Vyhánění zimy 1.3.

V neděli 1. března dáme adie zimě!
Tradiční rozpustilé vyhánění zimy z plzeňské kotliny se uskuteční tuto neděli 1. března. Oproti minulým létům dostala letošní nemastná neslaná zima o týden navrch, ale po tomto datu už nemá žádnou šanci. Projevit se mohla v zimních měsících, ale nyní už na ni není opravdu nikdo zvědavý! Ukažme ji, jak jsme již v očekávání jara! Jste srdečně očekáváni v maskách i bez nich 1. III. ve 14 hod. před 7. základní školou v sídlišti Vinice.
Ze seřadiště se maškarní průvod, určitě plný originálních a stylových masek, přesune společně s přihlížejícími na statek Lüftnerka. (Účastníci akce mají vstup do Zoologické a botanické zahrady města Plzně zdarma.) Zde bude podle pohanského zvyku setnuta hlava línému slaměnému kohoutovi. To proto, „že za vinu se mu dává, že ač odpoledne je už o poznání déle vidět, rána se pořád ještě halí ve tmě“. Také se tady mezi sebou nemilosrdně utkají Zimomilci s Jaromilci. Nikdy se ještě nestalo, aby zvítězili ti první!
Další zastávka se uskuteční v časovém rozpětí mezi 15,15 až 15,45 hod.. na začátku Kilometrovky u Kalikovského mlýna. Dětem cestu zpříjemní svezení na pivovarském voze taženém koňmi. Všem ostatním zahrají do kroku lidoví muzikanti. Vůdčí postava průvodu Jaromil XI., zde pronese svoji hlavní řeč a vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Zejména tu však vzplane a pro jistotu bude ještě utopen symbol zimy – Morana. To vše za doprovodu Senior kapely Totem.
Velké veselí určitě vypukne kolem 16. hod. před radnicí poté, co bude zima pro jistotu spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy. Jaromil XI. tak bude moci s čistým svědomím oznámit primátorovi města Plzně panu Martinu Baxovi, že zima byla z plzeňské kotliny definitivně vyhnána. Odpolední program vyvrcholí soutěžním pojídáním masopustních koblih Plzeňský koblížek o titul Koblížkového krále a prince.
(Upozornění pro všechny, kteří se k vyhánění zimy připojí po trase průvodu: Časy jsou pouze orientační. Záleží na počtu účastníků a počasí.)
Vyhánění zimy z plzeňské kotliny je první letošní akcí v rámci celoročního víkendového a svátečního doprovodného programu v Zoologické a botanické zahradě města Plzně podpořeného Plzeňským krajem. V průběhu roku se uskuteční dalších ke 30 půldenních, celodenních a dvoudenních environmentálně, soutěžně, naučně a kulturně zaměřených aktivit.

Prvním přírůstkem roku 2020 je v plzeňské zoo mládě šimpanze učenlivého. Malá samice přišla na svět…číst dále
Podruhé v historii máme mládě gibona bělolícího. Přijďte se na něj na podzim podívat! Druhé mládě…číst dále
Od 1.11. platí zimní režim, zejména se promítne do otevírací doby zoo. Pokladny budou vpouštět návštěvníky…číst dále
Na Palackého třídě číslo 5 na Vás čekají od roku 1962 zástupci bezobratlých a studenokrevných obratlovců…číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:100 Kč
děti, studenti, senioři:      70
rodiny (2+2):                      310

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:280 Kč
děti a studenti:190 Kč
rodiny (2+2):                      890 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor