ÚVODNÍ STRANA - ROSTLINY - ROK V BOTANICKÉ ZAHRADĚ - DUBEN
Tato cibulovina roste ve vlhkých lesích v téměř celé Evropě. Druh je jedlý a jeho porosty šíří intenzivní česnekovou vůni. Je jednou z nejznámějších rostlin lidového léčitelství a má mnoho způsobů využití. Sbírají se listy, nať i cibule. Listy a stonky se mohou konzumovat brzy na jaře, přidávají se do salátů. Šťáva z listů se někdy používá jako hmyzí repelent. V minulosti se šťávy z česneku využívalo při desinfekci v domácnostech.
Tato miniaturní aloe je domovem v JZ Madagaskaru. Přízemní růžice často odnožují a vytvářejí husté, nízké porosty. Její listy jsou pouze 3-5 cm dlouhé.
Tato rostlina pochází z JAR a Namibie. Tvoří obvykle přízemní růžice listů, jejichž délka i šířka je velmi variabilní (až 50cm dlouhé a 20cm široké). Zbarvení listů je závislé na množství světla, které mají rostliny k dispozici - od světle zeleného přes šedozelené až po červenavé. Květenství dosahuje až metrové výšky a nese červené, žluté nebo oranžové květy.
Tato rostlina pochází z Kapské provincie v J Africe. Aloe patří mezi listové sukulenty, zásobní látky a vodu si hromadí ve svých dužnatých listech a využívá je v době nepříznivých podmínek.
Žlutě kvetoucí rostlina roste na vápencích v JZ Alpách, v Apeninách a na Balkáně.
Tento až 8 m vysoký keř pochází z východní Kanady. Kvete bílými květy, je samosprašný. Plody – malvice jsou chutné a šťavnaté. Konzumují se čerstvé nebo se používají na kompoty, šťávy, do koláčů, dají se i sušit. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů a mají především vysoký obsah železa a mědi. Plody velmi chutnají i ptákům.
Tento 1,5 - 2 m vysoký keř je domovem v Evropě a Malé Asii. U nás není původní, vyskytuje se jako pěstovaný taxon, který může zplanět . Začíná kvést ještě před vyrašením listů
Malý vždyzelená keřík je domovem na rašeliništích na severovýchodě Severní Ameriky. Dorůstá výšky 10 - 40cm. Větve jsou poléhavé a při styku s půdou znovu zakořeňují. Listy jsou čárkovité, podvinuté. Kvete drobnými růžovými květy.
Tvoří husté koberce květů. Původní druh pochází z oblasti Středozemí a zasahuje až na Kavkaz.
Plazivá rostlina se vyskytuje cirkumpolárně od J Evropy po S Ameriku. Jedná se o glaciální relikt, který se dochoval z dob ledových, u nás roste jen na několika málo lokalitách. Patří mezi chráněné rostliny. Plody jsou červené kuličky, které jsou jedlé, ale chutnají nakysle až trpce. Je to léčivá rostlina, která se používá při akutním zánětu močových cest.
Tato nízká vytrvalá bylina roste ve stinných vlhkých lesích Evropy a Sibiře. Má stálezelené, ledvinité, kožovité listy. Díky svému hnědému zbarvení jsou květy velmi nenápadné. Součástí semena kopytníku je bílé masíčko, které je pochoutkou pro mravence. Mravenci semena přenášejí, čímž přispívají k šíření druhu (myrmekochorie). Je jedovatý.
Tato trvalka je domovem na Sibiři, Koreji a Mongolsku. Bergénie obecně mají stálezelené kožovité listy, silný plazivý oddenek a patří mezi půdopokryvné rostliny.
Tato až 50 cm vysoká trvalka pochází z horských lesů Kavkazu. Je vhodná jako podrost pod velké stromy.
Tato vytrvalá jarní bylina roste na silně vlhkých, podmáčených, bahnitých půdách v okolí pramenišť, na březích potoků a v mokřinách na celé severní polokouli. Je to jedovatá rostlina a dříve si ji využívalo v lidovém léčitelství.