Zápisník ošetřovatele

Dýně - nejen halloweenská paráda

Dýně - nejen halloweenská paráda

Stejně jako loni i letos se do zoo dostaly dýně od příznivců zahrady. O to vzácnější byly letos jelikož je zahrada zavřená. O to větší radost nám chovatelům dělalo, když jsme je ráno objevovali před ředitelstvím. Tradičně se nechají zkrmit zvířatům, která si na nich s oblibou pochutnávají, nebo je použít u zvířat, která je využijí „jinak“.V poslední době populární slovo ENRICHMENT získává v zoologických zahradách na síle. Jedná se o jakékoliv zpestření a obohacení života zvířat v lidské péči. Jedná se o nejrůznější hlavolamy, často spojené s ukrytím potravy. Tento typ enrichmentu jsme využili u našich hrabáčů. Velkou dýni jsme vydlabali…

Přirozený odchov tenkozobců opačných

Přirozený odchov tenkozobců opačných

Tenkozobec opačný je 42-46 cm velký pták, kterého řadíme mezi bahňáky, což je velká skupina ptáků, vázaná na vodu, mokré louky, bažiny atd. Tenkozobci hnízdí převážně u mělkých mořských zátok, v ústí řek a na bahnitých plochách. Tenkozobci patří mezi tažné ptáky, kteří zimují ve Středomoří a v Africe. Můžeme se s nimi setkat i v ČR, kde nepravidelně protahuje, výjimečně je zaznamenáno i hnízdění několika párů. V Česku se jedná o kriticky ohrožený a přísně chráněný druh. Živí se převážně hmyzem a drobnými korýši, typický je pro něj způsob, jak si tuto potravu získává, mírně rozevřeným zobákem pohybuje ve vodě, nebo v bahně ze…

Z jídelníčku našich primátů: arabská guma

Z jídelníčku našich primátů: arabská guma

Pozorný návštěvník si již zajisté v ubikacích našich drápkatých opic, tedy kosmanů a tamarínů, někdy povšiml zavěšených vydlabaných dřívek s jantarově hnědým, sklovitým obsahem. S ohledem na to, s jakou chutí se tito drobní primáti na vyplněná dřívka vrhají, musí jít nepochybně o velkou pochoutku. Nejedná se však o med, jak se návštěvníci často mylně domnívají, nýbrž o arabskou gumu.Arabská guma pochází z kmenů akácií a pro drápkaté opice chované v zoologických zahradách představuje náhradu za mízu jihoamerických stromů, která tvoří významný podíl jejich jídelníčku ve volné přírodě; u nejmenších zástupců – kosmanů zakrslých (Cebuella…

Mládě u chvostanů bělolících

Mládě u chvostanů bělolících

V pavilonu Amazonie chováme kromě pěti druhů drápkatých opic i dva druhy větších tzv. novosvětských primátů. Jedním z nich je poměrně bizarně vyhlížející chvostan bělolící. Náš současný chovný pár byl sestaven před třemi roky, během nichž samice již dvakrát porodila. Zatímco první mládě nebyla vzhledem k svému mladému věku a mateřské nezkušenosti schopna odchovat, druhé mládě, které se narodilo 4. září 2020, zdárně prospívá a vše nasvědčuje tomu, že odchov malého samce je na dobré cestě. V posledních dnech se mládě již pokouší vzdalovat od své matky, ta ho však nadále bedlivě střeží.Tito jihoameričtí primáti, jejichž potravu ve volné přírodě tvoří z více jak…

První mládě v nové expozici

První mládě v nové expozici

Senegalské komby, jak tu bylo již před několika měsíci sdíleno, patří k pravidelně odchovávaným druhům v naší zoo. Při vytváření kombinované expozice a následném stěhování jejích nových spolubydlících jsme si přáli jediné – aby to fungovalo. To, že již krátce po přestěhování zvířat objevíme mládě komby, nikoho z nás nenapadlo. Mládě zatím tráví většinu času v budce s matkou. Všech pět chovanců si novou expozici užívá a nyní už víme, že je vše bez problémů. Damani stromoví již bývají pravidelně v ranních hodinách k vidění. Malou kombu bude potřeba sledovat, abychom jí zavčasu oddělili od rodičů. Pohlaví zatím neznáme a budeme ho určovat spolu s čipováním…

Restart chovu damana kapského

Restart chovu damana kapského

Damani kapští jsou dlouholetými chovanci naší zoo. jejich chov začal již v roce 1995. Aktuálně jsme se bohužel ocitli v situaci, kdy nám zbyl pouze samec. Byť jsou zahraniční transporty aktuálně velmi komplikované, podařilo se nám zařídit transport tří samic z anglického Chesteru. O to více nás těší, že v chesterské zoo máme dobré kontakty mezi chovateli. Před dvěma roky byl v Plzni na stáži tamní chovatel, který nám posílal zprávy o nakládce a transportu zvířat a ochotně nám poskytl všechny potřebné informace.Nové damaní slečny se budou muset podrobit karanténě a následně je budeme moci spojit se samcem v expozici na žirafím pavilonu po její…

Odchov dikobraze palawanského

Odchov dikobraze palawanského

Tento malý druh dikobraza obývá filipínský ostrov Palawan a několik přilehlých ostrovů. V přírodě je ohrožen zejména pro úbytek přirozeného biotopu, ve kterém žije, a také pro jeho lov.Dikobraz palawanský je v zoologických zahradách velmi raritní. Aktuálně je k vidění v šesti evropských zahradách, z nichž čtyři jsou v České republice. Plzeňská zoo je aktuálně se sedmi zvířaty největším chovatelem tohoto dikobraza. Na začátku října jsme se těšili z mláděte číslo 4. V Plzni dikobrazy palawanské chováme od roku 2008, avšak až v roce 2018 jsme odchovali první mládě. V momentě, kdy jsme v roce 2019 nalezli u našeho chovného páru…

Dovoz nových klokánků v době "covidové"

Dovoz nových klokánků v době "covidové"

V Plzni je možné najít mnoho druhů klokanů i klokánků. Úspěšně již řadu let chováme klokánky králíkovité. Zhruba před dvěma měsíci přijel do Plzně první klokánek rudohnědý. Tento druh klokánků je v evropských chovech velmi raritní. Aktuálně je chován jen ve čtyřech zahradách. My jsme tyto klokánky získali z jihlavské zoo, se kterou v posledních letech máme velmi dobrou spolupráci. Jelikož v této době jsou velmi omezeny zahraniční transporty zvířat, snaží se české zahrady fungovat alespoň v rámci republiky. Jihlavská zoo získala klokánky rudohnědé z anglického Hamertonu a byla první zoo v Evropě mimo Anglii, která je rozmnožila.V polovině října dorazil…

Velemyši obláčkové - jedny z mnoha krys

Velemyši obláčkové - jedny z mnoha krys

V Plzni může návštěvník nalézt obstojnou kolekci hlodavců. Od nejmenších myšek Mattheových až po velemyši největší. Jedním z krásných hlodavců jsou velemyši obláčkové, jež se těší velké oblibě i mezi adoptivními rodiči. Velemyši obláčkové chováme od roku 2009. Aktuálně bohužel nejsou vystavovány, neboť uvolnili expozici prostorově náročnějším kočkám palawanským. O to více nás těší přízeň jejich adoptivních rodičů, jelikož po roční pauze na zázemí odchováváme dvě mláďata narozená v ten samý den! Velemyším obláčkovým je vedena plemenná kniha v pražské zoo. Její autor uvedl, že evropská populace těchto hlodavců nyní stojí na neotřesitelných základech. Jen v Plzni je nyní…

Odchovy vačnatců bez vaku - mláďata vačic

Odchovy vačnatců bez vaku - mláďata vačic

Chov vačic krysích má v Plzni, byť s přestávkami, dlouhou tradici. V minulosti zde byly chovány i jiné druhy vačic – např. vačice čtyřoká nebo opossum. Vačice jsou vačnatci západní polokoule. Vačice krysí pochází z jižní Ameriky a má na rozdíl od klasických vačnatců jednu velkou zvláštnost – nemá vak! Mláďata se rodí stejně nevyvinutá jako u vačnatců, ale jejich vývoj probíhá bez vaku. Mládě je přisáto na mléčné žláze samice. Ta je schopná odchovávat i 11 mláďat naráz. Vačice jsou všežravé. V naší zahradě je krmíme hmyzem, ovocem, drobnými hlodavci atp. Aktuálně máme 3 chovné páry vačic. Samce se samicí spojujeme vždy na dva týdny a poté oddělujeme…

Pravidelné odchovy bodlínů Telfairových

Pravidelné odchovy bodlínů Telfairových

Malý hmyzožravý endemit Madagaskaru – přesně to je bodlín Telfairův. Tato zvířata chováme v zoo již řadu let a pravidelně je rozmnožujeme. Aktuálně jsou vystaveni v pavilonu africké noci, ale chováme je taktéž v zázemí. Celkem máme 6 skupin, z toho 4 chovné páry. Zbytek jsou odrostlá mláďata. Základem krmení je hmyz, a to především mouční červi. To je doplňováno směsí pro hmyzožravce a masovou konzervou, v menší míře pak ovocem.Letos jsme odchovali 12 mláďat, z nichž 6 již opustilo náš chov. U bodlínů se určuje pohlaví v inhalační anestezii, kdy je zvíře zváženo a je mu rovnou aplikován evidenční mikročip. Tento postup je prováděn také…

Mláďata tan severních

Mláďata tan severních

Tany severní jsou velmi zajímavý drobní savci. Jelikož dlouho zoologové přemýšleli, zda je to veverka, opice či jiný hlodavec – byla jim přidělená samostatná čeleď – tanovití. Toto všežravé (od ovoce, vajíček po drobné myšky), velmi akční zvířátko obývá jihovýchodní Asii a v naší zoo aktuálně chovatelské zázemí, kde čeká na novou expozici. Ta se z důvodu coronavirové krize bohužel zpozdila. Během čekání na expozici stihl náš chovný pár tan vyvést již druhá mláďata. Aktuálně tedy máme rodiče spolu s již téměř stejně velkými mláďaty. Tany severní naše zoo chová znovu po několikaleté pauze. Dříve byly tany vystavovány v tropickém pavilonu.Kristýna RothováFoto: -kr- a J.…

Mládě osináka afrického

Mládě osináka afrického

Osináky africké chováme v Plzni od roku 2001. Z prvního mláděte tohoto malého dikobraza jsme se těšili až v roce 2015, což bylo druhé narozené mládě osináka v republice (prvoodchov ve Dvoře Králové). Od té doby tento druh množíme pravidelně.Nyní máme 6 zvířat z nichž 2 jsou vystavena v expozici Tajemný noční svět Afriky. Osináky chováme ve dvou párech – zbytek jsou malá či odrostlá mláďata. Na začátku září 2020 jsme objevili mládě u chovného páru na zázemí. V případě tohoto páru se jedná o jejich první mládě. Je pro nás o to vzácnější, jelikož jsme minulý měsíc přišli o našeho původního chovného samce, který se dožil úctyhodných dvaceti let!Mládě…

Kontrola ježur novoguinejských

Kontrola ježur novoguinejských

 Ježury novoguinejské chováme od roku 2012. Od té doby nás tento vejce snášející savec nepřestává překvapovat. Ježury jsou po většinu dne zahrabány v substrátu, proto aktivita během dne pro nás značí něco „v nepořádku“. V polovině září 2020 jsme dva dny po sobě našli netknuté krmení. Tento scénář jsme znali z minulosti při změnách v ubikaci (výměna misek atp.). Tentokrát jsme žádné změny nedělali – nebo jsme o tom nevěděli.Jelikož máme chovný pár ježur stále dohromady s jejich rok a půl starým potomkem, rozhodli jsme se pro kontrolu a vážení zvířat. Dospělá zvířata vážila kolem 2800 g, což je běžná váha dospělé ježury. Naše mládě vážilo 1600 g, což…

Prvoodchov užovky (Leioheterodon geayi)

Prvoodchov užovky (Leioheterodon geayi)

V letošním srpnu se nám podařilo rozmnožit poslední dosud nerozmnožený druh užovkovitých hadů rodu Leioheterodon, chovaných v Zoo a Bz Plzeň – L. geayi. Tito hadi se v přírodě vyskytují pouze v suchých oblastech jihozápadního Madagaskaru. Žijí terestrickým způsobem života a živí se převážně plazími vejci, které vyhrabávají pomocí zašpičatělé rostrální části hlavy. V plzeňské zoo byly již dříve odchovány druhy L. madagascariensis a L. modestus. V letošním roce se rozmnožil i poslední ze tří druhů tohoto rodu. Naše chovná zvířata přišla do zoo již v letech 2012 a 2014 a až v letošním roce snesla samice svá první vejce. Přesně tedy…

4. výročí expozice Království jedu – nový klenot mamba zelenáMamba zelená je jedovatý stromový… číst dále
Ze švýcarské Walter zoo Gossau přijela na jaře nová šimpanzice a tlupa má nyní… číst dále
Na konci roku 2018 byla dokončena stavební část projektu Strom jako ekosystém. Jedná se o realizaci… číst dále
Na statku Lüftnerka bylo otevřeno nové dětské hřištěNa půdě horní budovy z roku 1829 vzniklo… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:220 Kč
děti, studenti, senioři:      160
rodiny (2+2):                      720

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:390 Kč
děti a studenti:290 Kč
rodiny (2+2):                      1270 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor