Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - OCHRANA PŘÍRODY - VLASTNÍ PROJEKTY - VENKU ZA HRANICEMI - FILIPÍNY, NEGROS, PANAY - PODZIMNÍ POSILA PODÁVÁ NEJEN PRAVIDELNÉ REPORTY

Podzimní posila podává nejen pravidelné reporty

Koncem září odjela pomáhat do Záchranné stanice Adéla Jirsová. Její pobyt přinesl nejen pravidelné reporty!

Dobrý den,
Adélo, prosím, mohla byste mi napsat něco o satelitní stanici Maao? A také něco o sobě? Díky, Jířa Pešová, propagace Zoo a BZ

Satelitní stanice Maao byla založena v roce 2014 a nachází se na hranici NP Kanlaon. Slouží především k oddělování příbuzných zvířat, aby nedocházelo k nechtěnému inbreedingu. Po satelitních stanicích je na Negrosu poměrně velká poptávka, bohatší lidé často chtějí chovat některá zvířata. Talarak Foundation určí podmínky nutné pro chov, jako je velikost výběhů, či voliér, jejich vybavení, zásady v krmení, vždy je nutný alespoň jeden oddělující výběh a podobně. Zatím byly satelitní stanice vždy založeny na základě známosti jejich majitelů s vedením Talaraku.
V Maao jsou v současné chvíli chováni sambaři skvrnitý 3 (2.0.1) a prasata visajanská 5 (1.2.2), do budoucna se zde jedná i o chovu zoborožců. V satelitní stanici a v jejím okolí žije nyní divoká populace zoborožců rýhozobých.

A já jsem se rozhodla pro dobrovolnictví v Talaraku po ukončení magisterského studia na ČZU v Praze, jednak abych získala praxi v oboru, splnila si sen o delším pobytu v tropech, trochu odsunula ,,dospělý'' život se zaměstáním na plný úvazek a zejména, abych (doufám) i pomohla smysluplnému projektu, kterým Talarak Foundation beze sporu je.
Jelikož mám bližší vztah a větší zkušenosti se savci, jsou mojí náplní více sambaři a prasata, ale denně se věnuji i krmení ptáků a učím se o nich stále nové věci. Dále se budu věnovat koprologickému vyšetření chovaných zvířat a rozhodně zde mezi práci dobrovolníka patří i vytváření reportů, zajištění webu a dalších propagačních stránek nadace.
Do centra jsem přijela v polovině září a budu zde do poloviny prosince. Pak plánuji strávit Vánoce a Nový rok na některém z dalších filipínských ostrovů.
Po necelém měsíci bych dobrovolnictví zde jistě doporučila dalším lidem, kteří nechtějí usednout do kanceláře a naopak chtějí mít dobrý pocit z pomoci, kde je to potřeba.

30. 9. 2016

Dobré dopoledne do Čech!

S koncem měsíce posílám slíbené reporty, jednak za září a jednak za třetí čtvrtletí.
Jak jsem s překvapením zjistila, tak zde nejsou téměř žádné písemné záznamy o stavech chovaných zvířat, všechno má Pavel v hlavě (což obdivuji a nechápu), jen sambary jsem si zajela přepočítat, jinak vše ví naprosto přesně.

Minulý týden byl pro mě díky natáčení dokumentu skvělý, podívala jsem na zajímavá místa a připadala jsem si jako na dovolené. Po pondělním odjezdu štábu jsem tu zůstala sama a jsem tu sama i téměř celý týden. Pavel zde spal jen jednu noc a teď je do neděle v Bacolodu. Jelikož ještě stále není vyčištěný ani jeden z mikroskopů, tak jsem bohužel s koprologií nemohla začít. A už se nedivím, že si tu jeden z bývalých dobrovolníku našel manželku, protože času je tady opravdu hodně. Manžel u mě opravdu nehrozí, ale takhle roztříděné fotky v počítači jsem neměla posledních pět let :-) Jinak se snažím zapojit do běžného chodu, ať už pětkrát denně v odchovně, nebo klasicky při přípravě krmení. Akorát se třeba tento týden už dvakrát stalo, že jsem někdy ve 4:55-58 přišla do přípravny a zjistila, že už mají vše hotové, že někdo z nich nemohl spát a s úsměvem mi řekne coffee time a sejdeme se v šest. Tak to bych si nejraději lehla zpět a vstala nejdřív v devět. Ale zatím mi to nevadí, uvidíme, co budu psát za měsíc, snad bude alespoň ten mikroskop. Trochu nevýhoda je také v tom, že je tu teď o dva ošetřovatele navíc, kteří se zaučují, aby mohli řídit satelitní stanici, takže práce je celkem málo, natož pro mě.
Chtěla bych upravit webové stránky a facebook, ale tento týden jsem se s Pavlem viděla asi hodinu, ve které mi nadiktoval informace do reportů, takže přístupy vyřešíme doufám během příštího týdne a nějak s tím pohnu.

Zdraví

 

Adéla Jirsová

 

 

Čtvrtletní report, klikněte

Report za září, klikněte

 

7. 10. 2016

Dobré ráno,
po týdnu zase krátká zpráva z Talaraku. Jak se mi minulý týden zdálo, že mám spoustu času, tak tentokrát jsem téměř nenašla chvíli napsat email. Nabralo to zde trochu obrátky, což jsem moc ráda. Jednak jsme měli poradu s Dinem a dohodli jsme se, že se budu věnovat zejména sambarům a prasatům, takže jsme začali s plánovaním nových skupin, vylepšení přepouštěcích boxů, prasata oddělená v samostatných kójích snad konečně nebudou pouze na betonu, ale dostanou podestýlku a nějaký enrichment a příští týden proběhne velká akce, kdy všichni sambaři dostanou ušní známky, při tom si každého vyfotíme a budeme tak mít pořádnou evidenci. Při tom se budu snažit vzít i vzorky trusu, abychom mohli vyšetřit konkrétní zvířata. A myslím, že to půjde, protože se nám podařilo zprovoznit mikroskop! Po téměř měsíci v laboratoři jsme zkusili mikroskopy rozebrat a pospojovat funkčí části z obou do jednoho a funguje. Včera jsme přijeli do Sipalay a tím, že jde ten mikroskop, tak tu zůstaneme do neděle a budu se snažit stihnout vyšetřit co nejvíce. Za dnešní ráno víme, že pávi mají Capillarie.
Nálada je myslím dobrá, Pavel je v pohodě a já si rozhodně nestěžuji, protože jít si o polední pauze zaplavat do moře, to by si přál snad každý.

Zase dám vědět, jak pokračujeme. Pokud mi teda v pondělí v Bacolodu vydají víza, ale snad by neměl být problém.

Zdravím,

Adéla

1. 11. 2016

Dobrý den, ahoj, zdravím do Čech!

Posílám novinky za říjen. Bohužel jsem dva týdny ležela s horečkou, pak s antibiotiky na břišní tyfus, který možná ani nakonec břišním tyfem nebyl (konzultovala jsem výsledky emailem s primářem infekčního oddělení v Budějovické nemocnici), každopádně jsem nebyla schopná nic dělat, tak se tím přišlo o dost času, za což se omlouvám, ale někdy prostě není na výběr.
Nyní bylo hlavní akcí značení sambarů a dále pokračuji v koprologickém vyšetřování. Některé výsledky z přiložené tabulky nemusí být úplně 100%, nemám to příliš nakoukané a rozhodně připouštím, že v tom budou chyby. U případů, kde to bylo jisté jsme odčervovali nebo budeme odčervovat.
Dále plánujeme, že budu pár dní v NFEFI v Bacolodu a pár dní v satelitní stanici Lunao Maao.
Již mám naplánovaný konec pobytu, 12.12. přiletí přítel a 15.12. budeme opouštět Kabankalan (vyšlo to tedy na tři měsíce a tři dny tady). Tak snad do té doby ještě stihnu udělat nějakou práci.

S pozdravem,

Adéla

Report za říjen, klikněte

Koprologie, klikněte

Sambaři skvrnití, klikněte

8. 11. 2016

Dobrý den,
měli bychom na vás z Filipín prosbu. 25.-27.11.2016 bude v Bacolodu probíhat Bird Festival a hlavní dění bude přímo před Centrem NFEFI a očekává se velké množství lidí, tudíž se z toho budeme snažit vytěžit maximum, zvýšit vůbec povědomí místních lidí o existenci centra a zároveň vydělat nějaké peníze. Jedna z možností je prodej endemických druhů stromů. Není problém ty stromky sehnat a přivést, ale potřebovali bychom vytvořit poster, na kterém bude pro laickou veřejnost vysvětleno, proč je dobré koupit si a zasadit endemický druh oproti exotickému a zároveň, aby tam byl seznam endemických, nebo alespoň původních druhů.
Mohla by být verze pro poster a verze pro letáky a zde se poté dohodneme, jestli budou zdroje i na tisk letáků, nebo pouze na poster, který bude v NFEFI vystaven i do budoucna.
Vše s logy NFEFI a Talaraku, v angličtině.

Děkuji moc!

S pozdravem,

Adéla Jirsová

Samozřejmě, vyrobíme, J. Pešová ☼


Files/zoo/ochrana_prirody/Talarak/LeafletAdoption_A5.pdf

Files/zoo/ochrana_prirody/Talarak/AnimalAdoption_841x1189mm.pdf

Adoptivní rodiče ve stanici NFEFI obdrží certifikát a cedulku k výběhu svého kmotřence:

 Files/zoo/ochrana_prirody/Talarak/AnimalAdoptionCertificate_AntonioJMontinola.doc

9. 12. 2016

Posílám trochu opožděně report za listopad. Pavel ho chtěl ještě upravovat, tak mi ho konečně po týdnu naléhání poslal s jednou přidanou větou :-) Report ze stavby domku jde s velkým poděkováním do Liberce!
Také posílám závěr z koprologie, rozdělili jsme to na zvířata Talaraku a exotické ptáky, je to spíš jen do budoucna pro Pavla, kdyby se k tomu vážně někdy dostal..
A čtvrtá příloha je výzva pro dobrovolníky - Pavel by chtěl nabrat klidně větší množství lidí na různé činnosti. Takže to by bylo skvělé vyvěsit třeba na stránky, nebo na facebook. Já mám možnost to vytisknout a vyvěsit na ČZU a Jihočeské univerzitě (prý je to staromódní, ale z vlastní zkušenosti vím, že nástěnky stále velmi dobře fungují, na brigády, prodej skript atd., tak si myslím, že by to tam klidně mohlo být).
Dál jsme se domluvili, že o mém pobytu tady napíšu článek a přes mého otce ho můžu dostat do novin, tak to by mohlo také nějaké lidi nalákat.

Všechno strašně rychle uteklo, už tu mám jen pár posledních dní, ale celkově musím říct, že to bylo skvělé! Moc děkuji za příležitost sem jet. Samozřejmě byly chvíle, kdy bych nějraději odjela, ale to to je asi všude. Vlastně měsíc a půl jsme strávili v Bacolodu, kde jsem mohla bydlet u rodiny Quinie, takže jsem byla i na takovém výměnném pobytu ve filipínské rodině.
Taky jsem měla asi největší štěstí ze všech dobrovolníků a dostala jsem se na spoustu míst - se štábem na Danjugan, do Mambukalu atd., pak s lidma z Mendelky do NP Mt.Kanlaon, na Panay do Mari-it, do satelitní stanice Maao, několik dní v Sipalay..
Ale zároveň se za listopad udělalo spousta práce, nastaly velké změny a přijde mi, že je vše na dobré cestě. Správa centra v Bacolodu Pavla hodně nakopla, je to úplně něco jiného, obrovský potenciál a zdá se, že bude velká podpora od provincie, takže to bude stále růst.

Určitě je to na delší povídání, takže v lednu se klidně můžeme sejít.

 

Děkuji a zdravím stále ještě z Bacolodu!

 

 

Report ICE'N'GO, klikněte

Dobré ráno,
dorazilo Vám to i s přílohou? Mě se ty maily nějak podivně vracely, jak z Liberce, tak od Vás..
Do toho velkého reportu jsem si totiž prosadila i zmínku a fotku z festivalu, který bohužel nedopadl moc dobře :-( Všechno jsme zrealizovali, dva velké plakáty, kvalita si myslím úplně dostačující, letáčky také na pěkném papíru, nakonec jsme udělali i trička, hrnečky a odznaky, ale v den začátku festivalu přišel tajfun. Pršelo opravdu hodně vydatně skoro celé tři dny a alespoň na jeden den se všechny stánky otevřely v místní tělocvičně, ale už to nikdo nedal vědět veřejnosti, nebyla venku ani jediná cedule, takže tam byli jen opravdu velcí fanoušci a lidé od okolních stánků. Prodali jsme jen pár věcí. Nicméně cedule a letáky se hodí i do budoucna..

Report za listopad, klikněte

Koprologie, klikněte

Hledáme dobrovolníky, klikněte

Zebra

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI