Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ladonička bělomodrá

Chionodoxa luciliae

Čeleď: hyacintovité (Hyacinthaceae)

Drobná cibulovina pochází z Malé Asie. Dosahuje výšky 15 - 20 cm. Má úzké přízemní listy 8 cm dlouhé. Květní lístky jsou zářivě blankytně modré s bílých okem.

více informací

bledule jarní

Leucojum vernum

Čeleď: amarylkovité (Amaryllidaceae)

Bledule jarní je rozšířená v celé střední Evropě. Roste v blízkosti malých vodních toků, v podmáčené půdě mezi stromy v lužních lesích a bažinách. Mimo toto přirozené stanoviště ji lze vidět i v mnohých zahradách. Na rozdíl od jí podobné sněženky je bledule u nás původní. V ČR se vyskytuje poměrně vzácně, a proto patří mezi ohrožené druhy rostlin.

více informací

levisie květnatá

Lewisia cotyledon

Čeleď: šruchovité (Portulacaceae)

Levisie jsou vytrvalé byliny s přízemní růžicí masitých listů. Na delším stonku vyrůstá množství kratších stonků nesoucích laty hedvábně lesklých květů barvy od bílé přes růžovou až po žlutou a oranžovou. Tento druh vytváří velké množství kříženců i v přírodě. Roste ve skalních štěrbinách v horách západu Severní Ameriky.

více informací

zimolez voňavý

Lonicera fragrantissima

Čeleď: zimolezovité (Caprifoliaceae)

Tento poloopadavý keř je domovem v Číně. Jeho krémově zbarvené květy voní ze všech zimolezů nejsilněji a objevují se od ledna do dubna. Za silných mrazů oválné zelené listy sice mohou opadat, ale brzy na jaře jsou nahrazeny novými a kromě toho nikdy neopadají všechny.

více informací

mahonie Bealeova

Mahonia bealei

Čeleď: dřišťálovité (Berberidaceae)

Stálezelený keř je domovem v Číně. Jeho světle žluté hroznovité květy voní po konvalinkách.

více informací

devětsil bílý

Petasites albus

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Tato rostlina dosahuje výšky v době kvetení 15 až 35 cm a později až 80 cm. Velké, srdčitě okrouhlé listy se objevují až po odkvětu. Je to dvoudomá rostlina rostoucí v horských lesích, na březích lesních potoků a podél cest v téměř celé Evropě.

více informací

devětsil lékařský

Petasites hybridus

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Devětsil lékařslý je aromatická trvalka dosahující v době květu 30-40 cm, v době plodu až 130 cm. Listy se objevují až po odkvětu a dorůstají až 60 cm šířky a až 100 cm délky. Ve středověku se devětsil stal hlavním prostředkem proti moru, v současnosti se kořen ve veterinární praxi přikládá na rány, v lidovém léčitelství se devětsilu používá především při onemocnění dýchacích cest. atinské označení “petasites” vzniklo ze slova “petasos” (sluneční klobouk), pro své veliké listy.

více informací

pieris japonská

Pieris japonica ´Valley Rose´

Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

Pieris je stálezelený keř, jehož růžové baňkovité květy jsou v převislých květenstvích. Dorůstá výšky 1-2 m a druh je původem z východní Asie.

více informací

prvosenka zoubkatá

Primula denticulata

Čeleď: prvosenkovité (Primulaceae)

Prvosenka zoubkatá roste na vlhkých místech Asie (od Afghánistánu přes Himálaj a Tibet až do severní Barmy, částečně zasahuje i do Číny). Její květy vytvářejí hustá kulovitá květenství. Barva květů je velmi proměnlivá (bílá, růžová, světle až tmavě fialová).

více informací

plicník skvrnitý

Pulmonaria saccharata ´Margery Fish´

Čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)

Tato trvalka patří mezi půdopokryvné stínomilné rostliny. Je medonosná a poskytuje včelám již od konce března hojnost nektaru.

více informací

pěnišník raný

Rhododendron ´Praecox´

Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

Tento řídký keřík je vysoký 1 až 1,5 m. Jedná se o křížence Rhododendron ciliatum a Rhododendron dauricum z pol. 19. století. Kvete poměrně brzy na jaře růžovofialovými květy

více informací

vrba velkolistá

Salix appendiculata

Čeleď: vrbovité (Salicaceae)

Vrba velkolistá patří v ČR mezi kriticky ohrožené druhy. Je to alpský endemitní druh, rozšířený až na Šumavu a Českomoravskou vrchovinu. Roste podél potoků a v zarůstajících roklích .

více informací

ladoňka sibiřská

Scilla siberica

Čeleď: hyacintovité (Hyacinthaceae)

Nízká cibulovina pochází z jihovýchodní Evropy, Kavkazu a Malé Asie. Patří k nejznámějším a nejčastěji pěstovaným druhům ladoněk.

více informací

tulipán

Tulipa praestans ´Fusilier´

Čeleď: liliovité (Liliaceae)

Původní druh tohoto tulipánu pochází z oblasti střední Asie z Tádžikistánu. Vyznačuje se více květy (1-4) na stonku.

více informací

tulipán turkestánský

Tulipa turkestanica

Čeleď: liliovité (Liliaceae)

Tato cibulovina pochází ze Střední Asie. Patří k nejranějším kvetoucím tulipánům. Za pěkného počasí kvete někdy již v únoru. Jeho výška se pohybuje kolem 10 až 25 cm. Má šedozelené listy. Drobné krémově bílé květy jsou po otevření hvězdicovité. V ZOO a BZ ho najdete ve skleníčku expozice Středoasijská skalní step.

více informací

< 1 | 2 | 3 >

Irbis horský

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI