Přirozený odchov tenkozobců opačných

Tenkozobec opačný je 42-46 cm velký pták, kterého řadíme mezi bahňáky, což je velká skupina ptáků, vázaná na vodu, mokré louky, bažiny atd. Tenkozobci hnízdí převážně u mělkých mořských zátok, v ústí řek a na bahnitých plochách. Tenkozobci patří mezi tažné ptáky, kteří zimují ve Středomoří a v Africe. Můžeme se s nimi setkat i v ČR, kde nepravidelně protahuje, výjimečně je zaznamenáno i hnízdění několika párů. V Česku se jedná o kriticky ohrožený a přísně chráněný druh.
Živí se převážně hmyzem a drobnými korýši, typický je pro něj způsob, jak si tuto potravu získává, mírně rozevřeným zobákem pohybuje ve vodě, nebo v bahně ze strany na stranu a hledá potravu po hmatu. Tento způsob získávání potravy můžete spatřit i v naší zoo v pavilonu hrošíků, kdy tenkozobci zkoumají dno bazénu ve venkovní voliéře, nebo hledají červíky ukryté ošetřovateli do vytvořeného bahna uvnitř expozice.  Tento rok jsme úspěšně odchovali 6 mláďat, pocházejících ze dvou párů. První pár vůbec poprvé vyhnízdil přímo ve voliéře, kde mláďata vyrostla do dospělosti. 16.4.2020 jsme objevili 4 kropenatá vejce v důlku řídce vystlaném malými klacíky, slámou a kusy rostlin. Tenkozobci snášejí 3-4 vejce a střídavě na nich sedí oba rodiče. 8.5.2020 Se už začalo ozývat známé pípání a za nedlouho se vylíhla 3 mláďata, čtvrté mládě se vylíhlo až další den. Na mláďatech je zajímavé, že se líhnou značně vyvinuta a jsou ihned schopna přijímat potravu a chodit. Jejich rodiče se jich stále drží, a dokážou je dobře bránit. Jakmile jsme se při každodenní údržbě přiblížili, rodiče ihned spustili varovný zvuk a začali shánět mláďata dohromady. Někdy se samice přikrčila a nechala všechna mláďata zalézt do jejího peří, takže jim byly vidět pouze nohy. Ze čtyř mláďat se dospělosti dožila tři, další tři mláďata ze tří vajec se po vylíhnutí v expozici dala do jiné ubikace a když byla dostatečně velká, zase se spojila se skupinou nyní čítající 19 tenkozobců opačných.
-av-

Foto Aneta Vebrová

    

Provoz e-shopu je i v době uzavření zoo nepřerušen. Navštivte nás na eshop.zooplzen.cz.… číst dále
Zoo je uzavřena od 18.12. 2020 na základě vládního usnesení č. 1325 ze dne 14. prosince 2020… číst dále
Váš finanční dar podpoří záchranné projekty Zoo a BZ. Pomůžete nám chránit naši pestrou… číst dále
Zajímavosti ze světa zvířat očima zoologů a ošetřovatelů najdete v sekcích webu Zápisník… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:170 Kč
děti, studenti, senioři:      120
rodiny (2+2):                      550

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:280 Kč
děti a studenti:190 Kč
rodiny (2+2):                      890 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor