ÚVODNÍ STRANA - ROSTLINY - ROK V BOTANICKÉ ZAHRADĚ - BŘEZEN
Tento opadavý keř pochází z Koreje. Dorůstá výšky 1-1,5 m. Jeho bílé květy voní po mandlích a objevují se na konci března. Popsán byl teprve v roce 1919. Patří mezi kriticky ohrožené druhy rostlin, dlouho byl považován za druh vyhynulý.
Latnatec patří k nejkrásnějším, modře kvetoucím keřům. Poddruh repens je pro naše klima jeden z nejotužilejších. Jedná se o nižší keř, jehož nové větvičky se rozrůstají do stran. Za relativně krátkou dobu se dokáže rozrůst v hustý, stálezelené porost o šířce až 2m. Jeho domovem jsou suché oblasti západu USA.
Opadavý keř vykvétá brzy na jaře ještě před vyrašením listů. Jeho plody (červené peckovice) obsahují významné množství vitamínu C, jsou jedlé a vedle přímé konzumace je lze použít i na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů apod. Roste na světlých křovinatých stráních po celé Evropě. Jde o prastarou kulturní rostlinu s centrem rozšíření na Balkáně a v Malé Asii, v jiných oblastech možná kdysi dávno jen zdomácněla a zplaněla.
Tento kultivar lísky obecné je velmi dekorativní především v zimě, kdy vyniknou jeho pokroucené větve.
Líska turecká je původem z jihovýchodní Evropy, kde roste v horských lesích. V kultuře se objevuje asi od roku 1583. U nás byla poprvé vysazena patrně kolem roku 1865. Její plody jsou oříšky a jsou uloženy v hluboce dřípatém obalu, který je rozdělen do mnoha žláznatě chlupatých laloků a cípů. Její načervenalé dřevo se využívalo na dýhování nábytku a na přelomu 19. a 20. století se z jejich větví vyráběly hole anebo troubele k dýmkám.
Tato cibulovina patří mezi později kvetoucí krokusy. Původní druh je domovem v Itálii.
Šafrán zlatý pochází z Balkánu. Listy obvykle raší v době kvetení.
Drobná skalnička je endemitem pohoří Steens Mountain na jihovýchodě státu Oregon na západě USA. Kvete velmi brzy na jaře.
Tato hlíznatá rostlina pochází z jižní Evropy, kde roste ve vlhkých listnatých lesích až do výšky 1200 m. Patří mezi rostliny oblíbené mezi zahrádkáři, její květy se objevují velmi brzy na jaře a samtná rostlina mizí v polovině jara.
Stálezelený zakrslý keřík pochází z Evropy z východních a středních oblastí Alp, kde vystupuje až do nadmořských výšek kolem 2500 m.n.m. Přirozený výskyt zasahuje i na území Čech a Moravy. V Plzeňském kraji se vyskytuje v CHKO Slavkovský les. Vřesovec pleťový patří k ohroženým druhům naší květeny.
Tato cibulovina je domovem v jihovýchodní Evropě a Malé Asii. V ČR je často pěstována na zahrádkách. Je velmi podobná sněžence podsněžníku, ale větší (dosahuje výšky až okolo 30 cm) a s většími květy (v průměru až 4 cm), jejichž vnitřní korunní lístky mají u báze zelenou skvrnu. Latinské rodové jméno je odvozeno ze slov gala=mléko a anthos=květ a připomíná barvu květů.
Tato drobná, cibulnatá trvalka je rozšířena téměř po celé Evropě až západní Asii. Její přirozený výskyt je v lužních lesích. V ČR patří mezi chráněné druhy rostlin. Na mnohých našich lokalitách však není sněženka původní, populace často pocházejí ze starých kultur, odkud se za desetiletí a staletí dokáží šířit do okolní krajiny. Pro svůj jarní půvab je hojně pěstována v zahradách.
Tato vytrvalá rostlina patří mezi první posly jara. Je domovem v listnatých lesích a v okolí potoků ve východní Evropě. Její nící květy jsou purpurově nachové. Všechny čemeřice jsou jedovaté hlavně pro osoby nemocné se srdcem a pro děti.