Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

olše Maximowiczova

Alnus maximowiczii

Čeleď: břízovité (Betulaceae)

Tento keř dosahuje až 10 m a roste na vlhkých místech v Japonsku a na Sachalinu. Plody olší (na fotografii) jsou tmavohnědé zdřevnatělé šištice na dlouhých rozvětvených stopkách, které zústávají na stromě celý rok.

více informací

aloe

Aloe pachygaster

Čeleď: liliovité (Liliaceae)

Tato sukulentní rostlina je domovem v suchých oblastech jižní Afriky.

více informací

chřest lékařský

Asparagus officinalis

Čeleď: liliovité (Liliaceae)

Tento euroasijský druh roste v ČR pouze v teplejších oblastech Moravy. Plodem jsou červené bobule, které setrvávají na stoncích až do jara. Nejstarší doklady o jeho pěstování jsou v Egyptě z doby 2 500 let př. n. l. Původ řeckého slova asparagos se odvozuje od podobného staršího výrazu v jazyce staroíránském. Obě tato slova znamenala výhonek nebo ratolest, tedy mladé vegetační vrcholy mnoha rostlin, které bylo možno jíst syrové. V dávných dobách měly tyto saláty mnohem větši význam v lidské výživě…

více informací

bříza užitečná

Betula utilis var. jacquemontii ´Doorenbos´

Čeleď: břízovité (Betulaceae)

Listnatý strom je domovem v horách Kašmíru a Himaláji. Kůra této břízy byla používána v minulosti jako papír pro psaní dlouhých textů v sanskrtu. V dnešní době se stále ještě používá na psaní posvátné mantry, která je umístěna v amuletu na krku a slouží na ochranu a požehnání.

více informací

svída krvavá

Cornus alba

Čeleď: dřínovité (Cornaceae)

Opadavý, až 3 m vysoký keř pochází ze Sibiře a východní Asie. Pěstuje se již od roku 1741, v současnosti v mnoha pestrobarevných kultivarech (v různých barvách kůry nebo listů). Rostlina je velmi dekorativní i v zimě díky svým červeným, dlouhým větvím s bělavými lenticelami.

více informací

skalník poléhavý

Cotoneaster procumbens

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Plazivý keř je domovem v Himálaji. Má vodorovně odstávající větve. Plody jsou červené malvice, které vydrží na větvích až do jara. V ZOO a BZ ji najdete v expozici Rostliny Himalájí u výběhu makaků.

více informací

tlustice

Crassula browniana

Čeleď: tlusticovité (Crassulaceae)

Tento drobný sukulent pochází z JAR z oblasti Transvaalu. Má velmi malé listy a květy.

více informací

kryptomerie japonská

Cryptomeria japonica

Čeleď: tisovcovité (Taxodiaceae)

Tento strom je domovem v Japonsku a Číně, kde patří k důležitým lesním dřevinám. Na fotografii je červenohnědá borka, která se odlupuje v dlouhých pruzích. Šišky se objevují až u 40letých exemplářů. V Japonsku je známo asi 200 kultivarů a variet, v Evropě se jich používá 60.

více informací

vřesovec Darley Dalský

Erica x darleyensis ´Darley Dale´

Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

Vřesovce patří podobně jako vřesy do stejné čeledi a tvoří významnou skupinu při tvorbě zahradních vřesovišť. Zásadní rozdíl mezi nimi je doba kvetení - vřesovce kvetou na jaře, vřesy na podzim. Existují však i výjimky - včesovec čtyřřadý kvete také na podzim. Tento umělý hybrid mezi vřesovcem pleťovým (Erica carnea) a vřesovcem středozemským (Erica erigena) patří mezi nejčasněji kvetoucí rostliny.

více informací

jasmín nahokvětý

Jasminum nudiflorum

Čeleď: olivovité (Oleaceae )

Jasmín nahokvětý pochází z Číny. Tento rozložitý popínavý keř má dlouhé, převislé větve. Je opadavý, ale díky zeleným větvím tento dojem zaniká. Žluté květy vyrůstají v paždí listů od prosince do dubna. V mírných zimách vykvete již kolem Vánoc. Květy jsou odolné a nepoškodí je ani několikastupňový mráz.

více informací

kalanchoe

Kalanchoe rauhii

Čeleď: tlusticovité (Crassulaceae)

Tento sukulent pochází z Madagaskaru.

více informací

smrk omorika, smrk Pančičův

Picea omorika

Čeleď: borovicovité (Pinaceae)

Smrk omorika pochází z bývalé Jugoslávii z Bosny a Herzegoviny, kde roste na velmi malém území v povodí řeky Driny na severních vápencových bradlech ve výšce 800 - 1600m. Patří mezi třetihorní relikty, tzn. rostliny, které přežily až do dnešní doby v nezměněném stavu a které mají jen velmi malý areál výskytu (refugium). Objevil ho v roce 1875 profesor Pančič, u nás se pěstuje od roku 1906.

více informací

borovice himálajská

Pinus wallichiana

Čeleď: borovicovité (Pinaceae)

Tento druh patří mezi asijské vysokohorské pětijehličné borovice. Pro své dlouhé převislé jehlice, velké šišky a nádherný habitus je považována za jednu z nejkrásnějších borovic. Dožívá se věku 300–400 let. Patří mezi nejdůležitější hospodářské dřeviny Himálaje. Poskytuje trvanlivé dřevo, kvalitní pryskyřici a dlouhé jemné jehlice slouží jako vycpávkový materiál. Druh byl objevený a popsaný v roce 1823, na území ČR byl poprvé introdukován v roce 1842 do Chudenic.

více informací

jeřáb kašmírský

Sorbus cashmiriana

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Tento 5-8 m vysoký strom je domovem v Himálaji, Kašmíru a Afghánistánu. Jeho plody jsou poměrně velké (až 1 cm v průměru) a vydrží dlouho do zimy.

více informací

1 | 2 >

Rys

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI