Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

adénie

Adenia fruticosa

Čeleď: mučenkovité (Passifloraceae)

Adénie jsou liánovité byliny nebo keře z čeledi . Sukulentní druhy se vyznačují ztlustlými bázemi stonků a pocházejí z jihu Afriky a Madagaskaru. Jsou to rostliny dvoudomé. Tento druh roste v jižní Africe. Ztlustlá báze stonku dorůstá až 35cm v průměru a výšky 150cm.

více informací

adenium, pouštní růže

Adenium obesum

Čeleď: toješťovité (Apocynaceae)

Adenium patří mezi pachykaulní sukulenty, které mají ztlustlou nejen stonkovou bázi, ale také na ni navazující výhony a větve. Má oválné, lesklé listy, jejichž velikost, počet a hustota rozložení závisí na množství vody, které má rostlina k dispozici. Trubkovité květy se otevírají postupně v delším časovém období. Domovem je část Arabského poloostrova a na něj navazující pás táhnoucí se od východu přes celou střední Afriku až do západní Afriky. Rostliny vylučují vysoce toxickou mléčnou tekutinu,…

více informací

Adromischus cristatus

Adromischus cristatus

Čeleď: tlusticovité (Crassulaceae)

Tento africký sukulent roste v různých varietách v JAR. Vytváří porost polovzpřímených, až 20 cm vysokých stonků. Výhony jsou po celé délce zdánlivě chlupaté - ve skutečnosti se však jedná o hustou spleť rezevě hnědých vzdušných kořenů.

více informací

aloe

Aloe albiflora

Čeleď: (Aloeaceae)

Africký rod Aloe je velmi rozsáhlý a zahrnuje asi 190 druhů. Od amerického rodu Agave se liší dužnatými, křehkými a snadno lámavými listy a možností opakovaně kvést mnoho sezón po sobě, zatímco agave mají ve svých listech pevná vlákna a jejich listové růžice po odkvětu většinou odumírají. Druh Aloe albiflora roste na velmi malé lokalitě na Madagaskaru. Jeho bílé květy a žluté prašníky jsou typické a nezaměnitelné.

více informací

aloe

Aloe bakeri

Čeleď: (Aloeaceae)

Tento sukulent je domovem na Madagaskaru na jihozápadním pobřeží v okolí Toliary. Roste na pobřeží v trhlinách skalisek. Rostlina velmi odnožuje a dokáže vytvořit obrovské kolonie (až 100 jedinců na 1 m2). Kvete žlutě.

více informací

aloe

Aloe boiteaui

Čeleď: (Aloeaceae)

Tato drobná sukulentní rostlina roste na jižním Madagaskaru. Květy mají šarlatovou barvu.

více informací

aloe

Aloe vaombe

Čeleď: (Aloeaceae)

Tento druh aloe tvoří v přírodě 2-3 m vysoký keř či strom. Stonek (nepravý kmen) je až 25 cm široký, na vrcholu zakončený růžicí srpovitě zahnutých, až 1m dlouhých listů s hrubě pilovitými okraji. Květenství dorůstá výše až 1m. Pochází z jihozápadní části Madagaskaru.

více informací

ostřice Grayova

Carex grayi

Čeleď: šáchorovité (Cyperaceae)

Ostřice Grayova je domovem ve vlhkých, bažinatých oblastech Severní Ameriky. Dorůstá výšky 70-80 cm a raší počátkem dubna. Je zvláštní zejména neobvyklými květy a později měchýřkovitými plodenstvími, ozdobnými až do podzimu. Říjnové ochlazení ji zbarví do žlutohněda.

více informací

Dioscorea elephantipes

Dioscorea elephantipes

Čeleď: smldincovité (Dioscoreaceae)

Tento kaudiciformní sukulent je domovem v JAR. Kulovitá kořenová hlíza je až 1 m široká a je pokrytá pravidelným vzorem korkových výstupků pyramidového tvaru. Zde si rostlina hromadí zásobní látky a vodu, které pak využívá v době sucha. Z vrcholu vyrůstají ovíjivé výhonky s nesukulentními listy. Domorodci tyto hlízy používají k potravě.

více informací

pryšec

Euphorbia grandicornis

Čeleď: pryšcovité (Euphorbiaceae)

Tento robustní pryšec tvoří ve své domovině (JAR, Keňa) až 2 m vysoké, hustě větvené keře složené z tříhranných, křídlatých větví. Trny dlouhé 5 cm vyrůstají po dvojici a jsou velmi nebezpečné. Květy jsou velmi malé a objevují se na hranách nejmladších částí výhonů.

více informací

pryšec

Euphorbia guillemetii

Čeleď: pryšcovité (Euphorbiaceae)

Tento sukulent pochází z Madagaskaru. Pryšce mají velmi specifická vrcholičnatá květenství (tzv. cyathia). Květy jsou jednopohlavné - vrcholové samičí jsou redukovány na jediný nahý pestík, samčí vyrůstají ve skupinkách. Květní obaly jsou zakrnělé a jejich funkci přejímají barevné listeny pod květenstvím.

více informací

pryšec

Euphorbia lydenburgensis

Čeleď: pryšcovité (Euphorbiaceae)

Tento druh roste v jižní Africe. Sukulentní pryšce patří mezi typické stonkové sukulenty, které si hromadí zásobní látky a vodu ve stoncích a využívají v době sucha. Jejich listy jsou většinou částečně nebo zcela redukované.

více informací

pryšec

Euphorbia stenoclada

Čeleď: pryšcovité (Euphorbiaceae)

Tento druh pryšce tvoří na Madagaskaru výrazný prvek unikátního rostlinného společenstva trnitého buše. Dorůstá výšky až 4 m, vytváří kmínek a rozložitou korunu. Trny jsou vlastně zkrácené přeměněné větvičky.

více informací

pryšec

Euphorbia suzannae

Čeleď: pryšcovité (Euphorbiaceae)

Tento sukulent pochází z Kapské provincie JAR. Dorůstá do výšky 10 cm. Zástupci celé čeledi pryšcovitých obsahují ve svých pletivech mléčnou, jedovatou tekutinu - latex, který při jakémkoliv poranění rostliny vytéká a při kontaktu s kůží může způsobit poranění. U citlivých jedinců mohou výpary z latexu způsobit i problémy s dýcháním.

více informací

1 | 2 >

Rys

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI