březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Pamětníci staršího věku si možná ještě budou z dětství v plzeňské zoo pamatovat, že ve svahu nad stodolou a vilou v blízkosti starého pavilonu šelem obýval výběh jelen maral (správné jméno je jelen kavkazský – latinsky Cervus elaphus maral) a před ním dokonce lamy nebo paovce. Později byl tento strmý svah nevyužitý, vedla po něm jen úzká vyšlapaná stezka, po které si zaměstnanci krátili cestu do vyšších pater areálu. Před zhruba desetiletím zde spolu se skleníkem pro želvy a další plazy ze Středozemí vzniklo Alpinum, věnované vegetaci evropských horstev. Místo je pro tyto účely jako dělané: jižní…
Další článek představí zajímavé rostliny rodu Gunnera
Květnové vyletňování Často se nás návštěvníci ptají, zda exotické dřeviny a další rostliny zůstávají ve venkovních expozicích po celý rok. Mnohé z nich působí dojmem, že na svých místech rostou odjakživa. Je to jen zdání, rostliny by teplotní výkyvy naší zimy velmi pravděpodobně nepřežily, proto musejí včas do tepla zásobních skleníků. Tam čekají až do posledních jarních mrazů, po kterých postupně opouštějí vnitřní prostory, aby se na letní sezónu dostaly až tam, kam mají (viz např. série článků Putování po ostrovech). Pro nás zahradníky je toto vyletňování práce náročná a rok od roku těžší (obrazně i…
Jedová zahrádka na novém místě Symbolické pálení čarodějnic v předvečer 1. máje úspěšně proběhlo a jen ta naše čarodějnice, obývající Jedovou zahrádku, neshořela, jen se přestěhovala na jiné místo. Její stěhování proběhlo již podruhé, tentokrát na rozdíl od předchozího radikálního přesunu takřka přes celou zahradu jen o malý kus dál, blíž zadnímu vjezdu pro zásobování areálu Zoo a BZ. Vznikla tak nová plocha, na které můžete zahlédnout nejrůznější jedovaté rostliny, ze kterých by tato bosorka mohla získávat nejrůznější jedy pro své čarodějnické lektvary. Některé z těchto rostlin určitě znáte, jen vás možná nikdy…
Tulipány Jaro si dnes už nedokážeme představit bez kvetoucích tulipánů. Jsou to jednoděložné rostliny z čeledi Liliaceae, které mají pod zemí cibulku jako zásobní orgán pro období vegetačního klidu. Dostatek živin pro tento orgán zajistí nadzemní listy se souběžnou žilnatinou, které cibulku zásobují ještě nějakou dobu po odkvětu. Květy zná i malé dítě, není třeba je popisovat. Ne každý však ví, že historie pěstování rostlin rodu Tulipa L. sahá až někam hluboko do 16. století, kdy zažívaly veliký zájem a oblibu v palácích a zahradách vládců Osmanské a Perské říše. V té době z původních druhů, které se…
Na začátku 18. století (přesně roku 1703), pár let po své třetí cestě do Karibiku francouzský královský botanik Charles Plumier pojmenoval nápadně kvetoucí stromy, které viděl na svých cestách jménem Magnolia. Plumier s oblibou dával rostlinným rodům jména podle známých osobností, (rody Bauhinia, Lobelia, Fuchsia apod.). Magnolie vděčí za své jméno jeho současníkovi – francouzskému lékaři, profesorovi botaniky a později řediteli pařížské Královské akademie Pierre Magnolovi, mezi botaniky známému díky své průlomové práci s novátorskou koncepcí ustanovení rostlinných čeledí, platnou víceméně dodnes. Stejně tak dodnes se již několik století…
Pokud nemáte čas, chuť či možnost jet se začátkem jara trochu ohřát ke Středozemnímu moři, malý kousek této oblasti najdete v Zoo a BZ Plzeň. Vznikl hlavně jako skleníkový příbytek pro plazy ze Středozemí, ale aby během zimy a časného jara, kdy želvy a hadi ještě spí spokojeným odpočinkovým spánkem, nezůstal prostor pro ně určený prázdný, tak je doplněn odpovídající vegetací. Našli byste zde vysazené i zazimované nejrůznější rostliny: dřeviny, keře, palmy, byliny a cibuloviny z oblastí kolem Středozemního moře, kde panují vhodné klimatické podmínky pro růst typické mediteránní vegetace. Během roku zde pokaždé něco kvete, jsou…
Geranium bohemicum - příběh jednoho našeho vyhynulého druhu Pokud by u nás v lesích kakost český ještě rostl, pravděpodobně byste si ho nevšimli. Je to jednoletá žláznatá rostlina s drobnými modrofialovými květy, zdánlivě podobná dalším našim kakostům. Popsal ho už v polovině 18. století slavný Carl Linné, zakladatel botanické a také zoologické nomenklatury - tedy řádu v pojmenování rodů a druhů. Už tento fakt by v případu našeho kakostu měl položit velký otazník, proč Linné kakost pojmenoval jako bohemicum - český, když tento druh rostl ve velké části Evropy a areál jeho výskytu končil skoro až na Kavkazu. Lidé, kteří se …
Co se děje v botanické zahradě v zimě? Třeba se připravuje index získaných semen.
Rostlinná říše stejně jako ta živočišná má řadu svých nej. Vyjmenovat všechny nepůjde, takže jen namátkou: nejkrásnější, nejošklivější, nejjedovatější, nejdivnější, nejmenší, největší... Každý rostlinný rod může mít nějakého svého rekordmana, splňujícího některou z výše jmenovaných vlastností. Stejně tak tomu bylo u obsáhlého rodu Aloe, kde si posledně jmenovaný přídomek „největší“ zasloužila malá skupinka druhů, vymykajících se svou skutečně výraznou velikostí. Kromě rovněž vzrůstné Aloe plicatilis, která „dostala“ vlastní rod Kumara, byly tyto druhy zhruba před deseti lety přeřazeny do nového rodu Aloidendron. Mezi tyto stromové aloe (jak se dá jejich nové…
Východně od Korejského poloostrova leží Japonské ostrovy. Táhnou se od jihozápadu na severovýchod a oddělují Japonské moře od Filipínského moře a Tichého oceánu. Přestože souostroví zahrnuje přes 14 tisíc ostrovů a ostrůvků, největší a nejdůležitější jsou hlavně 4 ostrovy: Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú (výčet od severu k jihu). Do první desítky největších a nejlidnatějších ostrovů světa patří hornatý ostrov Honšú. Stejně jako další japonské ostrovy je to tektonicky činná oblast s občasným zemětřesením a výskytem mnohých vulkánů – nachází se zde již dlouho nečinný stratovulkán Fudži (3776 m), dnes jako…
Potkat včelník rakouský (Dracocephalum austriacum) – jediného původního zástupce svého rodu v naší přírodě je velmi složitá záležitost. Tato nevysoká bylina s nápadnými modrofialovými květy (čeleď hluchavkovité – Lamiaceae) v minulosti rostla ve třech oblastech: v Českém krasu, v Českém středohoří a na Moravě v okolí Hustopečska. Dnes se její výskyt zredukoval jen na jednu moravskou lokalitu a necelou desítku míst v Českém krasu. Všechny populace jsou sice na územích s určitým stupněm ochrany, ale počty jedinců donedávna buď stagnovaly nebo dokonce ubývaly. Je to dáno specifickými nároky této rostliny. S…
V České republice nezůstalo mnoho lokalit, na kterých se dá pozorovat koniklec otevřený (Pulsatilla patens), rostlina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Naše země sice leží na západním okraji výskytu tohoto druhu (hlavní areál rozšíření je kromě střední, severní a východní Evropy také Asie až k západočínským provinciím), ale bohužel dochází k úbytku stanovišť, která tento druh koniklece preferuje. Jsou to hlavně jižně orientované travnaté svahy, stepní stráně či okraje lesů. Protože nevysoká rostlina kvete brzy na jaře (březen až duben), špatně snáší konkurenci zbytků vysokých travin a náletových dřevin na neudržovaných místech…
Island Mezi dvěma oceány – Atlantským a Severním ledovým leží Island, který patří mezi dvě desítky největších ostrovů na světě. Nachází se na Středoatlantském hřbetu – útvaru, který vznikl stykem dvou litosférických desek: Severoamerické a Euroasijské. Tato poloha určuje geologickou a vulkanickou nestabilitu ostrova. Je to oblast s množstvím činných sopek, termálních pramenů a gejzírů, což je v kontrastu s místním výskytem několika ledovců, které dnes zabírají asi desetinu plochy ostrova. Z ledovců vyvěrají ledovcové řeky s vodopády na zemních puklinách a zlomech. Ostrov sice leží v těsné blízkosti…
Pairi daeza- Rajská zahrada V době rekonstrukce výběhu pro lvy berberské vznikly v jeho okolí stavby a expozice související s berberským světem (Berbery se označují africké národy ze severu Afriky): Berberský stan a příbytek a také Rajská zahrada - Pairi daeza. Pokud bychom chtěli vysledovat původ pojmenování Pairi daeza, museli bychom se vrátit až do starověké Persie. Rajskou zahradou - Paradis byly pojmenovány pozemky pravoúhlého půdorysu, uzavřené vysokou zdí. Rostly zde dřeviny a rostliny nejen na okrasu, ale i pro užitek (hrušně, granátovníky, fíkovníky, citrusovníky, olivovníky, marhaníky apod.). Byla pro…
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.