březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Ve středu 27. listopadu jsme museli uspat samce divokého osla kianga východního. Důvodem bylo kulhání na levou zadní nohu, které se objevilo v pondělí a i po nasazení léků proti zánětu a bolesti se nelepšilo. Vzhledem k tomu, že na noze nebylo znát žádné viditelné zranění ani otok, bylo téměř jisté, že jde o absces v kopytu.Náš předpoklad se nám potvrdil ihned po uspání zvířete. Noha byla v místě na dotyk horká a těsně nad kopytem prosakoval hnis. Kovář, kterého při těchto případech vždy zveme na zákrok, během chvilky našel zánětlivé ložisko v horní části chodidla, které otevřel. Ránu několikrát vypláchl roztokem peroxidu vodíku, aplikoval višněvského…
V úterý 12.listopadu jsme na statek naší zoo přivezli nového obyvatele. Je jím mladý samec přeštického prasete. Kance jsme dovezli ze zemědělského družstva v Mladoticích, kde se specializují na chov tohoto plemene.Chov přeštického prasete je již dlouhá léta velkou chloubou našeho statku. V posledních letech jsme se rozhodli celou kolekci domácích plemen změnit právě na ta česká. K vidění jsou tak všechna česká plemena králíků, ovcí a koz, několik zástupců českých holubů, obě vyšlechtěná plemena slepic v několika barevných rázech, české plemeno hus a nutrií a samozřejmostí jsou české červinky jako zástupce českého skotu a českomoravský belgický kůň.Kanec…
Ve středu 6.listopadu krátce před pátou hodinou odpoledne dorazil do Zoo Plzeň vzácný náklad. Šest jelenů wapiti kalifornských. Tři samci a tři samice nám deponoval Tierpark Berlín, který se rozhodl ukončit chov tohoto poddruhu wapiti. Transport jsme svěřili zkušeným kolegům ze Zoo Dvůr Králové.Tento druh chová naše zoo od prosince roku 2002, kdy jsme si přivezli prvního samce a dvě samice z Tierparku Cottbus. Toto trio odchovalo během svého života devět mláďat. Výběh wapiti se nachází v severní části nad v roce 2008 vzniklou severoamerickou expozicí Sonorská poušť.Wapiti kalifornský je poddruh, který byl v minulosti v přírodě téměř vyhuben z důvodu…
Na pátek 18. října jsme si pozvali kováře, aby provedl korekci kopyt u samce divokého osla kianga východního Miguela.Tento vzácný druh kopytníka pochází z Asie, kde obývá oblast tibetské náhorní plošiny a v přírodě je jeho populace silně ohrožena lidskou činností stejně jako u všech druhů divokých oslů. Je adaptovaný na život v extrémních teplotních podmínkách ve vysoké nadmořské výšce.Náš pár pochází z Tierparku Berlín, odkud k nám přišel v roce 2000. Samci je letos dvacet jedna let, samice Vivien je ještě o rok starší. Jejich výběh leží za výběhem zubrů evropských, ale již několik let žijí odděleně z důvodu agresivního chování samce vůči…
Podzim je tradičně doba kdy koordinátoři chovů doporučují přesuny zvířat. Odchod do jiné zoologické zahrady čeká i našeho mladého samce vlka hřívnatého. Zatím ještě nevíme přesné místo určení, ale vlk už dospěl, a proto ho bylo třeba oddělit od rodičovského páru. Vlci hřívnatí na rozdíl od vlků evropských nežijí ve smečkách, ale pouze v párech. Mladá zvířata se musejí po prvním roce života osamostatnit a najít si svého životního partnera.Vlka jsme v dopoledních hodinách uspali, prohlédli, zvážili a odebrali vzorky krve. Mladý vlk je zdravý, krásně dorostlý a váží 30 kilogramů. Vzorek krve jsme odebrali pro EAZA Biobank, novou organizaci v rámci Evropské…
Novým přírůstkem nás v sobotu 12. října potěšil chovný pár pak nížinných, který je k vidění v amazonském pavilonu. Paka svým vzhledem připomíná veliké morče, její domovinou je rozsáhlý areál sahající od Mexika přes Brazílii až k Uruguai. Paky jsou monogamní, žijí v malých skupinách, které se skládají z rodičovského páru a posledních mláďat. Rozmnožování probíhá během celého roku, samice jsou březí v průměru sto dní, po osmi týdnech jsou mláďata samostatná a v osmi měsících už pohlavně dospělá. Paky jsou noční zvířata, která se mnou dožít více než deseti let.Narozené mládě je v pořadí druhým mládětem, které se v pavilonu narodilo. Patnáctého…
Kuandu je jedno z nejzvláštnějších zvířat chovaných v Zoo Plzeň, svým vzhledem nepřipomíná žádné jiné zvíře, řadí se ke stromovým dikobrazům, takže jeho tělo je pokryté bodlinami, pohodlný pohyb a stabilitu při pohybu ve větvích stromů mu zajišťuje chápavý ocas, jehož konec a spodní část nejsou pokryté bodlinami. Druhým a posledním místem, které je bodlin prosté, je veliký a měkký nos, typický poznávací znak kuandu.Poslední mládě se v Plzni narodilo v květnu 2019, mladá samička se šestnáctého října vydala na cestu do anglického Longleatu. Její odchod urychlil blížící se brexit, který podstatně ztíží pohyb zvířat mezi zeměmi Unie a Velkou Británií. Mladá…
Včera odjela samice africké antilopy nyaly nížinné do Zoo Drážďany. Mladá samice se narodila více než před rokem a tak byla ve věku, kdy mohla opustit svoje stádo. Nyaly u nás úspěšně chováme již od roku 2008. Není bez zajímavosti, že úplně první nyala (samec Mex) přijela právě z Drážďan. První mládě se narodilo v roce 2011. V letošním roce se narodila již čtyři mláďata. Dva samci a dvě samice.Nyaly nížinné žijí v přírodě v křovinatých částech savany a tak jejich potravou jsou hlavně výhonky a listy různých druhů dřevin a bylin. U nás je jejich hlavní součástí potravy vojtěška, která stejně jako jejich přirozená potrava má vysoký…
Během září se v pavilonu nosorožců narodily tři samičky vzácného druhu jelena, sambara ostrovního, známého též jako jelen timorský. Po narození je čekala kontrola veterinářem a nezbytná aplikace vitamínů kvůli posílení imunity a samozřejmě označení čipem. Tento druh žije na několika ostrovech jihovýchodní Asie. Jeho populace se vlivem činnosti člověka neustále snižuje. V Evropě jej v současné době chová pouze pět zoo s počtem kolem třiceti zvířat. Naše stádo čítá v tuto chvíli jedenáct zvířat, takže je z celé evropské populace nejpočetnější. Jeleny timorské chováme již od roku 2001 dovozem dvou samců a dvou samic z Tierparku Berlín. V minulosti…
Již jen několik dní stráví mladá samice nosorožce indického Růženka (Shakti) ve své rodné Zoo. Příští týden ji čeká jedna z největších událostí jejího života. Opustí místo svého narození a svou matku a poputuje do švýcarské Basileje. Ve svých dvou a půl letech je již zcela připravena odejít. V jejím novém domově na ni čeká stejně starý samec Orys a jeden z nejlepších pavilonů pro nosorožce indické v Evropě.Samice se narodila v roce 2017 jako druhé mládě nosorožce indického narozené v Zoo Plzeň. Její matkou je Manjula (11) pocházející z Tierparku Berlín a otcem Baabuu, který se narodil právě v Basileji a v listopadu mu bude…
Vzhledem k tomu, že naše stádo antilop jeleních se stále rozšiřuje, rozhodli jsme se odeslat loňská mláďata, samce a samici do jiné Zoo. Zájem o ně projevil ukrajinský Feldman Ecopark. Transport je naplánovaný na konec září. Z důvodu veterinárních podmínek pro transport bylo nutné odebrat vzorky krve, trusu, provést vakcinaci a ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům. Rozhodli jsme se kvůli tomu zvířata uspat. Oddělili jsme je od stáda každého zvlášť do vnitřního boxu a veterinář je pomocí šipky z foukačky uspal. To trvalo několik minut a antilopy bez problémů usnuly.Poté následovala v rychlém sledu zaběhlá rutina. Kontrola životních funkcí, uložení…
Čtvrtek 22. srpna se stal významným dnem pro samičku kudu velkého. Mia, jak jí pojmenovali ošetřovatelé na den přesně měsíc od svého narození, poprvé opustila se svou matkou stáj a strávila celý den na výběhu. Stádo kudu velkých obývá výběh společně s buvolci běločelými a žirafami Rothschildovými. Ti tentokrát zůstali ve vnitřních boxech, aby měla malá kudu dost času a klidu seznámit se nejenom s velkým prostorem výběhu, ale také s návštěvníky.Ze stáje nejprve vyšlo ven celé stádo vedené samcem Mimbou a po něm všechny samice. Mia chvilku váhala, ale nakonec vyběhla na výběh. Stejně jako každé mládě měla velkou radost z prostoru, který může využít pro nejpřirozenější…
Nic nepotěší chovatele zvířat více, než narození mláděte. Pokud pak toto mládě odjede do nového domova, tak o něm většinou nemáme dlouhá léta žádné zprávy. Pokud však zůstaneme s novým majitelem v kontaktu a on nás informuje o životě zvířete, je to vždy velmi potěšující a hlavně nám to dává jistotu, že naše práce dává smysl.V roce 2017 na statku Lüftnerka narodil hřebeček klisně českomoravského belgika. Baron, jak jsme ho pojmenovali, se stal velmi oblíbeným zvířetem jak u návštěvníků, tak u ošetřovatelů. Je vždy velmi zajímavé sledovat vývoj a růst mláděte a postupné utváření jeho povahy. U Barona bylo téměř od začátku jisté, že bude mít…
Ve čtvrtek v ranních hodinách dorazil z Plzně do Kodaně po téměř čtyřiadvacetihodinové cestě samec pižmoně Loki. Podle řidiče byla cesta bez problémů a zvíře dorazilo v pořádku. Velmi nás také potěšily první fotky pižmoně z jeho nového domova a email od tamní zooložky.Každý transport zvířete je rizikový a to platí dvojnásob pro kopytníka. Vždy hrozí, že se zvíře může zranit nebo podlehnout stresu či přehřátí. Pokud proto takový transport plánujeme, vždy si v případě, že zvíře netransportujeme sami nebo si pro něj nepřijede Zoo, do které má zvíře jít, velmi vybíráme přepravní společnost a nejraději spolupracujeme s lidmi, s kterými již máme…
Samička africké antilopy kudu velkého se před dvěma týdny narodila ve stáji afrického pavilonu kopytníků. Matkou je Mona narozená v německém Osnabrücku, pro kterou je to druhé mládě a otcem je mladý samec Mimba z polských Katowic, u něhož je to premiéra.Kudu velké chováme od roku 2008, kdy jsme dovezli tři samice ze slovenských Bojnic. Tři roky na to se k nim přidal samec z německého Krefeldu. První mládě jsme odchovali v roce 2012. Od té doby jsme měli mláďata každý rok až do úhynu samce v roce 2016.V témže roce jsme dovezli ročního Mimbu z Katowic, ale potřeboval u nás dospět, aby po něm mohla být mláďata.V současné době naše stádo tvoří tři…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.