březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Poslední pižmoň opustil Zoo PlzeňSamec pižmoně severního Loki dnes ráno opustil Zoo Plzeň. Na doporučení koordinátora EEP jej odvezla holandská transportní společnost EKIPA do dánského Copenhagenu, kde se připojí ke dvěma dospělým samicím.Samec Loki, kterého jsme dovezli v roce 2017 ze švýcarského Bernu, byl posledním pižmoněm v Zoo Plzeň a předposledním v českých zoologických zahradách. Posledního pižmoně v Čechách můžete tak vidět v Chomutově. Odchodem tohoto samce byl ukončen chov tohoto druhu v Plzni.Pižmoni byli součástí kolekce zvířat v Zoo Plzeň od roku 1998, kdy jsme dovezli prvního samce z Liberce. Celkově u nás byli chováni čtyři samci…
Jedním z nejpočetnějších kopytníků chovaným v Zoo Plzeň je antilopa jelení. Tento druh pochází z Indie a Pákistánu, kde v menších stádech žije v oblastech s vysokou trávou. Do Zoo Plzeň se poprvé dovezli na konci sedmdesátých let. Od osmdesátých let je s malou přestávkou úspěšně množíme. Jde o nejúspěšnější antilopu chovanou v naší Zoo. V současné době obývají společný výběh s nosorožci indickými, kde se střídají se sambary timorskými.Nově založené stádo v roce 2006 bylo složeno ze dvou samic dovezených ze Zoo Bratislava a našeho samce. Postupně se stádo rozrostlo o odchovaná mláďata a nepříbuzné samice dovezené ze…
Mangusty žíhané jsou naší nejplodnější skupinou zvířat, celá rodina čítá několik desítek zvířat a nová mláďata přibývají v průběhu celého roku. Je proto velmi nesnadné jednotlivé mangusty chytat, čipovat a vakcinovat, z tohoto důvodu dvakrát do roka odchytneme všechny mangusty žíhané, provedeme kontrolu čipů, nenačipovaná zvířata označíme čipem, určíme pohlaví a mangusty navakcinujeme.Letošní velká kontrola proběhla 19.7.2019 dopoledne, všechny mangusty byly naočkované proti vzteklině a dalším chorobám v celkovém součtu to bylo třicet jedna zvířat, přírůstek oproti poslední kontrole činil deset mláďat, přibyli dva samci a osm samic. Tři zvířata byla ze skupiny…
Od loňského roku, kdy uhynula třináctiletá samice Lucie z důvodu nádoru na močovém měchýři, jsme chovali pouze čtyřletého samce Bonifáce. Vzhledem k tomu, že vydra říční, je v evropském záchranném programu EEP, tak jsme požádali koordinátorku o přidělení nové samice. To jsme dostali letos na jaře.Samice Jana byla nalezena v loňském roce ve volné přírodě v Německu a byla dopravena do Záchranného centra pro vydry v německém Hankensbüttel. Tato soukromá stanice se specializuje právě na záchranu a chov vyder a ostatních malých evropských šelem. Snaží se v přírodních expozicích návštěvníkům přiblížit právě evropské šelmy a jejich přirozené…
Sedmnáctiletá klisna zebry Chapmanovy Zaira začala před několika dny kulhat na zadní nohu. Všiml si toho ošetřovatel po příchodu do práce, kdy na nohu téměř nedostupovala. Zairu oddělil od stáda na předvýběh. Za hodinu se situace úplně změnila. Zaira na předvýběhu běhala normálně, na nohu dostupovala a snažila se dostat zpět do stáda. Pustili jsme jí a ona velmi rychle vyběhla na výběh bez známek kulhání. Druhý den se situace opakovala.Vzhledem k tomu, že již máme mnoho zkušeností s kulháním u zeber, kdy téměř vždy šlo o absces v kopytu způsobený našlápnutím kamínku, nechtěli jsme nic podcenit. Absces v kopytu je nebezpečný tím, že může přerůst v zánět…
V červnu se u našeho mladého lvího samce Dabira objevila velmi zvláštní komplikace. Levý spodní špičák, který nahrazoval mléčný zub, začal vyrůstat z čelisti na první pohled vychýleně z řady zubů. Postupující růst špičáku bylo možné zřetelně pozorovat. Pokud by zub vyrostl křivě, byla by to nejen estetická komplikace, špičáky velkých koček dorůstají značné velikosti a křivě rostlý zub by mohl v dospělosti způsobovat problémy.K našemu překvapení špičák nečekaně zmizel. Po dohodě s naším veterinárním lékařem jsme přizvali ke konzultaci specialistu zubaře MVDr. Václava Benedikta. Mladého lva jsme 10. července uspali a zkontrolovali stav všech zubů. Ztracený…
V tomto týdnu museli naši veterináři samici africké antilopy nyaly nížinné vytrhnout několik zubů. Mladé nyale se udělal během minulého týdne na tváři absces. Zvíře jsme uspali a provedli RTG vyšetření, při kterém byl zjištěn problém s jednou z dolních stoliček. Pamira dostala léky na bolest a antibiotika. Na následující týden byla naplánována operace, při které se jí problematický zub odstraní.Nakonec při kontrole v úplné anestezii musely být odstraněny hned čtyři zuby, které, jak naši veterináři zjistili, byly již uvolněné. Naštěstí šlo o mléčné zuby, takže Pamiře brzy narostou nové. Odpoledne se již mohla vrátit zpět ke stádu.
Nejočekávanějším přírůstkem na statku v naší zoo se stal býček české červinky narozený na začátku června. Jde již o druhé mládě tohoto vzácného českého plemene narozeného u nás. V roce 2016 jsme si dovezli jalovici ze Zemědělského družstva Kružberk, té se v loňském roce narodila jalovice a letos býček.V současné době tak chováme tři zvířata, která obývají výběh spolu s kobylou českomoravského belgického koně v centrální části statku. Česká červinka je původní plemeno skotu, které v minulosti téměř zaniklo.
Vážení návštěvníci stránek Zoo Plzeň. Pomocí těchto krátkých příspěvků bychom Vás rádi seznámili s aktuálním dění v naší zoo. Naše příspěvky budou popisovat každodenní práci ošetřovatelů a zoologů. Seznámíte se s činnostmi, které jsou pro nás běžné i výjimečné.
V rámci Zápisníku představíme i upravenou verzi článků z historie zoo psaných pro časopis Vítaný host
Samotáři plzeňské zooProtože cílem zoologických zahrad je chránit ohrožené druhy, udržet a zvýšit jejich stavy, většinou při zahájení chovu nového druhu přijíždí „reprodukce schopná jednotka“, tedy minimálně potenciálně chovný pár či skupina. Někdy samozřejmě bývají získáni postupně i s časovým odstupem z různých jiných zoo. Samotné zvíře v zoo většinou dlouhodobě nepobývá, pokud k tomu není nějaký významný důvod, například záložní chov, dožívání, dospívání atp. Někdy se však, zejména v dřívějších dobách stalo, že dorazil pouze jeden jediný exemplář a další už se nepodařilo získat. Zejména k těmto dobám minulým a tehdejším zoologům je třeba nahlížet…
Velká „poprvé“ v historii Zoo PlzeňV roce 2021 slaví plzeňská zoologická zahrada své 95. narozeniny. Posledních 25 let prožila v bouřlivém rozvoji, ale prvních 70 roků trvání šlo leccos pouze složitě a pomalu. Možná by si neškodilo připomenout, jaké události, kdy a proč se uskutečnily za tu dlouhou dobu zcela poprvé. Za mnohočetné použití slov první a poprvé se omlouváme, ale jinak to v tomto případě nejde.První návštěvníci si mohli doudleveckou spolkovou zoo prohlédnout koncem roku 1926. Prvními zvířaty byly sovy, káňata, lišky a šakal obecný z Etiopie. Prvním provozovatelem zoo byl až do roku 1953 akvaristický spolek Iris. V čele zahrady stál jako…
Podobné tematické články vycházejí pravidelně ve čtvrtletníku Vítaný host a různými náhledy představují historii plzeňské zoo.
Bílá místa a zvířecí kuriozity v historii plzeňské zooZoologická zahrada je v Plzni už 95 let. Za ta léta zažila několik společenských zřízení, velké stěhování i několik různých statutů. Samostatnou městskou organizací je teprve od roku 1981, navíc v unikátním spojení s botanickou zahradou. Měla již třináct osob ve svém čele. Nelze se divit, že má i svá Akta X, zvířata a události nezmapované a ne zcela zdokumentované, zejména z hluboké a střednědobé historie.Jediným zdrojem informací o nejstarší činnosti zoo a zvířatech v ní chovaných, byl dlouhé roky sborníček „Povídky ze života zvířat“, sepsaný v roce 1936 k 10.…
Savčí matadoři plzeňské zooVelké množství milovníků zoologických zahrad zná dobře některé jejich konkrétní zvířecí obyvatele. Dnešní doba technologických a informačních možností, cedulí, internetu, publikací, dovoluje přiblížit kurikula vitae zvířat lidem na dosah. Pro zájemce jsme v podmínkách plzeňské zoo v terénu připravili tzv. zoo- pasy, podobné lidským průkazům, ze kterých vyčtou všechna potřebná a zajímavá data. Díky znalostem a péči se mnoho zvířat dožije vysokého věku, překoná obvyklý věk z volné přírody a průběžně jsou nastolovány rekordy v dlouhověkosti.Někteří takoví matadoři, kteří žili v Plzni 20-40 let a byli tak více populární,…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.