Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

česnek medvědí

Allium ursinum

Čeleď: česnekovité (Alliaceae)

Tato cibulovina roste ve vlhkých lesích v téměř celé Evropě. Druh je jedlý a jeho porosty šíří intenzivní česnekovou vůni. Je jednou z nejznámějších rostlin lidového léčitelství a má mnoho způsobů využití. Sbírají se listy, nať i cibule. Listy a stonky se mohou konzumovat brzy na jaře, přidávají se do salátů. Šťáva z listů se někdy používá jako hmyzí repelent. V minulosti se šťávy z česneku využívalo při desinfekci v domácnostech.

více informací

aloe

Aloe descoingsii ssp. descoingsii

Čeleď: liliovité (Liliaceae)

Tato miniaturní aloe je domovem v JZ Madagaskaru. Přízemní růžice často odnožují a vytvářejí husté, nízké porosty. Její listy jsou pouze 3-5 cm dlouhé.

více informací

aloe

Aloe striata

Čeleď: liliovité (Liliaceae)

Tato rostlina pochází z JAR a Namibie. Tvoří obvykle přízemní růžice listů, jejichž délka i šířka je velmi variabilní (až 50cm dlouhé a 20cm široké). Zbarvení listů je závislé na množství světla, které mají rostliny k dispozici - od světle zeleného přes šedozelené až po červenavé. Květenství dosahuje až metrové výšky a nese červené, žluté nebo oranžové květy.

více informací

aloe

Aloe tenuior var. densiflora

Čeleď: liliovité (Liliaceae)

Tato rostlina pochází z Kapské provincie v J Africe. Aloe patří mezi listové sukulenty, zásobní látky a vodu si hromadí ve svých dužnatých listech a využívá je v době nepříznivých podmínek.

více informací

Alyssoides utriculata

Alyssoides utriculata

Čeleď: brukvovité (Brassicaceae)

Žlutě kvetoucí rostlina roste na vápencích v JZ Alpách, v Apeninách a na Balkáně.

více informací

muchovník velkokvětý

Amelanchier lamarckii

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Tento až 8 m vysoký keř pochází z východní Kanady. Kvete bílými květy, je samosprašný. Plody – malvice jsou chutné a šťavnaté. Konzumují se čerstvé nebo se používají na kompoty, šťávy, do koláčů, dají se i sušit. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů a mají především vysoký obsah železa a mědi. Plody velmi chutnají i ptákům.

více informací

muchovník vejčitý

Amelanchier ovalis

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Tento 1,5 - 2 m vysoký keř je domovem v Evropě a Malé Asii. U nás není původní, vyskytuje se jako pěstovaný taxon, který může zplanět . Začíná kvést ještě před vyrašením listů

více informací

kyhanka sivolistá

Andromeda glaucophylla

Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

Malý vždyzelená keřík je domovem na rašeliništích na severovýchodě Severní Ameriky. Dorůstá výšky 10 - 40cm. Větve jsou poléhavé a při styku s půdou znovu zakořeňují. Listy jsou čárkovité, podvinuté. Kvete drobnými růžovými květy.

více informací

huseník kavkazský

Arabis caucasica 'Little Treasure'

Čeleď: brukvovité (Brassicaceae)

Tvoří husté koberce květů. Původní druh pochází z oblasti Středozemí a zasahuje až na Kavkaz.

více informací

medvědice lékařská

Artostaphyllos uva-ursi

Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

Plazivá rostlina se vyskytuje cirkumpolárně od J Evropy po S Ameriku. Jedná se o glaciální relikt, který se dochoval z dob ledových, u nás roste jen na několika málo lokalitách. Patří mezi chráněné rostliny. Plody jsou červené kuličky, které jsou jedlé, ale chutnají nakysle až trpce. Je to léčivá rostlina, která se používá při akutním zánětu močových cest.

více informací

kopytník evropský

Asarum europaeum

Čeleď: podražcovité (Aristolochiaceae)

Tato nízká vytrvalá bylina roste ve stinných vlhkých lesích Evropy a Sibiře. Má stálezelené, ledvinité, kožovité listy. Díky svému hnědému zbarvení jsou květy velmi nenápadné. Součástí semena kopytníku je bílé masíčko, které je pochoutkou pro mravence. Mravenci semena přenášejí, čímž přispívají k šíření druhu (myrmekochorie). Je jedovatý.

více informací

bergénie

Bergenia crassifolia

Čeleď: lomikánovité (Saxifragaceae)

Tato trvalka je domovem na Sibiři, Koreji a Mongolsku. Bergénie obecně mají stálezelené kožovité listy, silný plazivý oddenek a patří mezi půdopokryvné rostliny.

více informací

pomněnkovec

Brunnera macrophylla ´Langtrees´

Čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)

Tato až 50 cm vysoká trvalka pochází z horských lesů Kavkazu. Je vhodná jako podrost pod velké stromy.

více informací

blatouch bahenní

Caltha palustris

Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)

Tato vytrvalá jarní bylina roste na silně vlhkých, podmáčených, bahnitých půdách v okolí pramenišť, na březích potoků a v mokřinách na celé severní polokouli. Je to jedovatá rostlina a dříve si ji využívalo v lidovém léčitelství.

více informací

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >

Lemur kata

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI