Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

Dub Körnerův

dub KörnerůvDub Körnerův je památný strom rostoucí v areálu ZOO a BZ v prostoru asijské zahrady. Jedná se o dub letní (Quercus robur), jehož stáří je odhadováno na 450 let. Je přibližně 30 m vysoký a obvod kmene je 765 cm. Tento dutý strom se dvěma srostlými kmeny dnes doplňuje japonskou zahradu Šówa-en a symbolizuje ochránce města. Památným stromem byl vyhlášen 6. listopadu 1997 a je chráněn pro svůj vzrůst, věk a jako krajinná dominanta.

dub KörnerůvObecně je dub strom, který byl v dějinách lidstva uctíván snad nejvíce ze všech dřevin. Je symbolem síly, mohutnosti a dlouhověkosti. Mohutnost a stáří dubu se neurčuje podle výšky, ale podle rozložitosti koruny. Kořeny sahají do země tak hluboko, jak široká je jeho koruna. Již ve starověku se zjistilo, že duby jsou mnohem častěji než jiné stromy zasahovány bleskem. Je to tím, že kořenový systém dubu proniká velmi hluboko a zasahuje vodonosné vrstvy, tím vzniká uzemnění a proto blesk nejčastěji zasahuje právě dub.
Dub roste velmi pomalu a je velmi choulostivý – v prvních letech 10 – 15 cm ročně, v deseti letech se pak přírůstky stabilizují na 30 – 40 cm. Jeho kořeny však rostou velmi rychle a již v prvním roce dosahují hloubky jednoho metru. V 500 letech dosahuje většinou výšky kolem 40 m a kořena sahají do hloubky 70 m.

Jeřáb Královský

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI