Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sdílejte tuto stránku na Facebooku Sledujte naše videa na YouTube ZOO Plzeň na TripAdvisor
Vyberte si jazyk
Česky English Deutsch Française По-ру́сски
Zapnout zvuk

sup bělohlavý

Gyps fulvus

Griffon vulture - Gänsegeier

Řád: Dravci Čeleď:krahujcovití

Supi jsou legendární pro svou schopnost najít potravu. Mají mimořádně dobrý zrak, jímž vyhledávají mrtvá zvířata z vysoké výšky. Jestliže jeden sup uvidí potravu a začne náhle klesat, ostatní se k němu rychle přidají. Absence dlouhých per na krku supa mu dovoluje dosahovat hluboko dovnitř těl zdechlin, aniž by se příliš znečistili. Sup bělohlavý je velmi často chován v zajetí, rozmnožuje se však jen výjimečně. Z

více informací

sup kapucín

Necrosyrtes monachus

Hooded Vulture - Kappengeier

Řád: Dravci Čeleď:krahujcovití

Sup kapucín – jedinci chovaní v plzeňské zoo jsou jednou z mála výjimek, byli totiž přivezeni přímo z volné přírody. Jako relativně choulostivý druh tráví zimní období v zimovišti, které mu bylo upraveno přímo v jeskyni v jeho voliéře.Supi patří se šakaly, marabu a hyenami k tzv. „zdravotní policii africké savany“. Je v Africe dosti četný, snadno se sžívá s člověkem, kdy likviduje odpadky na předměstích. Mezi supy nalezneme i specialistu na zvláštní potravu, sup mrchožravý umí rozbíjet pštrosí vejce kameny vrhanými zobákem. Tento druh byl dříve chován i v plzeňské zoo.

více informací

šakal čabrakový

Canis mesomelas

Black-backed jackal - Schabrackenschakal

Řád: Šelmy Čeleď:psovití

Je jedním ze tří druhů šakalů.

více informací

šimpanz učenlivý

Pan troglodytes

Chimpanzee - Schimpanse

Řád: Primáti Čeleď:hominidé

Jedni z nejatraktivnějších obyvatel plzeňské zoo jsou zde chováni od poloviny 60. let 20. století. Od roku 2000 má velká tlupa k dispozici přírodní výběh.

více informací

tarbík velký

Jaculus orientalis

Greater Egyptian Jerboa - Große Wüstenspringmaus

Řád: Hlodavci Čeleď:tarbíkovití

Tarbík je hlodavec obývající rozmanitá stanoviště od písčitých polopouští po mořská pobřeží a svahy hor. Hrabe si až 2 m hluboké spirálovité chodby s komůrkou na konci. V nejchladnějších a nejdeštivějších období roku může upadnout do strnulosti podobné zimnímu spánku.

více informací

toko rudozobý

Tockus erythrorhynchus

Red-billed Hornbill - Rotschnabeltoko

Řád: Srostloprstí Čeleď:zoborožcovití

Tito drobní zoboroci obývají savany nebo řídké lesy. Živí se zejména hmyzem všech velikostí a vývojových stádií. Hnízdí v dutinách.

více informací

turako bělolící

Tauraco leucotis

White-cheeked Turaco - Weissohr-Turako

Řád: Kukačky Čeleď:turakovití

U většiny z asi 23 známých druhů turaků obsahuje měkké peří barvivo turakoverdin, které zbarvuje peří do zelena a turacin, který krycí letky barví purpurově. Obě barviva obsahují měď, z purpurového peří jediného ptáka lze získat až 8 mg mědi. To se týká zejména pestých pralesních druhů. V Zoo Plzeň rovněž chovaný turako bělobřichý ze savan je bílošedý. Dospělým ptákům pomáhají někdy s hnízděním mladí nezapárovaní ptáci.

více informací

turako fialový

Musophaga violacea

Violet Turaco - Schildturako

Řád: Kukačky Čeleď:turakovití

Je známý i pod starším názvem banánovec. Podle některých názorů již netvoří turakové podřád v řádu kukačky, ale samostatný řád.

více informací

turako chocholatý

Tauraco persa buffoni

Green Turaco - Buffon-Grünhelmturako

Řád: Kukačky Čeleď:turakovití

Obývá lesy střední Afriky.

více informací

vari černobílý

Varecia variegata

Black-and-white Ruffed lemur - Schwarz-weisser Vari

Řád: Primáti Čeleď:lemurovití

Lemur vari obývá lesy Madagaskaru. Patří k nejhezčím a nejroztomilejším lemurům. Lemuři se sdružují do tlup čítajících čtyři až deset jedinců a přebývají v hnízdech ve větvích stromů. Jsou to denní zvířata, která k vyznačování svého teritoria neúnavně vydávají silné štěkavé zvuky.

více informací

vari červený

Varecia rubra

Red Ruffed lemur - Roter Vari

Řád: Primáti Čeleď:lemurovití

Stejně, jako další lemuři, je vari červený endemitem ostrova Madagaskar.

více informací

vari páskovaný

Varecia variegata subcincta

White-belted Ruffed lemur - Gürtelvari

Řád: Primáti Čeleď:lemurovití

Nedávno popsaný a v zoo řídce chovaný taxon lemura vari.

více informací

vaza velký

Coracopsis vasa

Vasa Parrot - Grosser Vasapapagei

Řád: Papoušci Čeleď:Papouškovití

Návštěvníci je poprvé uvidí v novém madagaskarském pavilonu. tento druh papouška žije v malých skupinách v lesích i savanách Madagaskaru a Komorských ostrovů. Živí se semeny a plody. Dožívá se až 50 let.

více informací

vlha núbijská

Merops nubicus

Northern Carmine Bee-eater - Scharlachspint

Řád: Srostloprstí Čeleď:vlhovití

Již anglický název bee-eater napovídá, že jde o hmyzožravého potravního specialistu zaměřeného na lov včel.

více informací

voduška červená

Kobus leche kafuensis

Kafue Lechwe - Kafue-Litschi-Wasserbock

Řád: Sudokopytníci Čeleď:turovití

Jde o vzácnou africkou antilopu, ohroženou vyhynutím. Obývá bažinaté kraje kolem řek, ve kterých hledají její stáda ochranu před nebezpečím. Odpočívají však na vyvýšených suchých místech. Skupina vodušky lečve, jak se jí také říká, čítá obvykle 10 – 15 zvířat. Zajímavé je, že v období říje vydávají samci pronikavý pižmový zápach.Je pro ni vedena Mezinárodní plemenná kniha (ISB). Jeden z největších chovů na světě má Zoo ve Dvoře králové nad Labem, odkud pocházejí i naše zvířata. V Zoo Plzeň je chována poprvé od června 2003. Již dříve zde byla chována voduška znamenaná a abok.

více informací

< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >

Leguán

DESIGN ALEXANDR VACEK

EAZA Oficiální informační server města Plzně Unie českých a slovenských zoologických zahrad Unie botanických zahrad České republiky BGCI