Vyhánění zimy

Vyžeňme společně o poslední únorové neděli z Plzně zimu!
Konec února se blíží, přichází čas vyhnat o poslední neděli tohoto nejkratšího měsíce roku zimu z plzeňského dolíku. Všichni, kdo už se těší na jaro jsou srdečně očekáváni v maskách i bez nich 24. II. ve 14 hod. před 7. základní školou v sídlišti Vinice.
Odsud se maškarní průvod, určitě plný originálních a stylových masek, společně s přihlížejícími přesune na statek Lüftnerka. (Účastníci akce mají vstup do Zoologické a botanické zahrady města Plzně zdarma.) Zde budou připomenuty některé staré lidové zvyky spojené se zimou a předjařím. Především bude setnuta hlava línému (slaměnému) kohoutovi. To proto, „že za vinu se mu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě halí ve tmě“. Také se tady mezi sebou nemilosrdně utkají Zimomilci s Jaromilci. Ještě se nikdy nestalo, aby zvítězili ti první!
Další zastávka se uskuteční v časovém rozpětí mezi 15,15 až 15,45 hod.. u Kalikovského mlýna. Dětem cestu zpříjemní svezení na pivovarském voze taženém koňmi a vezoucím čaj pro zahřátí. Vůdčí postava průvodu Jaromil X., zde pronese svoji hlavní řeč a vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Ceny budou letos prémiové – jak se sluší na jubilejní desátý ročník! Zejména tu však vzplane a pro jistotu bude ještě utopen symbol zimy – Morana.
Velké veselí určitě vypukne kolem 16. hod. před radnicí poté, co bude zima spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy. Jaromil X. tak bude moci s čistým svědomím oznámit primátorovi města Plzně panu Martinu Baxovi, že zima byla z plzeňské kotliny definitivně vyhnána. Odpolední program vyvrcholí soutěžním pojídáním masopustních koblih Plzeňský koblížek o titul koblížkového krále a prince.
(Upozornění pro všechny, kteří se k vyhánění zimy připojí po trase průvodu: Časy jsou pouze orientační. Záleží na počtu účastníků a počasí.)
Vyhánění zimy z plzeňského dolíku je první letošní akcí v rámci celoročního víkendového a svátečního doprovodného programu v Zoologické a botanické zahradě města Plzně finančně podpořeného Plzeňským krajem.

Tradiční velký den pro ochranu přírodyčíst dále
Dětský den v cestovatelském duchu připravujeme na sobotu 25.5.číst dále
Lesní výběh medvědů hnědých byl otevřen v roce 1998. Na rozloze necelý 1 ha v prvních letech…číst dále
Na statku Lüftnerka bylo otevřeno nové dětské hřištěNa půdě horní budovy z roku 1829 vzniklo zbrusu…číst dále
Občerstvení Giftshop Webkamery Přírůstky Veřejná krmení Sponzoring a adopce
Otevírací doba

duben–říjen: 8.00–18.00
listopad–březen: 9.00–17.00

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:150 Kč
děti, studenti, senioři:      110
rodiny (2+2):                      490

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:240 Kč
děti a studenti:170 Kč
rodiny (2+2):770Kč

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Zoo
Akva-Tera