Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Tajfuny

Na Filipínách jsou označovány jako baguio (psáno také bagio, vaguio, bagyo) podle města Baguio, kde během bouře v roce 1911 napadlo za jeden den 116,8 cm srážek. Ve dvacátém století zasáhla Filipíny řada tropických bouří, které pokaždé způsobily velké ztráty na životech a materiální škody. V říjnu 1970 se územím přehnal tajfun Sening, který zničil řadu měst, přičemž rychlost větru dosahovala až 275 km/h, což bylo nejvíc v zaznamenané historii. Na podzim 1991 zasáhla Filipíny tropická bouře Uring, která přes relativní slabost (rychlost větru 95 km/h) způsobila rozsáhlé záplavy a počtem obětí (odhadem až 8 tisíc) překonala všechny dosavadní bouře. Začátkem listopadu 2013 zasáhl pobřežní město Basey v provincii Samar tajfun Haiyan, který si vyžádal přes 5000 životů. Na místě ihned zasáhly mezinárodní organizace, za Českou republiku přispěly pomocí, financemi a prostředky ze sbírek humanitární organizace ADRA, Charita, Červený kříž či Člověk v tísni, který zatím shromáždil přes 17 milionů korun. Mezi zničenými městy byl Tacloban či Guiuan v provincii Leyte, problémem zůstává i bezpečnost.

Zdroj wikipedie.org

Jak je vidět, každý Filipínec musí s těmito živly ve svém životě počítat … musí umět se také s nimi vypořádat. Bohužel však jsou ostrovy téměř odlesněné a přírodní bariéry nefungují, jak by mohly … Je tedy nutné pomáhat.

5. 12. 2012
Zene se na nas supertajfun Pablo - ma k nam dorazit zitra odpoledne tak se vsichni klepou strachy... snad nas to nesmete...

Manila - Ničivý tajfun Haiyan vyhnal z domovů stovky tisíc Filipínců, pustoší střed souostroví a zamířil na západ a už teď je jasné, že půjde o nejsilnější bouři, která kdy zemi zasáhla, a podle expertů může jít o vůbec největší tajfun, jaký kdy byl na Zemi zaznamenán. (aktuálně.cz)


Filipíny zasáhlo v polovině října silné zemětřesení a následné povodně se nevyhnuly ani Talaraku. Vaše pomoc pro nás bude důležitá.
Stanice byla zaplavena. Stále je spousta práce. Museli jsme vyčistit od bahna, propláchnout a vydesinfikovat studnu. Naplavila se tam spousta písku, což budeme ještě řešit, až se sníží hladina podzemní vody. Musíme opravit poškozenou střechu karantény a postavit poničené voliéry pro vzácné holuby negroské. Ze zvířat v Talaraku uhynul mada modrotemenný a tři mladí loskutáci. Ve Feather Park Inc. to bylo horší. Pro centrum Talarak je to bohužel již 3. živelná pohroma za poslední měsíc.

 

 

Irbis horský

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI