Rysata na útěku

Počátkem října loňského roku jsme poprvé vypouštěli do výběhu dvě koťata rysa červeného narozená v květnu 2021. Jelikož jde o třetí odchov samečci dostali jména začínající písmenem C, Clyde a Columbo. Malý Clyde by měl odejít do německé zoologické zahrady a Wildkatzenzentrum Barnim si přálo právě toto jméno, jelikož na něj čeká samička jménem Bonnie. Ošetřovatelky pak pojmenovaly druhé ryse jménem Columbo, ano je to jméno slavného filmového detektiva, zdůvodnění bylo jednoduché a logické, Clyde je lupič, proto druhé jméno musí být Columbo, aby nastala rovnováha. Nutno přiznat, že malý Clyde je opravdu zloduch a naopak Columbo je velmi klidné zvíře.
Do října byla mláďata jen s matkou oddělená od samce, zdála se nám již dostatečně samostatná a vykrmená na to, aby nezdolala vysoký plot s dvojitým ohradníkem. Po vypuštění první vyběhla do výběhu samice, která se více začala zajímat o samce než o dozor nad vlastním potomstvem. Zatímco Clyde se držel zpátky, Columbo se odvážně vydal prozkoumat terén výběhu včetně přilehlého okolí a Dinoparku, podařilo se mu totiž zdolat plot a dva elektrické ohradníky. Naše rysata červená i kanadská mají totiž jednu nepěknou vlastnost, vždy jednou musejí vylézt na plot v jejich výběhu, někdy uváznou v nejvyšším místě a musíme je zachraňovat a někdy se vydají na krátký průzkum okolí. Naštěstí si dobrodružnou výpravu už nikdy nezopakují.
Za uprchlíkem se ihned vydal náš nový kolega, který je aktivním sportovcem, my jsme zatím zorganizovali zbytek ošetřovatelů a vydali se směr Dinopark. Kolegyně Bára se ukázala jako vynikající stopař a kotě okamžitě našla schované pod keřem. Odchyt proběhl rychle a úspěšně, lovci se nakonec dočkali i potlesku od dětí, které byly zrovna na návštěvě v zoo, samozřejmě při čekání na odvoz museli zodpovědět dětem mnoho zvídavých dotazů.
Po Columbově výletě dostala koťata opět „zaracha“, zabezpečení jsme zdokonalili za použití ohradníku z přestavovaného lvího výběhu. Koťata ale ztratila zájem po plotě znovu lézt, návštěvníci tak konečně mohou vidět čtyřčlennou rysí rodinu ve výběhu. Nás ovšem napadá otázka zda se druhé mládě nemělo spíše jmenovat Colombo.


Foto a text: Kristýna Benešová

Uvodní foto: Zády k nám běžec, s kotětem velitel akce a zcela vpravo v křoví stopař

Foto č. 2.: I takto nás někdy překvapí zcela nečekaně rysi (mládě rysa kanadského 2017) 

V roce 2022 poprvé o prázdninových víkendech zamíří do zoo historický autobus z hlavního… číst dále
Zveme Vás do samostatné expozice Akva Tera v centru Plzně.Upravená otevírací doba expozice… číst dále
Novinka v e-shopu zoo a v Suvenýrech U lemura! S našimi novými botanickými… číst dále
2021 V roce 2021 jsme na realizaci záchranných projektů jak doma za humny, tak venku za… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:190 Kč
děti, studenti, senioři:      140
rodiny (2+2):                      620

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:320 Kč
děti a studenti:230 Kč
rodiny (2+2):                      1030 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Instagram
Tripadvisor