ÚVODNÍ STRANA - ZVÍŘATA - OBLASTI - AUSTRALSKÁ
Inland Bearded Dragon - Bartagame
Agamy patří mezi nejprimitivnější ještěry. Agama Pogona vitticeps patří mezi vousaté agamy, které naježenými „vousy“ zastrašují případné útočníky a zdánlivě zvětšují svou velikost. Naježený vous a zakývání hlavou je u nich, stejně jako u leguánů, výzvou k souboji.
Gouldian Finch - Gouldamadine
Umí vydávat zvuky jako basová píšťala. Obývá zejména sever kontinentu, kde je v poledne čtyřicet stupňů ve stínu a v noci neklesá teplota pod dvacet stupňů. Nejčastěji jsou černohlavé, třikrát méně je červenohlavých a asi každý pětitisící exemplář je žlutohlavý.
Emu - Emu
Největší pták Austrálie. Je známý tím, že má zelená vajíčka, ze kterých se líhnou nejprve pruhovaná mláďata. Dospělí emu jsou hnědí.
Magpie Goose - Spaltfussgans
Husovec stračí je vývojově nejpůvodnější známá husa. Vyhledává ekosystém močálů a bažin. Sameček mívá dvě partnerky, snášející do společného hnízda. Jejich noční hřadování se odehrává i na překvapivě tenkých větvích. Je to velmi společenský pták.
Parma Wallaby - Parma-Känguruh
Dosahuje hmotnosti 4-7 kg. Po březosti 36 dní se rodí jedno málo vyvinuté mládě, které potom tráví 7 měsíců ve vaku. Tento druh popsal zoolog Waterhouse v roce 1846. Pro klokana parma je vedena Evropská plemenná kniha ESB. V Zoo Plzeň je chován poprvé od podzimu 2003.
Red-necked Wallaby - Bennett - Känguruh
Klokan rudokrký patří ke středně velkým klokanům a je ze všech nejotužilejší. Snáší teploty i pod bodem mrazu a vyskytuje se po celém vnitrozemí Austrálie v křovinných biotopech. Jde také o nejhojnější a v zajetí nejčastěji chovaný druh klokana.
Red kangaroo - Rote Riesenkänguruh
Klokan rudý je největší z klokanů a žijících vačnatců vůbec. Samci jsou větší než samice a váží až sto kilogramů. Skáčou na zadních nohách a ocas jim slouží k udržení rovnováhy.
Brush-tailed Bettong - Bürstenschwanz-Rattenkänguruh
Je již velmi vzácný. Kromě ztráty biotopů, zaviněné postupujícím zemědělstvím, ho ohrožují zejména zavlečené lišky. V rámci záchranných programů byl vysazen na několika drobných ostrůvcích na jihozápadě kontinentu, kde je větší naděje na nerušené přežití.
Common Brush Tail Possum - Fuchskusu
Kusu liščí se statným až metr dlouhým tělem, silnými drápy, pěknýma očima a liščí tváří je nejběžnější australský vačnatec.
Black Swan - Trauerschwan
Labuť černá žije v párech, ale často se sdružují a žijí ve skupinách na dolních tocích řek. V posledních létech byly labutě vysazeny i na Novém Zélandě, v Evropě a Americe, kde se nyní množí v parcích. Jejich hlasem je nápadné trumpetové volání. Při vzlétání se rozbíhává po vodě.
Giant Kingfisher - Jägerliest, Kookaburra
Je největším ledňáčkem na světě. Rád si pochutnává na hmyzu, hlodavcích i hadech, které ubíjí zobákem. Obývá lesy východní Austrálie a farmáři ho zavedli i v Tasmánii a v západní Austrálii. Jeho chraplavý smích se ozývá zejména ráno a večer. Obecně je znám jeho domorodý název kukabura a trefná přezdívka „Chechtavý Jack“. Zajímavé je také, že hnízdícímu páru pomáhají při výchově mláďat mladí nezadaní jedinci.
Tawny Frogmouth - Eulenschwalm
Vzhledem připomínající sovu je noční pták s neslyšným letem. Loví z posedu hmyz a hlodavce na zemi. Ve dne nelétá a uniká pozornosti tím, že při ohrožení sedí vzpřímeně a vypadá jako pahýl větve.
Sugar Glider - Kurzkopf-Gleitbeutler
Vakoveverka létavá dokáže při skoku plachtit až padesát metrů. Říká se jí také cukrová, protože se živí zejména šťávou z eukalyptů.