Jak jsme si přivezli jaky

Od loňského srpna, kdy odešel samec pižmoně do Kodaně, byl výběh pod kopcem k tygrům prázdný. Po zvážení všech možností jsme se nakonec rozhodli po delší přestávce obnovit chov jaků domácích.

Jak domácí je domestikovaná forma jaka divokého, který se od starověku chová v hornatých oblastech Asie. Je využíván k nošení nákladu i jako zdroj masa, mléka a vlny. Je velmi odolný a dokáže přežít i v extrémních podmínkách.

Na začátku letošního roku jsme se domluvili s kolegy v německém Cottbusu a Brně, že si od nich odvezeme jejich zvířata. Bohužel byl transport odložen kvůli korona-krizi.

Po otevření hranic jsme ihned plánování transportu obnovili. První zvíře jsme přivezli 23. června. Šlo o roční samici z Tierparku Cottbus. Vzhledem k velikosti zvířete souvisejícím s jejím věkem nebyl problém zvíře naložit a po čtyřech hodinách jízdy bezpečně vyložit v Plzni. Mladá samice má velmi zajímavou ,,pincgavskou´´barvu srsti. Jde o bílé pruhy na hřbetě a břiše na jinak černohnědém zvířeti.

Druhý den jsme jeli pro dvě samice do Brna. Vzhledem k tomu, že šlo o dospělá zvířata, musela být na naložení použita sedativa. Brněnský veterinář nejprve ,,přispal´´ tříletou samici, odebral jí krev a potom jí několik ošetřovatelů odvedlo do přívěsu, kde byla pomocí protilátky probuzena. Ten samý postup následoval i u dvouleté samice. Transport proběhl bez problémů a odpoledne jsme je vyložili. První noc strávily v boxu odděleně, ale hned druhý den jsme je spojili se samicí z Cottbusu.

-mp-

Provoz e-shopu je i v době uzavření zoo nepřerušen. Navštivte nás na eshop.zooplzen.cz.… číst dále
Zoo Plzeň uzavřena od 9. 10. 2020. Zoo Plzeň closed from 9th October. Uzavření je plánováno… číst dále
Váš finanční dar podpoří záchranné projekty Zoo a BZ. Pomůžete nám chránit naši pestrou… číst dále
Zajímavosti ze světa zvířat očima zoologů a ošetřovatelů najdete v sekcích webu Zápasník… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:170 Kč
děti, studenti, senioři:      120
rodiny (2+2):                      550

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:280 Kč
děti a studenti:190 Kč
rodiny (2+2):                      890 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor