Gepard súdánský

Jediní dva čeští gepardi súdánští se až 15. srpna 2013 přiřadili ke všem pojmenovaným lvům, tygrům a irbisům v plzeňské zoo. Získali zajímavá a symbolická jména Khalid a Rayan. Khalid znamená nesmrtelný muž a Rayan dveře do ráje. V Plzni jsou chováni od roku 2010, narodili se ve francouzské zoo La Palmyre. Přitom touhu chovat gepardy, měli naši chovatelé už za šimpanzů Tondy a Fredyho před 30-40 lety. V plzeňské zoo mají nyní výhled na zebry, antilopy vodušky i sousední prasata savanová. V zoologických zahradách už dávno víme, že pro svou pohodu potřebují rozsáhlé otevřené travnaté výběhy. V některých zahradách dokonce mohou předvádět svoji rychlost při pronásledování kořisti či modelu. A mají ještě jedno specifikum. Pro úspěšný odchov mláďat by o sobě v průběhu roku neměli budoucí partneři vědět, samec a samice tedy většinou žijí na opačných koncích zoo, nebo dokonce jezdí na svatební cestu. Naši chlapci si užívají mládenecké pohody jako v rodné Africe. Hodně častý je dotaz návštěvníků, zda by nemohli z otevřené expozice utéci. Tyto obavy jsou zcela liché – gepard není skokanem, ani šplhavcem, tyto vlastnosti jsou blízké levhartům. 
Podle posledních výzkumů vývoje kočkovitých šelem má gepard blízko k americké pumě. Gepard se plně jmenuje gepard štíhlý a vytváří několik geografických regionálních poddruhů. Pokud si při pozorování neznámé skvrnité šelmy nebudete jisti, geparda odhalí právě jeho hubenost a puntíky. U ostatních velkých skrvnitých koček, levharta a jaguára, nalezete skvrny s vnitřním polem. Gepard je známý i pod počeštěnou verzí anglického slova cheetah, čili čita. Jako jedna ze dvou kočkovitých šelem nemá zatažitelné drápy. Na malou chvíli dosáhne rychlosti i 120 km/hod. To by se s lidmi obtížně hrálo na babu. Dříve obýval i Asii, kde byl chován a cvičen pro potěchu vladařů obdobně jako sokolnicky vedení dravci.

 

Prvním přírůstkem roku 2020 je v plzeňské zoo mládě šimpanze učenlivého. Malá samice přišla na svět…číst dále
Podruhé v historii máme mládě gibona bělolícího. Přijďte se na něj na podzim podívat! Druhé mládě…číst dále
Od 1.11. platí zimní režim, zejména se promítne do otevírací doby zoo. Pokladny budou vpouštět návštěvníky…číst dále
Na Palackého třídě číslo 5 na Vás čekají od roku 1962 zástupci bezobratlých a studenokrevných obratlovců…číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:100 Kč
děti, studenti, senioři:      70
rodiny (2+2):                      310

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:280 Kč
děti a studenti:190 Kč
rodiny (2+2):                      890 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor