Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

ďáblík bahenní

Calla palustris

Čeleď: árónovité (Araceae)

Ďáblík bahenní roste na rašeliništích, kolem rybníků a mrtvých říčních ramenv Evropě, na Sibiři, ve východní Asii a Severní Americe, u nás se nejčastěji vyskytuje v Třeboňské pánvi. Má plazivý oddenek, který narůstá za rok až několika decimetrů. Celá rostlina je jedovatá, vařené oddenky však severské národy konzumují. Bývá i oblíbeným a nenáročným hostem v zahradních tůňkách. Patří mezi ohrožené druhy naší květeny.

více informací

ladovník

Camassia quamash

Čeleď: hyacintovité (Hyacinthaceae)

Tato cibulovina pochází ze Severní Ameriky. Indiáni ji využívali jako cibulovou zeleninu. Pečovali v polokultuře o přirozené porosty a cibule vařili a jedli.

více informací

zvonek

Campanula portenschlagiana ´Meno´

Čeleď: zvonkovité (Campanulaceae)

Tato polštářovitá trvalka má velké množství modrofialových květů. Původní druh roste ve skalních štěrbinách přímořských hor J Evropy.

více informací

řeřišnice hořká

Cardamine amara

Čeleď: brukvovité (Brassicaceae)

Řeřišnice hořká obývá lesní prameniště po celé Evropě. V ČR se vyskytuji poměrně hojně od nížin až do podhorského stupně.

více informací

plamének alpský

Clematis alpina

Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)

Popínavá rostlina roste ve třech varietách v Evropě a Asii v pásmu od hor až do subalpínského stupně, v Alpách až do výšky 2 000 m většinou na vápenitém podloží. Její kmínky šplhají do výšky až 2 m. Květy jsou fialové. Je známa celá řada okrasných kultivarů.

více informací

svída kanadská

Cornus canadensis

Čeleď: dřínovité (Cornaceae)

Tato nízká dřevina pochází ze severních a arktických oblastí Severní Ameriky. Dorůstá nejvýše 30 cm a z podzemních oddenků se rozrůstá v polštářovitý porost. Květenství velmi drobných bílých květů je podloženo čtyřmi čistě bílými listeny, vzbuzujícími dojem velkého květu (až 8 cm). Plodem je bobulovitá peckovice.

více informací

střevíčník královnin

Cypripedium reginae

Čeleď: vstavačovité (Orchidaceae)

Tato krásná orchidej pochází z rašelinišť Severní Ameriky. Může být až 60 cm vysoká. Její bílé květy s narůžovélým pyskem jsou až 8 cm velké a na jedné lodyze mohou být i tři.

více informací

lýkovec alpský

Daphne alpina

Čeleď: vrabečnicovité (Thymelaeaceae)

Lýkovec alpský je 20-50 cm vysoký keř, který roste ve vápencových skalách Alp, Apenin, Karpat a Balkánu. V ČR neroste.

více informací

lýkovec slovenský

Daphne arbuscula

Čeleď: vrabečnicovité (Thymelaeaceae)

Tento druh lýkovce je západokarpatský třetihorní relikt, endemit vápencových skal slovenského Muráňského krasu. Na Slovensku patří mezi silně ohrožené druhy rostlin. Jedná se o nízký keřík s vytrvalými listy, na přirozených stanovištích upřednostňuje slunné polohy, při pěstování v kultuře je výhodnější polostín.

více informací

trojpuk růžový

Deutzia x rosea

Čeleď: lomikámenovité (Saxifragaceae)

Opadavý keř je křížencem mezi Deutzia gracilis a D.purpurascens. Má otevřené zvonkovité květy, načervenalé a uvnitř bílé.

více informací

hvozdík ledovcový

Dianthus glacialis

Čeleď: hvozdíkovité (Caryophyllaceae)

Tato vytrvalá rostlina roste ve východních Alpách a Karpatech. Tvoří velmi nízké polštáře s růžovými, jemně zubatými květy.

více informací

hvozdík lesklý

Dianthus nitidus

Čeleď: hvozdíkovité (Caryophyllaceae)

Hvozdík lesklý je endemitem západních Karpat. Roste na vápencových, kamenitých loukách a suťích v horském až subalpínském stupni.

více informací

enkiantus zvonkovitý

Enkianthus campanulatus ´Victoria´

Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

Tento opadavý keř pochází z Japonska. Je vhodným doplňkem do výsadeb pěnišníků (Rhododendron).

více informací

pumpava Manescavova

Erodium manescavii

Čeleď: kakostovité (Geraniaceae)

Tato trvalka roste na kamenitých místech Pyrenejí a Apenin.

více informací

pryšec

Euphorbia griffithii ´Dixter´

Čeleď: pryšcovité (Euphorbiaceae)

tato trvalka se pěstuje pro její velice pestré, atraktivní oranžové zabarvení stonků a listů. Květy mají jasně lososově oranžovou barvu, výška 50 cm

více informací

< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >

Rys

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI