Statek Lüftnerka

Pojmenování Lüftnerka patří komplexu historických zemědělských budov původně viničného statku. Pozemky i budovy kupují 17. 1. 1841 sládek Josef Lüftner a jeho žena Rosálie. V Plzni vlastnili ještě dům se sladovnou v dnešní Roosveltově ulici. I zde chtěli zřídit pivovar a sladovnu, o čemž svědčí zdejší hluboké sklepy. Bohužel jejich záměr tenkrát neschválilo právovárečné měšťanstvo. A tak sem přenesli lihovar a pálili zde pálenku.
Od roku 2001 je statek opět funkční, nyní je rozdělen na dvě části. V severní části se nachází vlastní statek. Horní budova je členěna na tři části – vlastní stáje, výstavní síň a půdní expozice. S rekonstrukcí stáje se začalo v roce 1999 a s částečnými opravami spodní budovy v roce 2001. Ve stájích jsou boxy pro koně, ustájení pro skot a kozy s řadou nářadí a nástrojů, požívaných v minulosti k chovu a získávání produktů z domácích zvířat.
Půdní prostor sloužil až do roku 2018 k chovu sov (výr velký a sova pálená) a jako sklad slámy a sena. Vystaveny zde byly také exponáty strojů a nářadí používaného na statku. V roce 2018 byly půdní prostory věnovány dětem. Celá půda byla přestavěna v dětské hřiště, které v této části zahrady výrazně chybělo.
Vlevo od vstupu do výstavních prostor je ukázka vinného sklípku. V západní části statku se nachází vzdálenější výběh pro skot, ale také expozice včel.
Rekonstrukce spodní budovy byla dokončena v roce 2005 a o rok později se zde otevírá i dobová hospoda a Zooškola.
Jižní část tvoří budova postavená do tvaru písmene U. Zde je nezbytné zázemí pro přípravu krmení, dále sklepy a sklady pro ukládání úrody, kovárna, truhlárna i část kontaktní - hladící koutek. Velice důležitou součástí je Expozice bydlení na počátku 20. století.
V horní budově statku jsou stáje pro koně plemene českomoravský belgický kůň, krávy plemene česká červinka a plemena kozy domácí. Venkovní prostory kolem statku byly využity k vybudování výběhů pro domácí zvířata a byly doplněny drobnými stavbami pro prasata, králíky, nutrie, slepice, husykachny a ovce. Volně se po statku pohybuje jen hlídací pes a kočky domácí.
Skupiny strojů v areálu statku jsou uspořádány tematicky a podle účelu. Jsou to stroje na zpracování půdy, na setí a sklizeň, včetně posklizňové úpravy.
Kromě těchto skupin strojů je zde vidět celá řada dalších strojů, nářadí a náčiní používaných v minulosti. Jsou to například různé vozy, vozíky, voznice apod.
V okolí statku je možné vidět okrasnou i bylinkovou zahrádku, starobylé odrůdy ovocných stromů i políčka s ukázkou zemědělských plodin. V roce 2017 došlo na statku k proměně. Záměrem bylo nahradit cizokrajná plemena i rostliny za naše národní, a tak došlo postupně k podpoře snaze chovat i pěstovat naše národní plemena a kultivary rostlin vyšlechtěné našimi předky či kolegy. Kolekce okrasných pelargonií, jiřinek, kosatců, růží či např. jahodníků návštěvníky statku o této snaze snad přesvědčí.

Váš finanční dar podpoří záchranné projekty Zoo a BZ. Pomůžete nám chránit naši pestrou… číst dále
Chcete v současné době zoo pomoci a nevíte jak? Navštivte ji!• V provozu jsou… číst dále
Prvním přírůstkem roku 2020 je v plzeňské zoo mládě šimpanze učenlivého. Malá samice přišla… číst dále
Akva Tera se otevře 25.5.2020 při dodržování hygienických podmínekNa Palackého třídě číslo 5… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:170 Kč
děti, studenti, senioři:      120
rodiny (2+2):                      550

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:280 Kč
děti a studenti:190 Kč
rodiny (2+2):                      890 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor