Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ÚVODNÍ STRANA - ROSTLINY - BOTANICKÉ EXPOZICE - PALEARKTICKÁ OBLAST - STŘEDOASIJSKÁ SKALNÍ STEP

Středoasijská skalní step

česnek (Allium christophii)tulipán (Tulipa kolpakowskiana)Jedním z výrazných rysů Eurasie je rozsáhlé pásmo stepí a lesostepí, které se táhne středem kontinentu a rozprostírá se téměř nepřerušovaně od Maďarska do Mongolska a severovýchodní Číny. Vnější část této oblasti je tvořena lesostepí, která postupně ustupuje stepi. Hlouběji do vnitrozemí je polopoušť a poušť. Ve stepi převažují trsnaté trávy, které svými mělkými kořeny upevňují půdu. Velmi podstatný je jarní aspekt.

Naše expozice rostlin střední Asie je vytvořena na porfyrové skalce u velbloudů, kde rozvolněně rostou jalovce (Juniperus communis), čimišníky (Caragana kirghisorum, C. tibetica) a brsleny (Euonymus nanus ssp. nanus). V podrostu jsou chvojníky (Ephedra minuta), tulipány (Tulipa tarda, T. praestans), šatery (Gypsophila bungeana, G. pacifica), česneky (Allium aflatunense).
Téměř celý výběh velbloudů je obklopen stepními rostlinami. Základ tvoří traviny kavyly (Stipa turkestanica, S.kirghisorum, S.sibirica), kostřavy, smělky a bezkolence, které svými mělkými kořeny upevňují půdu a jsou typické pro středoasijskou step. Na jaře se záhon rozjasní barevnými tulipány, česneky, krokusy, kosatci, v létě rozkvetou žluté pryšce, modré šanty a růžové pivoňky a dobromysl a na podzim se celá step zabarví do modra od květů máček a bělotrnů.

tulipán (Tulipa maximowiczii)Vedle skalky je ještě malý studený skleník, kde v současné době rostou skalničky Turecka, které jsou náchylné na přísun vody zejména v zimních měsících.

.

 

Lemur kata

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI