březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Naše zahrada chová znovu, po několikaleté pauze, bělozubky nejmenší od roku 2018. Tato zvířátka vážící kolem dvou gramů patří mezi hmyzožravé rejsky. Díky své váze jsou tyto bělozubky označovány za nejmenší savce světa (dle hmotnosti). Vzhledem k rychlosti jejich metabolismu by měli mít hmyz neustále k dispozici. U nás jsou krmeni cvrčky a jako zpestření jsou jim občas do jídelníčku přidáni mouční červi.Bělozubky jsou krátkověká zvířata. V přírodě běžně žijí pouze jeden rok – v zoo pak i kolem dvou let. Délka březosti je pouhých 18 dní a samice obvykle rodí 2-5 mláďat. Bělozubky nejlépe fungují v páru. Nicméně nám se osvědčily i menší skupinky…
Po dovozu damanů stromových v srpnu letošního roku jsme věděli, že sami v expozici nezůstanou. Nicméně jsme jim museli dopřát prostor pro zabydlení a nám chovatelům prostor pro poznání nových chovanců. Během měsíce seznamování se se zvířaty, tak i s expozicí, jsme odhalili problém s topením. To nebylo schopné vytopit expozici na požadovanou teplotu.Oprava topného zařízení, kdy jsme museli damany na dva dni vystěhovat, byla využita na úpravu expozice pro další chovance – komby senegalské. Do expozice jsme přidali husté větve a budky pro komby. Největší problém byl – jak vyřešit krmení komb? Zatímco aktuální obyvatelé damani jsou téměř výlučně listožraví, komby…
V Plzni jsou kuskusové dlouholetými chovanci. Návštěvníci je mohou vidět v noční expozici , která je trochu ukryta za občerstvením „Zobání U zoborožce“, kde jsou chováni spolu s klokánky králíkovitými. Oba tyto druhy úspěšně množíme. Poslední mládě kuskuse novoguinejského je samička z loňského roku.Nyní chováme čtyři zvířata – tři samice a jednoho samce. Právě u samce jsme si při korektuře drápu všimli zčernalého předního řezáku. Veterinář rozhodl o vytrhnutí, aby případný zánět neohrozil zdraví zvířete. Celý zákrok probíhal v kompletní anestezii. Před vytržením zubu bylo provedeno rentgenové vyšetření. Následný zákrok trval bezmála hodinu, jelikož rána…
Hrabáče kapské chováme od loňského roku. Aktuálně máme dvě samice – matku s dcerou. Mladší z nich Sabi jsou 3 roky, její matce Curly je 18 let. Curly před pár měsíci začaly trápit problémy se zuby. Byť jsou hrabáči kontaktní zvířata, vyšetření zubů se musí provádět v anestezii. Při uspání bylo zjištěno, že jí jeden zub zcela chybí a v čelisti je zánět. Měsíc po tomto zákroku jsme podávali léky a nyní je zánět pryč a zub dorůstá. Při prohlídce se odebrala krev a udělalo se sonografické vyšetření. Sonografické vyšetření ukázalo také zánětlivé změny na děloze. Na zánět byla aplikována antibiotika a určitě bude muset proběhnout další kontrola. Hrabáči se…
Komby senegalské jsou v Plzni chovány již řadu let. Spolu s kombou Garnettovou představují zástupce poloopic pevninské Afriky. Živí se pestrou škálou potravy od ovoce přes hmyz až po květy či jiné bezobratlé. Do konce loňského roku byly komby senegalské chovány v expozici africké noci, kde uvolnily místo vzácným damanům pralesním. Nyní jsou v chovatelském zázemí a je v plánu je umístit do expozice k damanům stromovým na žirafím pavilonu. Tento malý druh komby se v naší zahradě od roku 2018 pravidelně množí. Od roku 2018 se nám narodilo pět mláďat. Kromě prvního (ze tří porodů) se jednalo o dvojčata. Jelikož jsou mláďata v určitém věku vyháněna…
Naše zahrada chová aktuálně 4 taxony (maki Goodmanův, maki Ganzhornův, maki trpasličí a maki tlustoocasý) čeledi makiovitých. Tyto malé, noční poloopice jsou výlučně endemité Madagaskaru. U nás je můžete pozorovat ve stejnojmenném pavilonu v jeho noční části. Živí se plody ale také hmyzem. Jelikož plzeňská zoo vede pro tyto druhy plemennou knihu, musela na začátku tohoto roku přijmout 11 zvířat druhu maki Goodmanův. Tato zvířata pochází z univerzity v Hannoveru, kde rušili jejich stávající chov. Příchov velkého počtu nových zvířat nám umožnil sestavit nové chovné páry zahrnující i naše zvířata.Protože je u maki značná sezónnost (v našich podmínkách je reprodukční…
Již od roku 1999 chová naše zahrada zajímavého jihoamerického, morčeti příbuzného, hlodavce s názvem moko skalní. Tento chov je od samého začátku velmi úspěšný a po více než 20 let zásobuje Evropu svými odchovy. V minulosti byla moka vystavována v expoziční části zoo, nyní jsou bohužel chována jen v chovatelském zázemí. Zde se stále úspěšně množí. Aktuálně máme dvě chovné skupiny, celkem o deseti zvířatech, a mláďata. Moka se v přírodě živí zejména listím stromů a pupeny, výjimečně plody. V zoo se snažíme jim jídelníček co možná nejvíce připodobnit tomu přirozenému. Proto dostávaní celé větve s listím – tzv okus, a to až na pár zimních…
Dne 31. května 2020 porodila na chovatelském zázemí kočka palawanská (Prionailurus bengalensis heaneyi) dvě koťata. Tyto kočky chováme v párech, avšak v době blížícího se porodu je rozdělujeme kvůli agresi kocourů vůči koťatům.Palawanské kočky jsou v Plzni chovány od roku 2014, kdy přišla první zvířata. Prvního porodu jsme se dočkali v roce 2018, prvního úspěšného odchovu pak v únoru 2019. Aktuálně chováme v zoo 8 zvířat, z toho – 2 chovné páry, jeden sourozenecký pár (náš odchov z roku 2019) a nejmladší květnové přírůstky. Při kontrole na začátku srpna jsme zjistili, že jde o samce a samici. Tato koťata pro nás mají velkou cenu, neboť jsou…
Damany stromové (Dendrohyrax arboreus) chovala naše zahrada naposledy v roce 2015. Po pětileté pauze byl chov obnoven dovozem zvířat z ostravské zoologické zahrady. Dne 4. srpna 2020 dorazili dva samci tohoto druhu. Jedná se o plánovanou spolupráci se Zoo Ostrava navazující na dovoz damanů pralesních (Dendrohyrax dorsalis). Ti přišli do Plzně v lednu letošního roku a jedná se o chovný pár, který můžete vidět v pavilonu afrických savců. Damani stromoví vystřídali ovíječe filipínské v průchozí části mezi pavilonem žiraf a nosorožců. Nově příchozí druh damanů rozšířil kolenci těchto malých příbuzných slonů na aktuální 4 chované druhy. Zbývajícími jsou…
Po dvou letech se v naší zoologické a botanické zahradě radujeme z mláděte guerézy angolské (Colobus angolensis palliatus). Malý samec přišel na svět 31. července 2019 a jedná se již o sedmnácté mládě narozené v Plzni za více než dvacetiletou éru chovu těchto elegantních afrických opic. Zatímco matka mláděte – osmiletá Gypsy – je plzeňskou rodačkou, devítiletý otec Vuk pochází z královédvorského safariparku. Samec je k mláděti velmi tolerantní a bedlivě jej střeží. Po předchozích neúspěších se Gypsy ukázala být vzornou a starostlivou matkou a odchov probíhá zcela přirozeně bez větších komplikací. U podčeledi hulmanovitých opic (guerézy,…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.