Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Vzácné krysy nově v Talaraku

Záchranné centrum Talarak obdrželo sedm jedinců vzácných, v přírodě ohrožených, krys Heaneyových (Crateromys Heaneyi). Krysa Heaneyova obývá striktně jen stromová patra nížinných tropických vždyzelených lesů. Byla však pozorována místními obyvateli i ve vyšších nadmořských výškách. Objevena byla teprve v roce 1987 a zapsána jako nový druh až v roce 1996. Aktivní je v noci, hnízda si staví v dutinách stromů. Živí se listy stromů, banány a dalšími tropickými plody. Populace je ohrožována pokračujícím odlesňováním na ostrově Panay. Krysy jsou nuceny přežívat ve zbytcích lesa na západní straně ostrova.

Voliéry pro tato vzácná zvířata bylo možné postavit díky dotaci 5tisic $ od Jefa Holanda, který zastupuje zoo a botanickou zahradu Los Angeles v Kalifornii.

 Foto: Jaroslav Vogeltanz

Zprávy z 13.6.

U nás před několika dny začalo dlouho očekávané období dešťů po velmi dlouhém suchém a horkém "létu" ovlivněném efektem El Nino.
Dnes jsem důkladněji kontroloval Crateromyši a zdají se být v kondici, jsou víc plaché a agresivní a to je asi dobře. Do dnešního dne se v podstatě nedotkly nabízených okusů rozličných dřevin a bylin, které máme ověřené od sambaru .... i hnízda si dělají pouze ze suchých banánových listů a bambusových rolí, ze kterých jsem jim provizorně udělal dutiny....Mám ale obavu, že jsem udělal trochu chybu s tím, že jsem je karanténoval po jedné, jelikož se po sloučení některé chovaly agresivně. Zatím jsem vytvořil mladý pár? (nejsem si úplně jistý s určením pohlaví ) a trio ze subadultních jedinců a samici, která vypadá březí a samce mám zatím individuálně. Až přijdou peníze ze ZGAP, plánuji postavit 6 chovných zavěšených voliér se šubrem, kde budu moct zvířata na střídačku přepouštět, aby si na sebe zvykli, před tím než je spojím. Jaké máte zkušenosti se spojováním u vás Tomáši?
Držte se
Pavel

Zprávy z 23.10.

Dnes proběhlo spojování krys Heaneyových. Naštěstí se obešlo beze ztrát, ale šarvátky provázené typickým mručením a prskáním byly a stále jsou. Jejich nový domov je prozatím umístěn před našim dobrovolnickým domkem, abychom je mohli lépe monitorovat. Při první noci jeden samec utržil kousanec na přední noze, ale rána se již zahojila, jen druhý prst zůstal lehce odkloněný, což nám umožňuje ho lépe rozpoznat - je stále outsider skupiny, ale během dne spi v budce. Bylo zajímavé, jak dva dominantní jedinci hned první noc intenzivně značkovali každý centimetr - (zuby dělali značky do parkosů a pak o ně intenzivně třely svoje velké genitálie.

Leguán

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI