Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Jaro v plném proudu

Všichni máme rádi dobré zprávy. Za poslední týdny jsme jich ze Záchranného centra Talarak obdrželi spoustu. Pavel nám napsal:

"Dnes byl prima den - kontroloval jsem budky našich špačkovitých - majny žlutolící (Mino dumontii) - jsou tam 2 mláďata, loskuták palawanský (Gracula religiosa palawanensis) 3 mláďata a u špačků holohlavých, zvaných koleta (Sarcops calvus )se zrovna líhne náš první prvoodchov, viz foto:" 

28.3.

     

20.5.

Dobré zprávy jsou, že nám dnes vylétli z budky tři zoborožci rýhozobí (Penelopides panini) a divili jsme se, že jsou to všechno samičky, když jsme přece kontrolním otvorem pozorovali samce. Při kontrole budky jsme zjistili, že jsou tam ještě dvě mláďata - samec a samička, takže tu máme rekordních pět mláďat v jedné budce. Jsou to čtyři holky a jeden kluk. Škoda, že to není naopak.To je myslím u tohoto druhu poprvé. Slyšel jsem o pěti mláďatech v Avifauně, ale to byli prý kříženci.
Také se dnes vylíhlo druhé mladé zoborožcům světlehlavým (Aceros leucocephalus). Letos nám opět hnízdí dva páry. Prvnímu páru se mláďata vylíhla již minulý týden. Dnes nám také snesl první pár velevzácných holubů negroských (Gallicolumba keayi). Je to poprvé, tak s nadšením očekáváme. Druhý pár staví hnízdo.
Špačci holohlaví (Sarcops calvus melanonotus) mají ve druhé snůšce tři mláďata, palavanští loskutáci (Gracula religiosa palawanensis) také jedno mládě.
Není to však každý den pozitivní. Jsou dny, kdy několikrát pitvám.
Ale když už jsem tu rozjel tu úspěšnou linku, ještě jsem se tedy zapomněl pochlubit s letošním třetím vyklubaným papouškem madou modrotemenným (Tanygnathus lucionensis salvadorii). Také dvě přirozeně odchovaná kuřátka bažantů palawanských (Polyplectron napoleonis) již měsíc hřadují se samicí na větvi. Dále se nám opakovaně podařilo odchovat holuba dvoubarvého (Ducula bicolor).
Musím také na trhu dokoupit ovoce pro zoborožce. Máme čtyři nové, darované a za slepice vyměněné supervzácné zoborožce Waldenovy. Dino najímá na práci každý rok větší množství lidí z ostrova Panay. Vloni jeden chlapík, který tu v Talaraku pomáhal s opravou střechy karantény a myšárny viděl naše zoborožce a prohlásil, že je u nich ve vesnici každou hnízdní sezónu připravují jako speciální lahůdku při oslavách jakéhosi místního posvícení. Takže jsme jim letos na posvícení poslali 20 domácích slepic, aby nechali zoborožce na pokoji. Oni to ale blbě pochopili a zoborožce vybrali z hnízda a přivezli je z vděčnosti k nám. Ale pořád je to lepší, než kdyby je snědli. Takže jich teď máme celkem šest.

          

Společný ochranářský projekt filipínských ochranářských organizací PRRCFI & DEEP a Talaraku (TFI) na ostrůvku Danjugan pokračuje i v letošní sezóně.

Tentokrát jsme pořádali program pro učitele. Jdou poprvé šnorchlovat,aby viděli tu krásu korálových útesů na vlastní oči:

   

Rys

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI