Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

zákula japonská

Kerria japonica

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Zákula je opadavý keř pocházející z Číny. V Evropě se pěstuje od roku 1834. Má metlovité větve, pilovité listy a žluté květy, které kvetou od konce dubna do června.

více informací

rojovník bahenní

Ledum palustre

Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

Rojovník je vzpřímený keř až 1,5 m vysoký, který se vyskytuje především ve větších porostech na rašeliništích, vřesovištích a v rašelinných borech v severní a střední Evropě. Setkáme se s ním také na stinných a vlhkých pískovcových skalách. Listy obsahují narkotikum, rojovníkový olej s charakteristickým aroma a hořkou chutí. V Norsku a Rusku sloužil tento olej jako náhrada chmele v pivovarnictví. Rojovník bahenní patří k ohroženým druhům naší květeny.

více informací

zimozel severní

Linnaea borealis

Čeleď: zimolezovité (Caprifoliaceae)

Stálezelený drobný keřík je domovem v severní Evropě a na Sibiři. Tvoří 30-120 cm dlouhé výhony a vytváří tak velké porosty.

více informací

pérovník pštrosí

Matteucia struthiopteris

Čeleď: papratkovité (Woodsiaceae)

Kapradina s listy až 1 m dlouhými roste v olšových porostech a náplavech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Pro svůj dekorativní vzhled je často pěstována v zahradách a parcích na stinných a vlhčích místech. Odtud často zplaňuje a vytváří místy rozsáhlé porosty. V ČR patří mezi ohrožené druhy naší flóry.

více informací

vachta trojlistá

Menyanthes trifoliata

Čeleď: vachtovité (Menyanthaceae)

Tato mokřadní rostlina roste v Evropě, Severní Americe a severní Asii. Má silný oddenek, ze kterého vyrůstají statné tročetné listy a stvol s bělavými, jemně třásnitými květy. V ČR patří mezi chráněné rostliny. Již od 17. století je známa jako léčivka. V listech jsou obsaženy hořce chutnající látky, které se přidávají léčivých přípravků na trávení či do žaludečních likérů. Pro tyto účely se sbírá jen na vyhrazených lokalitách, ale většinou se dováží. Šetrný sběr bez ničení oddenků ji totiž nevadí,…

více informací

narcis sukničkový

Narcissus bulbocodium

Čeleď: amarylkovité (Amaryllidaceae)

Tento narcis pochází z horských oblastí Španělska a Portugalska. Je drobný, nápadný velkou, nálevkovitou pakorunkou.

více informací

narcis okolíkatý

Narcissus jonquilla var. henriquesii

Čeleď: amarylkovité (Amaryllidaceae)

Narcis okolíkatý je rozšířen ze Španělska a Portugalska do dalších oblastí jižní Evropy. Je až 30 cm vysoký a žluté květy s malými miskovitými pakorunkami jsou po 2-6 v okolíku.

více informací

šťovíček vysokohorský

Oxyria digina

Čeleď: rdesnovité (Polygonaceae)

Tato trvalka připomínající šťovík je arktoalpínským cirkumpolárním druhem rostoucí ve vlhkých skalních štěrbinách v alpínském stupni. V dobách ledových se hojně vyskytoval i na našem území. Původní obyvatelé Aljašky ji využívali jako zeleninu, kterou nakládali a konzumovali jako salát.

více informací

dračík vousatý

Penstemon barbatus ´Rose Shades´

Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Dračík vousatý dostal české jméno podle chloupků na spodním pysku květu. Původní druh je domovem na západě USA (Utah, Colorado) a je z něho vyšlechtěno velké množství krásných kultivarů.

více informací

dračík křovitý

Penstemon fruticosus

Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Tento rozvětvený polokeř pochází ze skalnatých svahů západu USA. Roste v jalovcových porostech od úpatí hor až do výšky 3000 m. Jeho fialové květy jsou až 4 cm velké.

více informací

dračík nízký

Penstemon humilis

Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Dračík nízký pochází ze západu USA, kde roste na suchých otevřených skalnatých místech od nížin až do alpínské tundry do 3400m. Na skalce patří mezi dlouhověké dračíky.

více informací

dračík lesklý

Penstemon nitidus

Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Tato trvalka je domovem na otevřených travnatých pahorcích na jihozápadě USA. Má sivozelené listy a jasně modré, až 2 cm velké květy.

více informací

sápa hlíznatá

Phlomis tuberosa

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Tato vytrvalá rostlina roste na výslunných loukách, mezích, lesostepích ve východní Evropě, na Kavkazu, Sibiři. V ČR se vyskytuje vzácně jen na jižní Moravě. Sápa patří mezi silně ohrožené druhy naší květeny.

více informací

jirnice modrá

Polemonium yezoense ´Purple Rain Strain´

Čeleď: jirnicovité (Polemoniaceae)

Původní druh je endemitem Japonska. Tento kultivar je nejtmavším ze všech, listy jsou fialové.

více informací

mochna Crantzova

Potentilla crantzii ´Goldrausch´

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Tato trvalka tvoří koberce sytě žlutých květů. Původní druh je domovem v arktických a subarktických oblastech a v horách Evropy a Asie.

více informací

< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >

Ryba

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI