Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - OCHRANA PŘÍRODY - VLASTNÍ PROJEKTY - VENKU ZA HRANICEMI - ÍRÁN - ÍRÁN, ZÁCHRANA ENDEMICKÉ ZMIJE LATIFOVY V LAR VALLEY

Írán, záchrana endemické zmije Latifovy v Lar Valley

Plzeňská zoologická a botanická zahrada začala v roce 2014 pracovat na projektu, jehož cílem je ochrana unikátního území, údolí v povodí řeky Lar v Íránu, kde se vyskytuje endemická zmije Montivipera latifii. Díky destrukci prostředí způsobenou hospodářským využíváním, především pastevectvím a lovem zmijí kvůli získávání séra (G. Nilson pers. comm. September 2008), je tato zmije nucena žít na omezeném území, které není větší než 500 km². Populace je odhadována na 2500 dospělých jedinců. 

Zmije Latifova (Montivipera latifii) je malý, horský druh jedovatého hada popsaného v roce 1967 herpetology Mertens, Darevsky a Klemmer vyskytující se v Íránu, a to pouze v údolí Lar. Cílem projektu je ochrana a rehabilitace tohoto druhu v údolí Lar, kde se vyskytuje. Zmije Latifova má podle IUCN červené knihy status ,, Ohrožený,, .
Lar Valley leží jižně od Kaspického moře v pohoří Aborz v nadmořské výšce od 2180 do 2900m. Pohoří Alborz je bariérou dvou klimatických a geobotanických rozdílných regionů, a proto i údolí Lar je naprosto unikátní.
Hlavní hrozbou populace zmije Latifovy je kromě ilegálního obchodu, také ztráta životního prostředí, z důvodu vytvoření vodního rezervoáru v celém údolí, vychytávání místními lovci pro Razi institut a také zabíjeny místními pasáky ovcí z důvodu neznalosti a přirozeného strachu z hadů a jejich uštknutí.
Smyslem projektu není pouze zastavit či omezit snižování populace, ale je také zaměřen na osvětu domorodého obyvatelstva a získání důležitých dat o biologii zmijí. Každoročně budou sledovány významné lokality výskytu. Zaznamenávány budou změny na biotopech a vliv změn na populaci.

Časový harmonogram projektu


2015 Základní monitoring v celém údolí Lar a v okolních lokalitách.
      Omezení ilegálního odchytu zmijí pro Razi institut (Institut na výrobu sér a léčiv ve městě Hessarak v oblasti Karaj který vykupuje veškeré jedovaté hady od místních chytačů).
      Edukace místního obyvatelstva (Hanyeh Ghaffari PHI)

2016 Monitoring a vytyčení nejdůležitějších lokalit
      Vypracování edukačního materiálu především pro Irán, ale také pro Zoologické zahrady a Herpetologické organizace (VSG)
      Vytvoření projektu na naučnou stezku.

2017 Vybudování Naučné stezky a otevření pro veřejnost a medializace projektu.
      Vybudování Informačního centra u vstupu do údolí Lar a popřípadě vytvoření odchovného zařízení.
      2018 Vytvoření týmu lidí z okolních vesnic, kteří budou postupně zaučeni jako průvodci a strážci údolí Lar.

2019 Vyhodnocení projektu a zajištění chodu projektu i v dalších letech.

 

Realizace projektu

Organizačně projekt zajišťuje stanovený tým dle přesně dohodnutého postupu. Personálně je tým složen z odborníků na biologii, monitoring v terénu a propagaci projektu in-situ.

Jan Dohnal – mapování a monitoring v terénu, vybudování Naučné stezky pro veřejnost v údolí Lar a popřípadě chov plazů. Dokumentace a zprávy z činnosti, správa webových stránek a fotodokumentace.

Haneyeh Ghaffari – Edukace pro školy a místní obyvatelstvo, práce s lokálními komunitami a pomoc při legislativě. Příprava propagačních materiálů.

Barbod Safaei Mahroo – Práce s místními úřady, mapování a práce v terénu

A UŽ JE TO TADY 

Dne 17.dubna 2015 odletěl Jan Dohnal do Íránu.

Zde je jeho první monitorovací zpráva.  Pro zobrazení klikněte na slovní spojení monitorovací zpráva.

Krátké zprávičky z průběhu pobytu 

Zpráva z 5.6.

Ahoj, musím říct že se mám relativně dobře, první měsíc probíhal moc dobře, používali jsme auto které nám za poměrně malou úplatu zapůjčoval člen Pars herpetology institut, ale bohužel v těžkém terénu se pokaždé něco pokazilo nejdřív to bylo něco s motorem, posléze jsme o kámen rozřízli pneumatiku a nakonec se nám rozbil palivový přívod, no a tím naše půjčení auta skončilo, bylo to dost nepříjemné, neboť jsem já (Pars platil stejnou sumu) platil za auto pouze cca 25eur za den, což bylo velmi příjemné, ale bohužel už to nepůjde. Je tu opravdu velmi těžký terén v údolí je mnoho řek které se musí projíždět a cesty jsou velmi kamenité a celkový pohyb není vůbec jednoduchý. Momentálně jsme zajistili auto, které budu financovat deset dní v měsíci, cena za auto, které budeme používat je 80eur na den s tím, že Pars bude platit náklady na benzín, jídlo pro dobrovolníky a další 4 dni náklady na pronájem aut. Musím říct že, celkově mě situace s financováním dělá těžkou hlavu a tak musím na další rok zajistit nějaký grant, který zajistí hladší a hlavně chladnější průběh celého projektu.
Jinak celkově to probíhá poměrně dobře, jak jsme psal ve zprávě jsem hodně času v terénu s Barbodem a vždy máme při ruce min jednoho až dva dobrovolníky kteří nám pomáhají, celé údolí jsme si rozdělili na oblasti, které prohledáváme a pokoušíme se nacházet hady. Poměrně dobrá spolupráce je s DOE (odbor životního prostředí) kteří nám umožnily uspořádat workshop pracovníky národních parků a také začínáme společně tlačit na Razi institut který vykupuje jedovaté hady za účelem odběru jedu. Ale ohledně toho určitě budu psát ve zprávě za pár dní. Když se ukončí oficiální práce v terénu, zůstávám vždy ještě v horách sám v horské chatě ve vesničce Polur, kde platím cca 6eur za noc a pokouším se zjistit více informací ohledně zmijí a samozřejmě každý den vycházím do terénu hledat zmije. Posléze odjíždím do Teheránu, kde řeším různé věci ohledně papírování, dobrovolníků a dalších né až tak příjemných věcí. Jednou za měsíc se mě také podaří vyrazit někam dál cca na pět dní, tak jsem naposled odjel do města Sandaj, který leží nedaleko hranice s Irákem, je to nepředstavitelně nádherná kurdská oblast, kde se mě podařilo najít zmiji Macrovipera lebetina obtusa a mnoho dalších druhů plazů a obojživelníků. Je to pro mě dost zajímavá oblast už proto, že tam mám známého, který pracuje na Kurdské univerzitě a tak jsem mohl vyrazit se studenty na terénní praxi a bydlet zdarma na univerzitě.

 

Celkově z toho mám dobrý pocit a velkou radost, pokud se nám podaří zamezit Razi institutu vychytávání zmijí, tak z toho budu mít opravdu velkou radost, neboť vychytávání zmijí je jeden z největších problémů a také to vypadá dobře s informačním centrem, které by eventuálně mohlo být na místě staré  rangerské stanice. Do údolí proudí zejména v pátek velké množství turistů, houbařů sběračů bylin, ale také ilegálních lovců a rybářů. Ale o tom určitě budu psát v další zprávě. Jinak také připravujeme pořad o údolí Lar do Iránské národní televize, tak hned jak to proběhne, tak zašlu nějaký link.
S pozdravem Honza

Zprávy z 23.6.

V první řadě se omlouvám za problém s komunikací, není to tu opravdu jednoduché, skoro všude není možné se připojit a pokud člověk nalezne internetovou kavárnu, tak to znamená že je tam blokace veškerých internetových stránek. Pro mě to znamená, že se nepřipojím na můj email z ničeho jiného než z mého počítače a občas se mě to podaří z tabletu, ale neskutečně to padá.
Předevčírem v noci jsem se vrátil z hor blízko vesničky Nesen, kde jsem byl skoro celý týden sám a pokoušel jsme se, tam najít Latifií, neboť jsme zjistili, že je to geologicky konec údolí Lar i přesto, že je údolí Nesenu vzdáleno necelých 60km od Laru a hot spotů. Každopádně jsme tam našel Gloydius hallys caucasicus, Vipera ebneri, Hemorrhois ravergieri a Lacerta (Darevskia) defilippii. Složení herpetofauny je téměř totožné s údolím Lar a i habitat vypadá podobně. Pokouším se najít ve volném čase nové lokality Latifií neboť se domnívám, že je to zásadní pro záchranu druhu. Celkově je to, ale dost složité, neboť musím vždy vyrazit na místo, které se domnívám, že je správné autobusem a pak pěšky nebo stopem, do Nesenu jsme se dostával skoro dva dni….
Dnes odjíždím zpět na Lar, kde si chci ověřit některá místa kde jsme zmije našli a hlavně jsou v údolí již nomádi, kteří totálně demolují celé údolí, představoval jsme si to všelijak, ale to co jsem zažil a viděl v údolí bylo přeci jen maličko moc….. je to až neuvěřitelné (detaily popíšu do zprávy). Vracím se v neděli ráno zpět do Teheránu, kde mám večer přednášku o projektu pro ochranářské organizace (foto zašlu).
Ohledně víz, je to nejednoduché... Podařilo se mě tu vyškemrat již druhé prodloužení víz, ale včera mě řekli, že už je to naposled, a tak se budu pokoušet získat další víza, ale vůbec nevím jakým způsobem. Pravděpodobně budu muset příští měsíc odjet do Arménie, kde budu žádat o vízum a pak se vrátím. Pokud se tak nepodaří, tak pojedu domů autobusem z Arménie (peklo konec světa… neboť jsme jednou jel autobusem z Tbilisi a to, skoro týden!).
Zpráva….. Já vím pozdě, moc se omlouvám, ale byl jsem skoro tři týdny v kuse v terénu a bez počítače. Hned jak se vrátím z Laru, tak se pokusím dopracovat kompletní zprávu o práci v terénu a zaslat ji hned jak to bude možné.
A film, před cca 14dny proběhlo vysíláním celostátní iránské televize o údolí Lar a o projektu. Také ještě zpracováváme verzi filmu pro youtobe.com a pro nás. Není to nějaká extra turbo hitparáda, ale také to stálo 90eur, tak zatím lepší než nic. Doufám že se vám všem daří dobře, musím říct že mě je po vás a po zoo už smutno!
Přeju krásný den.


Gloydius hallys caucasicusOhledně nomádů je to až neuvěřitelné... Podařilo se nám domluvit s Razi na zastavení odchytu zmijí a tím pádem jsme si mysleli, že máme z části vyhráno, ale bohužel jsem se pekelně spletl. Byl jsem na Laru první dny otevření údolí a byl jsme v šoku, chtělo se mi brečet. Během dvou dnů se překrásná panenská krajina změnila na pekelné stanové město plné aut náklaďáků lidí, bordelu a ovcí. Je to až neskutečně děsivé a je to opravdu to, co může zlikvidovat veškerou populaci a bohužel vůbec nevíme co s tím dělat. Napadá mě několik řešení jedno z nich je uzavřít některá údolí, ale vůbec nevím jestli to bude možné domluvit s místním úřadem. Další věc je ta, pokud by se to podařilo dojednat, tak se musí platit lidi kteří tam budou pracovat a to je opravdu dost složité. Budeme žádat některé organizace o pomoc a dost přemýšlím na účasti na Evropském herpetologickém kongresu kde bych se pokusil zorganizovat pár lidí z IUCN pro otevřený dopis na DOE v Teheránu. Myslím že lidi jako G. Nilson a Anderson zde mají dost velké jméno a DOE na ně hodně slyší, a tak myslím že by jejich slovo dost ovlivnilo přístup k n.p. Lar.
Název organizace podporující nomády je Nomads Affairs Organization of Iran (http://ashayer.ir/).
Prosím Jiřko, pokud by jsi měla nějaké dotazy na cokoliv, jen to prosím napiš do emailu v neděli v noci se vracím zpět do kanceláře a tak to zpracuji, jen prosím napiš co tě zajímá. S pozdravem, vděkem a díkem Honza

Zprávy z 8.7.

Ahoj Jiřko, posílám jen v rychlosti nějaké zprávy... v první řadě, teť se docela daří nalézat hady, a tak jsme pořád na Laru, jen dnes jsem přejel do kempu ve vesnici Polur, dát si sprchu nakoupit zásoby a hned se budu vracet zpět do hor. Od příštího týdne začnu pracovat v Teheránské Zoo na předělání terárií domluvil jsme se že tam budu celý týden, tak snad to k něčemu bude. Zoo Teherán mě nabídla docela významnou pomoc, a to že se mnou sepíše Smlouvu o spolupráci, a to by mě mělo jak na letošek tak v příštích letech pomoct získat víza celkem bez problémů a také jsme se domluvili, že zoo umístí informační poster o projektu v Lar do Zoo a k tomu udělá kasičku na drobné. Co se týče zprávy zašlu ji příští týden, tyto dva měsíce jsme byl většinu času v terénu, a tak se to protáhlo. Ale mám parádní informace a začal jsme zde mít dobré kontakty, u lidí z odboru životního prostředí se dostávám do podvědomí, a tak z toho mám velkou radost. Jednáme o uzavření malých údolí v Lar.
Docela se celý projekt hýbe a tak z toho mám velkou radost, jen už se opravdu těším domů. 

Děkuji moc pozdravuj v zoo. Honza

 

Zprávy z 28.7.

Ahoj Jiřko, vím že těch zpráv moc není, ale je to hlavně tím problémem s internetem. Dnes jsme se pokoušel dostat na internet půl dne a nakonec jsme v kanceláři u nějakého architekta... a samozřejmě bez laptopu...Ta kolona aut je Lar Valley v den volna. Vše detailně popisuji ve zprávě. Jinak ohledně projektu... Bude informační cedule v zoo, na které jsem začal pracovat spolu s jedním dobrovolníkem, upravujeme text a fotky. Brožuru zpracovává jedna dobrovolnice, která má poměrně dost zkušeností jak s projektem, tak s informováním místního obyvatelstva. Takže se to docela hýbe. Ohledně lokalit, pracujeme na tom uzavření dvou údolí, Charsang a Alarm, ale bohužel práce s Odborem životního prostředí je fakt hodně složitá... Vracel jsem se z hor již třikrát na jednání a vždy to odvolali a další jednání máme domluveno na tento pátek, tak jsme zvědavý, jestli to dopadne a jestli se vůbec něco vyřeší. Je to s nimi hodně složité a z cele situace jsme dost nešťastný, neboť mám pocit, že všechny otravuji .... Je to všechno daleko těžší než jsem si to představoval a fakt mě to dost trápí. Jednáme pořád o povolení na edukaci dětí ... Hany ale říkala, že to půjde. Doufám, že se to nějak vyřeší. Už jsem opravdu hodně unavený, je to úplně jiná mentalita lidí a základ veškeré práce je ZITRA... V neděli jedu zpět do hor a vracím se za týden.

Posílám pozdrav Honza

Zde je druhá monitorovací zpráva. Pro zobrazení klikněte na slovní spojení monitorovací zpráva.

English news


 

Zebra

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI