Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

jedle korejská

Abies koreana

Čeleď: borovicovité (Pinaceae)

Tento jehličnan pochází z Jižní Koreje a Dálného východu. Je velmi atraktivní svými namodralými šiškami, které má již v mládí. Širší jehlice mají výrazné bílé proužky průduchů na rubu, což vytváří dojem ojínění.

více informací

paznehtník

Acanthus mollis

Čeleď: paznehtníkovité (Acanthaceae)

Paznehtník je velmi dekorativní především svým květem. Pochází ze Středozemí.

více informací

arctotis

Arctotis acaulis

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Arctotis je rychle rostoucí letnička, která pochází z J Afriky, kde roste převážně ve fynbosu a sukulentním karoo. Rodové jméno pochází z řečtiny a vzniklo kombinací slov arctos (medvěd) a otis (ucho). Semena jsou lehká a jsou snadno rozšiřována větrem.

více informací

berkheya

Berkheya cirsifolia

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Tato jihoafrická trvalka je v kultuře poměrně vzácná. Je velmi zajímavá díky svému ostnitému vzhledu a díky výrazným, až 7 cm velkým bílým květům. Je téměř zimuvzdorná, vydrží teplotu až -24°C. Ve své domovině může dorůstat výšky až 1,5 m. Roste v nadmořské výšce 2000 - 3200 m n.m.

více informací

bukvice lékařská

Betonica officinalis

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Bukvice lékařská roste na loukách, pastvinách a ve světlých lesích v téměř celé Evropě. Od starověku je užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je však poněkud opomíjena.

více informací

šmel okoličnatý

Butomus umbellatus

Čeleď: šmelovité (Butomaceae)

Šmel je jedna z nejhezčích bahenních rostlin naší přírody. Roste v mělké stojaté vodě a na březích pomalu tekoucích potoků a řek. Jedná se o euroasijský druh, který se druhotně vyskytuje i v Severní Americe, kde se však chová místy jako invazní rostlina. Z naší přírody rychle mizí, patří proto k ohroženým druhům naší květeny. V Norsku a na Sibiři je šmel vyhledáván jako zelenina. Sbírají se oddenky, které se pojídají pečené.

více informací

měsíček zahradní

Calendula officinalis

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Měsíček zahradní je jednoletá bylina, která je odpradávna pěstována jako léčivá rostlina. Pochází z jižní Evropy a Orientu, ale díky svému využití je rozšířena po celé Evropě i Severní Americe. Sušeného květu (v podobě čajů nebo mastí) se používá k léčení žaludečních a dvanáctníkových vředů, krvácení z nosu, bércových vředech, hemeroidech, alergických zánětech kůže a podobně. V kosmetickém průmyslu je hojně využíván k výrobě produktů zjemňujících pleť, mastí na rozpraskané ruce, opruzeniny, omrzliny,…

více informací

krásnoočko přeslenité

Coreopsis verticillata

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Tato středně vysoká trvalka (až 70 cm) pochází ze Severní Ameriky, kde roste na vysokostébelných prériích. V zahradách je vhodná do skupinových výsadeb.

více informací

krásnoočko přeslenité

Coreopsis verticillata ´Moonbeam´

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Velkokvětá forma krásnoočka láká svýmí květy opylovače.

více informací

hvozdík zahradní, karafiát

Dianthus caryophyllus

Čeleď: hvozdíkovité (Caryophyllaceae)

Tato rostlina pochází z jihovýchodní Evropy, kde roste na výslunných stráních. Existuje mnoho zahradních forem, jejichž květy dosahují až 5 cm v průměru.

více informací

srdcovka

Dicentra eximia ´Alba´

Čeleď: mákovité (Papaveraceae)

Okrasná stínomilná rostlina

více informací

třapatka nachová

Echinacea purpurea

Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Třapatka nachová pochází z prérií jihovýchodu USA. Je to významná léčivka, která se používá na zvýšení imunity.

více informací

chvojník dvouklasý

Ephedra distachya

Čeleď: chvojníkovité (Ephedraceae)

Tento drobný keřík pochází z jižní Evropy. V ČR neroste, na Slovensku patří mezi ohrožené druhy. Chvojníky obecně připomínají svým vzhledem přesličky, mají článkované větve, listy velmi malé nebo zakrnělé. Vývojově mají blíže k jehličnanům než ke krytosemenným rostlinám.

více informací

sluncovka kalifornská

Eschscholzia californica

Čeleď: mákovité (Papaveraceae)

Sluncovka je jednoletá rostlina, která je domovem v západních státech USA. Roste na suchých stráních a skalách, často také v pouštních oblastech, v pásmu od pobřeží až do výšky 2 000 m n. m. Je to velmi variabilní druh. Barva květů je bílá, žlutá, oranžová i červená. Američtí indiáni používali sluncovku i pro léčitelství, užívala se jako sedativum, při bolesti zubů i jako dávidlo.

více informací

1 | 2 | 3 >

Lemur kata

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI