Vyšel IRIS 4 - 2019

Časopis IRIS mapuje dění v zoologické a botanické zahradě, ale jeho záběr je širší.
S koncem roku 2019 vyšlo čtvrté číslo časopisu IRIS, čtvrtletníku o Zoologické a botanické zahradě města Plzně, přírodě a ekologii. Fotografie na titulní straně představuje hlavní přírůstek I. čtvrtletí – v řadě směrů zajímavého hrabáče kapského. Ve „zpravodajské“ části časopisu se čtenář například dozví, že nejstarší zubr evropský v ČR žije v plzeňské zoo a Doupovské hory mají nového obyvatele – kočku divokou. Plakát patří, stejně jako jeden z článků v rubrice Akva tera, zajímavému africkému brouku zlatohlávkovi. Teraristicky je tentokráte laděná též rubrika Zoologické zahrady III. tisíciletí. Je věnována vzácné íránské horské zmiji a jejímu ochránci ze Zoologické a botanické zahrady města Plzně Janu Dohnalovi.
Okénko do historie je časové, je zaměřené na adventní čas a jeho připomínání na statku Lüftnerka od počátku tohoto století. Kouzlení s krajinou, tak by se také dal nazvat článek v rubrice Skvosty přírody věnované v posledním čísle roku 2019 Krušným horám.
Galerie představuje červenou krásku z Afriky – vlhu núbijskou, ale též vzhledem ke klimatickým změnám u nás stále hojnější její příbuznou vlhu pestrou.
Poslední stránky 4.čísla IRISu jsou víceméně cestopisné: První reportáž vede po hranicích Plzeňského kraje, ve druhé zve její autor Aleš Zíka čtenáře do Jordánska.
Rubrika po Uzávěrce je stručnou, ale přehlednou bilancí chovatelských úspěchů a problémů u vzácných lvů berberských
IRIS lze bezplatně získat na těchto místech:
V PLZNI: na ředitelství Zoo a BZ města Plzně Pod Vinicemi 9, ve specializované expozici Akva tera na Palackého tř 5, na radnici, v městském informačním centru na nám. Republiky, v podatelně Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve Studijní a vědecké knihovně PK a na obvodních úřadech Plzeň 1 až 4.
V KARLOVÝCH VARECH: na Krajském úřadu Karlovarského kraje, v Národním institutu dalšího vzdělávání v Západní 15, magistrátu města a ve Stanici mladých přírodovědců ve Staré Roli.
V CHEBU: v Domě dětí a mládeže Sova.
V okresních městech, ale i v některých dalších městech Plzeňského kraje v městských knihovnách, v Klatovech a Rokycanech též v městském informačním centru.

Čtvrtletník IRIS si můžete nechat doručovat též domů. Za jistotu, že se k vám to nejzajímavější z aktuálního dění v Zoologické a botanické zahradě města Plzně dostane včas a spolehlivě, zaplatíte pouhých 100 Kč za čtyři čísla.
Částku lze uhradit na účet číslo 282 564 313/0300 VS 200 303.

 

Provoz e-shopu je i v době uzavření zoo nepřerušen. Navštivte nás na eshop.zooplzen.cz.… číst dále
Zoo je uzavřena od 18.12. 2020 na základě vládního usnesení č. 1325 ze dne 14. prosince 2020… číst dále
Váš finanční dar podpoří záchranné projekty Zoo a BZ. Pomůžete nám chránit naši pestrou… číst dále
Zajímavosti ze světa zvířat očima zoologů a ošetřovatelů najdete v sekcích webu Zápisník… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:170 Kč
děti, studenti, senioři:      120
rodiny (2+2):                      550

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:280 Kč
děti a studenti:190 Kč
rodiny (2+2):                      890 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor