březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Po otevření madagaskarského pavilonu v roce 2007 začala plzeňská zoo, jako jediná v ČR, chovat dva druhy endemických madagaskarských galidií. Tento druh v roce 2009. Jde o šelmičky dříve řazené do čeledi promykovitých. Dnešní pojetí chápe všech 8 madagaskarských druhů, včetně fosy, jako jedinou čeleď (nově vyčleněnou) – Eupleridae, „šelmy madagaskarské“, která se vyvinula ze společného předka. Tato galidie obvykle dosahuje hmotnosti 700-900 g. Obývají vlhký les, jsou aktivní ve dne a jsou velmi hravé. Loví malé savce, bezobratlé, ryby, plazy a vajíčka, občas nepohrdnou ani ovocem. Žijí ve skupinách tvořených dospělým párem a odrostlými mláďaty. Mívají pouze jediné…
Jediní dva čeští gepardi súdánští se až 15. srpna 2013 přiřadili ke všem pojmenovaným lvům, tygrům a irbisům v plzeňské zoo. Získali zajímavá a symbolická jména Khalid a Rayan. Khalid znamená nesmrtelný muž a Rayan dveře do ráje. V Plzni jsou chováni od roku 2010, narodili se ve francouzské zoo La Palmyre. Přitom touhu chovat gepardy, měli naši chovatelé už za šimpanzů Tondy a Fredyho před 30-40 lety. V plzeňské zoo mají nyní výhled na zebry, antilopy vodušky i sousední prasata savanová. V zoologických zahradách už dávno víme, že pro svou pohodu potřebují rozsáhlé otevřené travnaté výběhy. V některých zahradách dokonce mohou předvádět svoji…
V roce 2011 byli přivezeni dva samečkové gibona bělolícího z Holandska. Sedmiletý Xian, rodák z Hannoveru, přijel ze Zoo Apenheul (specializovaná opičí zoo) a devítiletý Young Lu ze Safariparku Beekse Bergen, kde se i narodil. Ten v Plzni zůstal a později dostal partnerku jménem Sikiang (Siki). První mládě se jim narodilo 29.9. 2015, Obdrželo jméno Luki, které navazuje na jména obou rodičů.V letech 1999-2011 byl v Plzni chován nejznámější druh – gibon běloruký neboli lar. Páru Ríša a Kulička se zde postupně narodila 4 mláďata (2000, 2002, 04, 06). První z nich, Adam, obývá pavilon Indonéská džungle v zoo Praha. Ostrov gibonů byl nejprve určen pro…
Jedinci středočínského poddruhu gorala tmavého byli získáni z Tierparku Berlín v roce 2001, kde jsou chováni potomci odchytových zvířat narozeni v Zoo San Diego (USA). Je chován pouze v 11 zoo v Evropě. Po určitou dobu obývali voliéru společně se supy, od roku 2006 mají výběh na spojnici amerických a asijských expozic. Několikrát se v Plzni rozmnožili.
Plzeňskou zoo zdobí od roku 1998 krásné africké opice guerézy angolské. Chov guerézy angolské začíná v ČR 26. 10. 1988 nákupem prvního páru narozeného v Africe pro Zoo Dvůr Králové. Tuzemský chov se později vyvíjel co do počtu mláďat ve Dvoře Králové a Plzni poměrně úspěšně, převažovali však samečkové. Jihlavské zoo od chovu ustoupila. Z těchto důvodů byla v plzeňské zoologické zahradě na několik let sestavena kromě chovné tlupy i čtyřčlenná pánská skupina z nezadaných samců v poutavé expozici afrických bažin spolu s antilopami a ptáky. Prvogenerační pár Zun a Timi vystřídala posléze druhá generace Tim a Viky. Jejich první syn byl pokřtěn…
Po roce 1999 se začala plzeňská zoo specializovat rovněž na chov různých druhů měkkozobých - holubů a hrdliček, zejména ohrožených ostrovních endemitů. Holub nikobarský je poměrně velký a těžký holub, který žije skrytě na drobných ostrůvcích Indonésie. Živí se semeny, plody a pupeny. Patří mezi velmi hezké holuby. V Evropě jej chová kolem 80 zoo.
Obýval ve dvou populacích Mauritius. Jeden z nejvzácnějších ptáků světa, zachraňovaný díky mezinárodní spolupráci. Do přírody, kde jsou mu postupně zlepšovány podmínky, se vrací i mláďata vychovaná v zajetí. Nejnižší stavy v přírodě činily v roce 1984 pouhých 20 jedinců, o jedenáct let později již přes 150. Známý je i díky knize G. Durrella (Růžoví holubi a zlatí netopýři). Aktuálně jej chová kolem 10 evropských zoo (2017).
Tento jihoafrický jediný zástupce svého řádu přibyl do Plzně poprvé v roce 2019. Expozice pro hrabáče byla vytvořena již v roce 2001 v pavilonu Tajemný svět africké noci.
Hrošík liberijský je v Plzni chován od roku 2010. Pavilon stojí na rozhraní expozice afrického pralesa a savany a spolu s hrošíky zde žijí gepardi, vlhy a pelikáni. Venkovní expozice umožňuje hrošíkům pastvu na trávníku a přeplavání jezírka na ostrov opic gueréz angolských. Postupně zde byli chováni samci Quido a Rambo, samice Pompe; později spolu s ní chovný pár Leipi a Monica. S tou žil chvíli i dospívající syn C.P. Jejich první opravdu plzeňské mládě je Adélka *22.11. 2014.
Plzeňská zoo chová 4 formy madagaskarských hroznýšů. Dvě naleznete v expozici madagaskarského pavilonu. Hroznýši psohlavému se také říká sanzinie. Na fotografiích je jeho západní poddruh "volontany", který chovají v Evropě zejména české a slovenské zoo (celkem 5). Plzeňská zoo chová i hroznýšovité hady Ameriky - hroznýšovce duhové (Svět v podzemí) a psohlavce (Akva Tera).
Nejčastěji chovaný druh chameleona v zoo. Naleznete jej v našem sukulentním skleníku. Zoo Plzeň chová i madagaskarské chameleony v expozici Akva Tera. Barvoměna má význam v komunikaci mezi jednotlivci, vyjádření nálady a pocitů, reaguje i na okolní teplotu a vlhkost. V plzeňské zoo se poprvé tento druh objevil v roce 1992 a rozmnožil roku 2002, poté opakovaně. V zoo je častým chovancem, ke spatření je ve více než 150 evropských zoologických zahradách
V expozici Talarak v Tropickém pavilonu Z zastupuje tento zajímavý pták vedle holubů, zoborožců či pěvců avifaunu Filipín. Zoo Plzeň již dlouho dobu spolupracuje na monitoringu chřástala polního nejen v Západních Čechách.
Dovozem devíti ibisů v roce 2018 do rekonstruované voliéry začal poprvé chov těchto vzácných ptáků v plzeňské zoo. Žijí zde spolu s dalšími druhy ptáků Maroka a palearktu.
První irbisové neboli sněžní levharti dorazili do Plzně z Tierparku v Berlíně na sklonku listopadu roku 2004. Jmenují se Makan (nyní Jihlava) a Nanschan a narodili se v květnu 2004. Poté, co sněžná levhartice Jamila odchovala v roce 2008 své premiérové potomky Ásama (nyní Karlsruhe v SRN) a Asuku (nyní Liberec) , čekali pracovníci zoo, kdy přidá dalšího irbisíka. Krásné samičky se dočkali dne 3. září 2010, jménem Binal (Kazachstán). Dosud poslední, samička Chandra, se narodila 18. dubna 2015 a v roce 2017 odjela do nové expozice v Zoo Lipsko. Irbise spatří návštěvníci ve skalních voliérách z vyhlídky na terase u statku Lüftnerka. …
Velký comeback hlásí jaci domácí. Po zhruba dvacetitelé přestávce se v roce 2020 vrátil druh sudokopytníka, jehož předchozí plzeňský chov trval od 50. let do přelomu tisíciletí, začal tedy již v doudlevecké zoo a byl jedním z prvních klasických turů v Plzni. Jedna samice dorazila 23. června z německého Cottbusu, dvě další o den později ze Zoo Brno (tříletá a dvouletá). Brněnské samice jsou jednobarevné, tmavé, o dost menší německá kolegyně je černobílá. Historicky v Plzni žili jaci například v expozici u dnešního Kiboka, kde dokonce vznikla fotografie publikovaná v Kapesním atlase savců. Poté ve stáji v západní části zoo…
ŽÁDNÉ PLÁNOVANÉ AKCE.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.