.
ČERVENEC
28. 7.
Vůně pralesa
Vnímání všemi smysly, především čichem, byl námět této akce. Návštěvníci mohli „na vlastní nos“ rozpoznat vzorky jak evropských druhů rostlin, mechů i hub. K poznání byly připraveny asijské druhy bylin a koření. Téma se také drželo hlavních potravinových surovin Asie – rýže, cukrové třtiny, kokosových ořechů, batátů, ananasu, ale také rozpínání pěstování palmy olejné. Na Filipínách se zatím moc neujala.
SRPEN
18. 8.
Divoká jízda JV Asii
Akce zaměřena na dopravu JV Asie.
ZÁŘÍ
1. 9.
Filipíny stále v pohybu
V průběhu evoluce dochází k pohybu jednotlivých ostrovů Filipín až po dnešní polohu. Izolovanost jednotlivých ostrovů po mnohá desetiletí způsobila, že se na ostrovech Filipín nachází spousta endemických druhů flory i fauny. Ostrovy jsou také nesmírně druhově rozmanité. Plzeňská ZOO a BZ se snaží chovat spoustu druhů z této oblasti a pěstuje i spousty rostlinných druhů. Akce měla za úkol podpořit smysl biodiverzity nejen v Asii. Interaktivní činnost naplnila malování jednotlivých ohrožených druhů ostrovů na trička.
ŘÍJEN
28.10.
Den pro zoborožce
Zoborožci Waldenovi jsou nejen endemickým druhem Filipín, ale také se v průběhu doby dostali na seznam kriticky ohrožených druhů zvířat. Proč? Můžeme jim pomoci? Jejich biologie je dosti odlišná od jiných druhů ptáků, znáte ji? Znáte i jiné druhy zoborožců?

 Fotogalerie
 
Konference pro učitele (6. 2.)
konf
filipínská konference
konference
Telemost přes Skype se šéfem Záchranného centra Talarak Pavlem Hospodářským. Několikrát byl přerušen právě probíhajícím zemětřesením...
Telemost z Negrosu při konferenci
Natáčení spotu ke kampani (9. 3.)

http://www.youtube.com/watch?v=fB6auJBiz6g

Den vzácných ptáků (31. 3.)
Fotogalerie
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků
Den vzácných ptáků

Návštěva filipínské velvyslankyně Evelyn D. Austria Garcia a zástupců ASEAN v ZOO a BZ (20. 4.)
V pátek 20. dubna 2012 poctila svou návštěvou výprava čtyř asijských velvyslanectví, na fotografii zleva je paní velvyslankyně Filipín Evelyn D. Austria - Garcia, mladičký první tajemník Thajska Chuchart Jirojkul, pan rada velvyslanectví Indonésie A. Guntur Setyawan, zástupce velvyslance Vietnamu pan Hoang Thuy Duong, atašé filipínského velvyslanectví Ramon A. Gaspar a pan ředitel plzeňské zoologické a botanické zahrady Ing. Jiří Trávníček.

Všichni členové výpravy nás morálně podpořili v naší činnosti a sami se také aktivně k nám připojili. Paní velvyslankyně Filipín předává panu řediteli dva certifikáty na celkem 15 000 Kč ve prospěch veřejné sbírky Talarak, kterou vyhlásilo Faunus, o.s. Liberec. Hostům jsme ukázali plzeňskou zahradu, a především ty expozice, které jsou domovem asijských druhů zvířat. Věříme, že navázaná spolupráce se bude nadále prohlubovat. Paní velvyslankyně a ostatní zástupci velvyslanců nám srdečně poděkovali, že se věnujeme ochraně přírody také v jihovýchodní Asii.

návštěva
návštěva
návštěva
Pan ředitel Ing. Jiří Trávníček představuje lvy berberské.
návštěva
návštěva
... u šimpanzů učenlivých ...
návštěva
Negroské jaro (21. 4.)
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
Negroské jaro
ASIJSKÝ MAY DAY (1. 5.)
Hlavní akce kampaně za účasti spřátelených škol, organizací a nadšenců ...
Hledá se saola!
 
Slunný a teplý první květen nalákal k návštěvě zoologické a botanické zahrady na pět tisíc návštěvníků. Většina z nich byla svědky snažení desítek nadšených tvorů, kteří se rozhodli pomoci filipínské ohrožené přírodě. Mnozí z nich se také k jejich snažení přidali. May Day, May Day - v současné době se toto slovo vysílá jako volací znak o pomoc u letadel, lodí i samotných lidí, kteří jsou v bezprostředním ohrožení života. Vysílá se radiovou stanicí na dlouhé vzdálenosti a právě takové volání bylo zachyceno a přepsáno. ZOO a BZ si vzala toto volání za své a snaží se pomáhat Záchrannému centru Talarak na ostrově Negros, kterému šéfuje bývalý ošetřovatel ptáků plzeňské ZOO, současný terénní zoolog ZOO Liberec, Pavel Hospodářský. Přidala se tak k Faunus, o. s. Liberec a ZOO Liberec, kteří centrum podporují od roku 2007 a 2009.
Filipíny čelí velkému tlaku civilizace na přírodu, na více než 7 000 ostrovech dochází k ničivému odlesňování přirozených porostů bohatých na druhovou diverzitu, ale také na endemické druhy. Nenávratně tak mizí bohatství nás všech.
Pavel Hospodářský se před sedmi lety rozhodl, že pro Filipíny osobně něco podnikne. Sbalil si batoh a prostřednictvím ZGAP se dostal na ostrov Panay do stanice Mari-it, kde se jeho zásluhou dostavil unikátní chovatelský úspěch. Docílil světového prvoodchovu u kriticky ohrožených zoborožců Waldenových. A následovaly další úspěchy u dalších druhů, Pavel pracoval i v jiných stanicích, prováděl konzultační činnost, vzdělával na školách, působil také na okolních ostrovech, až postupem času, sběrem zkušeností a díky podpoře domácích bohatých sponzorů došlo ke vzniku samostatné stanice Talarak na ostrově Negros. V centru chová na 35 druhů zvířat domácí fauny v různém stupni ohrožení, zoborožci rýhozobí se zde již množí pravidelně. Asi o 2 km vedle centra byly postaveny výběhy pro kriticky ohrožené sambary skvrnité a prasata visayanská, jejichž chov se také daří. Jako manažer, ošetřovatel, chovatel, veterinář, zoolog i pedagog a diplomat v jedné osobě nyní čelí problémům spojeným s chodem centra.
Začátkem roku jsme zachytili signál volání o pomoc při obstarání financí pro nákup dopravního prostředku pro centrum. Ideálním prý by byl motocykl, je to relativně levný prostředek na pořízení i na provoz a ve filipínské dopravě jedinečný. Usnadnil prý by pohyb mezi centrem a chovy kopytníků a pro chystanou reintrodukci ptáků a také jejich kontrolu.
A rázem jsme měli cíl. Uvědomili jsme si, že musíme uspořádat charitativní akci, z jejíž výtěžku vzejde finanční podpora na pořízení motocyklu pro Záchranné centrum Talarak. Již tradičně jsme oslovili spřátelené školy a organizace, vydali jsme se také na Filipínské velvyslanectví do Prahy a začali jsme vyrábět netradiční šperky, především ty šikovnější z nás. Autocentrum TA sponzorovala výrobu přívěšků na klíče a skládací tabuli. Tabule s motivem motorky byla rozřezaná na 120 ks jako puzzle, abychom při prodeji přívěšků mohli motorku postupně skládat. Za každý prodaný přívěšek se přilepil na podložku jeden dílek motorky. Bohužel se celou motorku nepodařilo sestavit.
Z prodaných přívěšků šlo na sbírkový účet 900 Kč. Na pomoc přijeli také kolegové z Faunus, o.s. kteří nabízeli návštěvníkům filipínské šperky a placky, vyráběli papírové motýlky a skládali velmi těžkou skládačku zoborožců, ze své činnosti poslali na sbírkový účet 2 341 Kč. Naše malérečky malovaly na obličej, tentokrát na dvou stanovištích a získaly tak 7259 Kč. Novinkou bylo česání netradičních účesů a stínování "beauty art" v podání studentek a profesorek Střední školy podnikatelské v Plzni. Za svou činnost odevzdaly 800 Kč. Poněvadž jsou Filipíny ostrovní zemí, je obživa domorodců velmi závislá na rybaření. Filipínci loví ryby hlavně vrhacími sítěmi. U nás si návštěvníci mohli zarybařit na udici a hrozně je to bavilo. Nachytané ryby sloužily jako potrava pro vydry v expozici Česká řeka. Při lovení se poznávali naše i filipínské druhy ryb. Na tomto stanovišti se vybralo 540 Kč. Na asijské vyhlídce před výběhem nosorožců byla postavena terénní filipínská škola. Mohli jste si zde na hodinách matematiky, přírodopisu, chemie, angličtiny vypracovat pracovní list, či na hodině výtvarné výchovy vyrobit jedinečné tričko se zoborožcem nebo při hodině pěstitelství se dozvědět o filipínských plodinách a koření, dozvědět jste se také mohli o hlavní potravní surovině, rýži a cukrové třtině, ale také o endemických druzích zvířat a o ohrožených stromech jedinečných filipínských pralesů. Škola odevzdala kasičku s hotovostí 1315Kč. Svou dovednost a přesnou mušku si mohli hosté vyzkoušet na loučce před asijským pavilonem, kde se střílelo z kuše. Pár milých instruktorů v dobovém oblečení přispěl ze své činnosti částkou 2208 Kč. Zde své stanoviště měla také ZŠ a MŠ Husinec-Řež, která si dovezla keramické výrobky a drobnosti vyrobené k prodeji na hodinách výtvarné výchovy, celkem získala 776 Kč, ZŠ a MŠ Spálené Poříčí zakotvila u výběhu tučňáků, žáci si své výrobky, které nabízeli návštěvníkům vyráběli doma o svém volném čase. Podařilo se jim vybrat 870 Kč a 1 euro, letos nám přijely opět zatančit tanečnice z DDM Spálené Poříčí, které do klobouku vybraly 122 Kč, žáci ze ZŠ Zbiroh lákali návštěvníky netradičním nápisem na svém stánku vyrobeným z peří ptáků a hadí kůže, soutěžilo se zde a prodávaly se výrobky dětí, tentokráte to byl rekord, a to 2750 Kč, opět pomáhala také ZO ČSOP Spálené Poříčí, zde se poznávali ptáci, prodávaly se napěstované  květiny a vyrobené látkové tašky. Záchranáři předali ve prospěch kampaně 1290 Kč. Neuvěřitelný výkon předvedla ZŠ a MŠ Města Touškova, předala rekordní sumu, a to 14 000 Kč. Jejich stanoviště osídlilo prostor před lvím výběhem. Žáci zde rozvinuli řadu krásných obrazů s namalovanými zoborožci a opět prodávali návštěvníkům své výrobky. Svou prodejní strategii už vypracovali za léta pomoci natolik, že vysílají do celého areálu zahrady pěšáky, kurýry, kteří mají na krku zavěšené bedničky se svými výrobky a nabízejí je návštěvníkům nepřetržitě po celý den a kdekoliv. O zábavu se postaralo stanoviště Techmánia SC, jenž nabízelo zajímavé pokusy s pískem, rýží aj. Také nás svou návštěvou poctil Jaroslav Samson Lenk, který dorazil s kytarou na zádech. S ošetřovateli nakrmil tučňáky a popovídal si s návštěvníky o své hudební kariéře. A co saola? Tu se bohužel nikomu nepodařilo najít, zřejmě jsme tu spoustu lidiček zabavili natolik, že soutěžní stezku nikdo nepředal vyplněnou a saola zůstala nadále bájným, u nás neobjeveným druhem. Celkem se tedy prvního května na akci Asijský May Day získalo 36 391 Kč, což je dost peněz nejen na motocykl, ale ze zbylých peněz se může postavit možná i nový výběh pro prasata visayanská a může se koupit ještě nádrž na pitnou vodu, případně další potřebné pomůcky.
Všem zúčastněným patří srdečné poděkování, také těm, kteří zde nebyli přítomni, ale přesto přispěli. Jedná se o žáky ZŠ Martina Luthera v Plzni, kteří zaslali ze školní sbírky 2000 Kč, žáky ZŠ generála Pattona Dýšina, kteří předali 170 Kč, žákům ze Speciální ZŠ Zbůch, kteří předali své výrobky k prodeji a získali tak 180 Kč, ale také Filipínskému velvyslanectví, jenž v předvoji společně se zástupci velvyslanectví Indonésie, Vietnamu a Thajska navštívili naši zahradu a poukázali na sbírkový účet 15 000 Kč.
Velký dík pak patří mým kolegům, především Taťáně Typltové, která ve svém volném čase vyráběla netradiční šperky. Obrovský dík náleží dobrovolníkům, kteří neváhali a volný čas věnovali dobré věci, někteří tak činí opakovaně. Uvědomuji si, že to není samozřejmost a o to více si jejich pomoci vážím.
 
Kurátorka kampaně Jiřina Pešová
Video reportáž z tohoto dne naleznete zde:
plakát
May Day
May Day
May Day
May Day
May DayMay Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day
May Day

Květy pro Filipíny (26. 5.)

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Květy pro Filipíny

Zvuky z džungle (9. 6.)

Tato akce se bohužel z technických důvodů nekonala.

Vůně pralesa (28. 7.)

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Vůně pralesa

Divoká jízda JV Asií (18. 8.)

Pro nemoc se akce neuskutečnila.

Filipíny stále v pohybu (1. 9.)

Den pro zoborožce (28. 10.)

Akce se z důvodu nepřízně počasí neuskutečnila.

 

Irbis horský

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI