březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Pátek 3. prosince 2021 se navždy v historii naší zoo stane datem příchodu jednoho z nejpozoruhodnějších kopytníků na světě, takina čínského.Tento větší příbuzný evropského kamzíka pochází z horských oblastí Himalájí, Indie a západní Číny. Živí se okusováním stromů, keřů a bylin. Dokáže zdolávat i velmi náročný terén. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu.Celá populace v evropských zoologických zahradách (52 zvířat) pochází z jediného páru dovezeného v roce 2002 do Zoo Liberec. Samec John Woo se narodil v Zoo Liberec v roce 2016, poté…
Jednou z největších chovatelských událostí podzimu v České Republice je výstava Náš Chovatel v Lysé nad Labem konaná na konci listopadu. Jde o prestižní výstavu, na které se vystavují ty nejlepší holubi, králíci a drůbež z celé České republiky.I tentokrát jsme této výstavy využili k doplnění domácích zvířat na náš statek Lüftnerka. Do kolekce českých plemen králíků přibyl samec českého černopesíkatého a samice českého červeného králíka.Vzhledem k tomu, že na rozdíl od dvou plemen českých hus české plemeno kachen nebylo vyšlechtěno, rozhodli jsme se prezentovat plemena vzácná a zajímavá. Zcela novým plemenem se tak staly dvě kachny a kačer…
Osamělá vlčice se 22. října dočkala nového samce. Vlka jménem Obelix jsme získali z francouzské zoologické zahrady v Sainte-Croix. Obelix je skutečně hodný svého jména, je to veliký samec vážící padesát kilogramů, narodil se v květnu 2018 a k nám přišel ze své rodné smečky, ve které by ale na pozici alfa nikdy nedosáhl. V Plzni s ním počítáme jako s novým chovným samcem a pokračovatelem našeho úspěšného chovu. O tom, že náš chov je úspěšný, svědčí i fakt, že nově příchozí Obelix má pořadové číslo padesát jedna.Samec byl ihned po příjezdu vypuštěn do výběhu, v novém prostředí se chová velmi klidně, není konfliktní ani agresivní vůči samici,…
Levhart sněžný Chandra je naše historicky čtvrté úspěšně odchované mládě, narodila se v dubnu 2015 a v červenci roku 2017 byla na doporučení koordinátora převezena do Zoo v Lipsku. Toto doporučení jsme uvítali, jelikož s kolegy z Lipska máme velmi dobré vztahy a tamní zahradu považujeme za jednu z nejlepší. Dalším důvodem naší radosti, byl i fakt, že Lipsko je poměrně blízko a neztratíme tak možnost kontaktu. Některá u nás odchovaná zvířata odcházejí do vzdálených zahrad a pak máme o jejich dalším životě jen kusé informace.Chandra v Lipsku utvořila pár se samcem Ascarem, na úspěšný odchov ale kolegové čekali delší dobu, nejprve…
Podzim je bezpochyby krásné roční období, dle mínění mnohých jedno z nejkrásnějších. Ano má své kouzlo, kdyby jen to listí každý rok neopadávalo za stromů. Každý rok si takto povzdechneme a pustíme se do úklidu. Práce ošetřovatele v zoo nespočívá jen v péči o svěřená zvířata, ale také v údržbě jejich výběhů. Napadané listí je proto třeba shrabat a odklidit, obzvlášť pečlivě musíme hlídat klece a voliéry, které by zatížení způsobené spadaným listím mohlo vážně poškodit, dalšími v pořadí jsou okapy, které je třeba také čistit a v neposlední řadě jsou shrabány a vyčištěny od spadaného listí celé výběhy. Každoročně je tak přemístěno několik…
Početná rodina skunků se v následujících měsících o něco zmenší, je naplánováno několik přesunů do jiných českých i evropských zoo.Jako první jsme odvezli jedenáctého října jednu z mladých samiček do Zoo Na Hrádečku. Hezká rozvíjející se zoo, která se nachází poblíž Jindřichova Hradce, oslovila plzeňskou zahradu, jelikož přišla o svojí chovnou samičku. Nebyl důvod kolegům nevyhovět, a proto jsme s přesunem do jiné zahrady souhlasili. Zoo Na Hrádečku plánuje ponechat nějaký čas skunky oddělené v samostatných výbězích, aby si nové zvíře nejprve uvyklo na nové prostředí a své ošetřovatele, následně bude pár spojen v pro ně určeném výběhu.V našem výběhu…
Jak už jste se mohli dozvědět z dřívějších zpráv, naší Amiře se Herbersteinu velmi daří a koncem roku 2019 se jí narodila tři koťata, všichni samci. Koncem září se nám naskytla příležitost spojit transport zvířat s návštěvou Zoo Herberstein a podívat osobně jak lvi prosperují. Příjezdu Amiry byla věnována obrovská mediální pozornost a také mladí samci jsou středem zájmu médií a jejich fotky zdobí mnoho propagačních předmětů. Je hezké vidět, že o naše historicky první odchované lvíče lva berberského je krásně postaráno a že se nám podařilo ze Zoo v Herbersteinu navázat dlouhodobé nejenom pracovní, ale i přátelské vztahy.Samozřejmě jsme se vyptávali…
Hračky jsou plačky, to už říkávala moje prababička, když příliš rozjívená hra nabírala na obrátkách. Vždy jsme jí nakonec museli dát za pravdu, když jsme plakali nad odřenými koleny, na druhou stranu hry k dětství patří a nějaká ta odřenina také. Hra patří i k dětství malých savců, pravděpodobně naše staré pořekadlo neznají, ale dopadnout mohou úplně stejně. Při divoké hře dvou levhartích koťat se náš malý sameček poranil na boku, rána se po nějakém čase zanítila a kotě muselo být pro jistotu ošetřeno lékařem. Nešlo o závažné poranění, ale pro jistotu byl přeléčen antibiotiky.Obě mláďata velmi dobře prosperují, již brzy budou vypuštěna do velkého výběhu, který bezpochyby…
Dne 29. září jsme do Zoo Děčín odvezli pár u nás odchovaných vlků (Canis lupus lupus), jde o sourozence narozené v Zoo Plzeň v roce 2018. Zoo Děčín si přeje vlky chovat pouze expozičně, proto náš samec podstoupil v květnu vasktomii. Transport proběhl bez komplikací, zvířata byla v brzkých ranních hodinách uspána, prohlédnuta veterinárním lékařem, byly jim zkontrolovány čipy a následně byla probuzena v přepravních bednách. Po příjezdu do Zoo Děčín byli vlci vypuštěni nejprve do zázemí prostorného výběhu, kde si pár dní zvykali na nové místo. Podle posledních informací od kolegů z Děčína jsou oba vlci klidní a bezproblémoví, zvykli si v zázemí…
Aby skupina zvířat byla zdravá a odchovávala zdravá zvířata, je nutné zachovávat co největší genetickou rozmanitost. U zvířat v lidské péči, kde je mnohem menší populace je to obtížné, ale všechny zoologické zahrady se o to v co největší míře snaží.Pro mnoho zvířat je proto vedená plemenná kniha, kde je možné si najít předky konkrétních zvířat a k nim nejvhodnějšího partnera. Pro nejvzácnějších zvířata chovaná v lidské péči pak záchranné programy ESB a EEP. Nyala nížinná je druh, pro který je vedená plemenná kniha v rámci programu ESB.Naše stádo nyal nížinných, drobných afrických antilop adaptovaných na život v husté buši tvoří nyní pět samic.…
Prasata savanová chováme od roku 2009, kdy k nám přijela samice z Berlína a samec z holandského Arnhemu. Tento pár se několikrát úspěšně rozmnožil. Oba uhynuli v roce 2015 na selhání organismu.Novou samici jsme dovezli o rok později z Opel Zoo v Kronbergu. Samec k ní později dorazil ze Zlína, potomek samce odchovaného v naší zoo. Velmi jsme očekávali mláďata od tohoto páru, ale samice si těsně před narozením mláďat zranila nohu, která se jí po čase zahojila, ale o mláďata přišla. Samec od letošního jara začal hubnout, připisovali jsme to nejprve začervení, ale i po opakovaném podání odčervovacích preparátů se jeho stav neměnil. Navíc…
Cvarka, samice zubra evropského se narodila v chomutovském zooparku 3. října 1996. Letos jí tak bylo úctyhodných 25 let. Dne 13.října byla nalezena ve výběhu mrtvá. Při pitvě bylo nalezeno selhání jednoho z důležitých životních orgánů.Cvarka a samec Cvuk byl vůbec první pár zubrů, který byl do naší zoo dovezen. Stalo se tak 5. září 1997. Tento pár odchoval několik mláďat. Poslední se narodilo Cvarce v roce 2008.V roce 2012 pak přibyla do stáda mladá samice z obory Měřín. Cvuka nahradil samec Arbo o dva roky později.I přes svůj vysoký věk fungovala Cvarka do poslední chvíle jako platný člen stáda a neměla vážnější zdravotní problémy. -mp-Foto: Cvarka…
Sedmého srpna se nám narodilo již patnácté mládě africké antilopy kudu velkého. Jde o samičku. Její matkou je sedmiletá Mona. Otcem je pětiletý Mimba. Pro oba jde již o čtvrté mládě.Kudu velký je v současné době největší antilopa chovaná v naší zoo. Samec má majestátní šroubovité rohy a váží kolem 250 kg. Samice jsou bezrohé s váhou do 180 kg.Naše stádo nyní tvoří chovný samec, tři samice, roční samec a dvouměsíční samička. Výběh obývají spolu s žirafami Rothschildovými a buvolci běločelými.Kudu patří do skupiny lesoňů, kteří žijí v křovinatých částech africké savany a jsou specializovaní na okousávání listů a větví. V menší míře…
Vzhledem k událostem posledního měsíce a některých nepochopitelných reakcí veřejnosti bych ráda osvětlila jisté zřejmé skutečnosti.Na statku Lüfterka onemocněla kobyla českomoravského belgického koně, Mery. Z malé boule na spodní čelisti se stal velký absces. Nejprve jsme se domnívali, že jde o mechanickou odřeninu, která byla infikována a kobyla dostala léky na bolest a proti zánětu. Další den se absces zvětšil a došlo k otoku pysků. Kobyla jen těžko mohla žrát. Ihned jsme zavolali specialistku na koně MVDr. Jindrovou, která kobylu prohlídla a určila jako pravděpodobnou příčinu problému zánět slinných žláz.Mery začala dostávat dvakrát denně antibiotika…
Dvacátého prvního září se v Zoo Plzeň narodilo páté mládě paky nížinné, pravděpodobně samička. Mládě je zdravé a podle prvních údajů rychle přibývá na váze. Porodní váha tohoto velkého hlodavce byla osm set gramů o týden později mládě vážilo přes jeden kilogram.Za klidných dnů v odpoledních hodinách bývá vidět v doprovodu samice jak prozkoumává svojí ubikaci.-lv-
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.