Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Den pro motýly

Nadšení se musí podpořit. Díky tomu vznikla krásná akce, která měla především výchovný charakter. V důsledku změny hospodaření, ale také díky globálním změnám klimatu dochází k mizení populací motýlů na našem území. Mnohdy jsou motýli přísně vázáni na výskyt určitých druhů rostlin a typických biotopů. Pokud dojde ke změně prostředí, zanikají také hmyzí populace. Všechno se vším souvisí.

Po dva dny se návštěvníci zoologické a botanické zahrady mohli setkat s nastávající maminkou, Alenkou Doudovou, která se chovu motýlů věnuje již více jak 10 let. Z dětského nadšení vznikl koníček a nastřádané zkušenosti tak mohly být předány při veřejné akci.

          

Malí i velcí návštěvníci si mohli prohlédnou naše motýly na fotografiích, dále si mohli pod mikroskopem prohlédnout motýlí křídla různých druhů motýlů v 15 -ti násobném zvětšení, při tom dostávali informace o jejich biologii. Nejlákavější však byly živé housenky babočky kopřivové a babočky paví oko i jejich kukly, které si děti mohly odnést domů a o ně se následně osobně postarat. Ke všemu dostali odborné instrukce, jak se o ně postarat a čím je nakrmit. Až se jim motýli z kukel doma vyhíhnou, pustí je zpět do přírody. V průběhu dne se přímo na stanovišti vylíhla asi více jak desítka baboček kopřivových, které mohly děti pozorovat. Po napumpování křídel a úplném oschnutí, zhruba po cca 2 hodinách, je mohly vypustit do areálu zahrady.

Pokud vás tato akce zaujala, můžete sami pomáhat nejen našim motýlům tím, že na svých zahradách necháte alespoň část travního prostoru přírodně růst. Pokud budete trpěliví a pozorní, můžete sledovat nakladená vajíčka např. na kopřivách, bodlácích či malinících, za pár dní se z nich mohou vylíhnout housenky a za dalších pár se housenky zakuklí.

Tato akce měla ještě jeden dobrý cíl, výtěžek ze symbolických darů bude pomáhat na filipínském ostrově Negros v Záchranném centru Talarak, kde se hrstka lidí věnuje bohulibé činnosti, a to chovu ohrožených druhů vyhubením, především, kriticky ohroženým zoborožcům Waldenovým.

Pokud budete sami vychovávat motýly (ale pozor, spousta druhů je chráněná zákonem, ty se nesmí z přírody odchytávat!) a nebudete si s nimi vědět rady, můžete kontaktovat Alenu Doudovou přímo.

e-mail: housenka.sipovenka@seznam.cz

Facebook: Vychovej si motýla

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.261389957385665.1073741829.259156097609051&type=1

http://www.lepidoptera.cz/article/altas-dennich-motylu-ceske-republiky-on-line

Zebra

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI